×
2024. 05 17.
Péntek
Paszkál
13 °C
borús égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.58 RON
100HUF = 1.29 RON
Vidék

100 év — 100 fénykép

2018.09.07 - 08:54
Megosztás:
100 év — 100 fénykép

Mennyi minden változott, alakult át egy évszázad alatt, vagy épp tűnt el végérvényesen? 100 fotóval emlékeznek a jelenlegi Szatmár megye elmúlt 100 évére.

Hogy nézett ki Kányaháza a torlasztótó nélkül? No és Muzsdaj? Milyen volt Nagykároly központja? Hol volt Gánáspuszta és Etén? És milyen viseletben jártak a híres bélteki vásárba? Megtudhatjuk majd abból a kiadványból, amely 100 fényképpel emlékezik a jelenlegi Szatmár megye 100 évére. A megyei tanács és a megyei könyvtár közös, nagyszabású projektje egyedülálló az országban, és a kulturális minisztérium támogatásával valósul meg — no meg a lakosság segítségével. Hiszen az is a cél, hogy az eddig fiókok mélyén, albumokban porosodó, ma már értékes kordokumentumnak számító fényképek kerüljenek napvilágra, amelyekről talán még tulajdonosaik is megfeledkeztek már. „Ez a 100 év rólunk, nagy- és dédszüleinkről, hagyományainkról, mindennapjainkról, a jelenlegi megye településeiről és tájegységeiről, változásairól, fejlődéséről szól — épp ezért nem csak úgymond profi fotósok képeiből/sajtófotókból szeretnénk válogatni, hanem a magángyűjteményekben, családi albumokban őrizgetettekből, s a felvétel megörökíthet egy népviseletet, egy nagyobb eseményt, hagyományos vidéki tevékenységet vagy például egy családi kirándulást olyan tájon, ami mára gyökeresen megváltozott már, netalán teljesen el is tűnt” — magyarázza az ötletgazda Pataki Csaba megyei tanácselnök. Mint mondja, a felvételeket egy rövid román nyelvű leírás kíséretében lehet majd eljuttatni az adott településen kijelölt felelősnek (aki a legtöbb esetben a könyvtáros lesz), aztán digitalizálják a fotókat, és fényképkiállítás formájában a nagyközönségnek is bemutatják minden településen — ezzel egy időben elkezdi munkáját az a bizottság is, amely 10–10 felvételt választ ki településenként, s az így lett 650 fényképes galériából végül kiválasztják azt a 100 fotót, amely román, magyar, német és angol nyelvű kísérő szöveggel bekerül a kiadványba. Persze azok a felvételek sem merülnek vissza a feledés homályába, amelyek nem kerülnek bele a százas csoportba, ugyanis a digitalizált fényképeket feltöltik a Szatmár Megyei Könyvtár honlapjára, hogy bárki nézegethesse őket, s az sem kizárt, hogy a későbbiekben akár újabb köteteket is összeállítanak, felhasználva a megmaradt képeket.

Fontos tudni, hogy a fényképeket természetesen minden felajánló sértetlenül visszakapja, s azt is: közhasznú cél lévén a fotók felajánlásáért semmilyen anyagi juttatás nem jár. A két szervező intézmény arra kéri a lakosságot, szeptember 24-ig juttassák el a fényképeket (természetesen a rövid kísérő szöveggel együtt) a Szatmár Megyei Könyvtárba — a projekttel kapcsolatos egyéb részleteket pedig a https://www.cjsm.ro/2018/09/judetul-satu-mare-100-de-ani-in-100-de-imagini/ honlapon találhatnak az érdeklődők.

Szabó Kinga Mária