×
2024. 04 19.

11-esek napja a vb-n

2018.07.02 - 02:48

Totógyilkosok a oroszok – legalábbis ez az állítás állja meg a helyét, amikor a szbornaja menetelését nézzük a hazai rendezésű labdarúgó-vb-n. Antifutballal bár, de búcsúztatták Spanyolországot.

Borultak a papírformák a labdarúgó-világbajnokság nyolcaddöntőinek vasárnapi játéknapján: a házigazda oroszok búcsúztatták a krízisben levő spanyolokat, míg a csoportkörben hibátlan horvátok alaposan megdolgoztak azért, hogy hazaküldjék a dánokat. Mindkét együttes 11-es rúgások után vívta ki a legjobb nyolc közé jutást.

Moszkvában egykapuztak az oroszok és a spanyolok. A házigazda együttes védekezni állt fel a pályára, és szoros emberfogással hiúsította meg az ibériaiak összes támadó kísérletét. Fernando Hierro szövetségi kapitány legénysége nem is tudott önerőből gólt szerezni, Szergej Ignasevics szerencsétlen megmozdulása után változott az eredmény a 12. percben (1–0). „Visszaadták” a spanyolok az orosz szívességet: egy beívelt labdára Artyom Dzjuba ugrott a legmagasabbra, fejese nyomán a labda a neki háttal álló Gerard Piqué felkarján változtatott irányt, a megítélt büntetőt Dzjuba a kapu jobb oldalába helyezte (1–1). Mint kiderült, ez volt az oroszok egyetlen lövése a spanyol kapuja felé, utána ugyanis csalták a focit. Ez ment a kétszer tizenöt perces ráadásban is, és hiába a több mint ezer spanyol passz (ez az oroszoknál alig haladta meg a 200-at) és a 75 százalékos labdabirtoklási arány, a 11-esek döntöttek a végén: az oroszok nem hibáztak, Fjodor Szmolov, Szergej Ignasevics, Alekszandr Golovin és Gyenyisz Cserisev is betaláltak, míg míg a spanyoloknál csak Andrés Iniesta, Piqué és Sergio Ramos volt eredményes, míg Koke és Iago Aspas rontottak. Szovjetunió felbomlása után Oroszország először jutott túl a vb csoportkörén, és máris a negyeddöntőbe találja magát.

A találkozó után Iniesta megerősítette, hogy nem lép többet pályára a nemzeti csapatban. A japán Vissel Kobéhoz szerződő klasszis középpályás 2006-os bemutatkozása óta 131 mérkőzésen 13 gólt szerzett a spanyol válogatottban. Nyert két Eb-t és egy vb-t. A 2010-es világbajnoki döntő hosszabbításában ő lőtte a győztes gólt Hollandia ellen.

Vasárnap este Nyizsnyij Novgorodban Horvátország és Dánia akkora lendülettel esett egymásnak, hogy azt gondolhattuk: jó iramú, sok gólt hozó meccs elé nézzünk. Jonas Knudsen hatalmas bedobása után a labda Mathias Jörgensen elé keveredett, ő meg az ötös környékéről ballal lőtt, Danijel Subasic lábáról a saját kapujába pattant a labda (0–1). A horvátok a 4. percben egyenlítettek – jókora dán segítséggel: a felszabadítani igyekvő Henrik Dalsgaard csapattársát, Andreas Christensent találta fejbe, a labda így Mario Mandzukic elé pattant, aki közelről nem hibázott (1–1). Az óra 3:37-et mutatott a horvát találatánál, ilyen gyorsan még sohasem szerzett gólt két csapat egy meccsen a vb történetében.

Azonban a gyors gólváltás után viszont beállt a meccs, többnyire a horvátok próbálkozásairól és a dán kísérletekről szólt, így itt is következhetett a hosszabbítás. Ante Rebic buktatásáért járt a büntető a horvátoknak, Luka Modric el is dönthette volna a találkozót a 116. percben, azonban a Real Madrid játékosa pocsékul rúgta, Schmeichel megfogta a bal alsóra tartó labdát! Így újabb 11-es párbaj következett, amely már sokkal sokkal nagyobb izgalmakat hozott: Simon Kjaer és Michael Krohn-Dehli ugyan betaláltak, de Danijel Subasic védte Christian Eriksen, Lasse Schöne és Nicolai Jörgensen rúgásait, míg dán kollégája, Kasper Schmeichel csak Milan Badelj és Josip Pivaric lövéseit védte, Andrej Kramaric, Modric és Ivan Rakitic góljai pedig a horvátok továbbjutását eredményezte.

A találkozó után két dán játékos, William Kvist és Krohn-Dehli bejelentette, hogy nem vállal többet szerepet a nemzeti együttesben.

A két vasárnapi továbbjutó, Oroszország és Horvátország szombaton Szocsiban küzd majd az elődöntőbe jutásért.

Nyolcaddöntő

Spanyolország – Oroszország 1–1; tizenegyesekkel: 3–4 (Ignasevics 12. perc – öngól, illetve Dzjuba 41. – büntetőből).

Horvátország – Dánia 1–1; tizenegyesekkel: 3–2 (Mandzukic 4. perc, illetve M. Jörgensen 1.).

Fotók: fifa.com/Getty Images