×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
12 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

17 ezer lejjel tartoznak a CAS-nak

2017.03.23 - 12:33
Megosztás:
17 ezer lejjel tartoznak a CAS-nak

101 Szatmár megyei nyugdíjas 17 955 lejjel tartozik a Szatmár Megyei Egészségbiztosítási Pénztárnak. Csak a 700 lej alatti nyugdíjjal rendelkezők jogosultak a 90%-os gyógyszertámogatásra.

Nagyjából két héttel ezelőtt küldte ki a Szatmár Megyei Egészségbiztosítási Pénztár (CJAS) azokat az értesítéseket, amelyekben tájékoztatta tartozásaik felől azokat a személyeket, akik bár 700 lej alatti nyugdíjjal rendelkeznek, de havi összjövedelmük mégis meghaladja ezt az összeget, így a törvény értelmében nem jogosultak a 90%-os gyógyszertámogatásra, s emiatt a 2015-ös esztendőre némi tartozást halmoztak fel a pénztár felé (a 2016-os évi tartozásokat jövőre veszi számba a CJAS). Összesen 101 ilyen személy van a megyében, akik össztartozása meghaladja a 17 ezer lejt, azaz átlagosan személyenként 177 lejt kellene fizetniük. Ez természetesen nem oszlik el ilyen arányosan, ugyanis a tartozás összege attól függ, hogy az adott évben milyen kezeléseket vettek igénybe, így vannak, akiknek alig pár lejt kell kifizetniük, viszont akadnak olyanok is, akik tartozása eléri a 450 lejt is.

Georgeta Pop, a Szatmár Megyei Egészségbiztosítási Pénztár igazgatónője elmondta, hogy az a 2009-es kormányhatározat, amely megszabja a gyógyszerek kedvezményes kibocsátását a különböző nyugdíjkategóriákba tartozó személyek számára, előírja, hogy csak azok a betegek kaphatnak 90%-os ártámogatást, akiknek a havi összjövedelme nem haladja meg a 700 lejt. Ezt sokan csak a nyugdíjukra vonatkoztatták, így amikor a családorvos felírta számukra a kezeléseket, az illető betegek a nyugdíjszelvénnyel annyit tudtak bizonyítani, hogy mekkora a havi járandóságuk, valamint saját felelősségükre — mint utólag kiderült, hamisan — úgy nyilatkoztak, hogy más forrásból nem származik bevételük. Ennek következtében a törvényesen előírt 50%-os kedvezményes recept mellett megkapták a 90%-ban ártámogatott gyógyszereket, ugyanis az orvosoknak nem volt honnan tudniuk, hogy az adott páciens valóban nem rendelkezik más bevételi forrással, tudniillik az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnak nincs hozzáférése a betegek banki adataihoz. Ezek az emberek nem számítottak arra, hogy valaha valaki leellenőrzi majd nyilatkozatukat, sőt, sokan közülük nem is tudták, hogy mit ír elő a törvény ezzel kapcsolatban; így arra sem számítottak, hogy a banki megtakarítások után járó kamatot a törvény pluszjövedelemként határozza meg. Így az utóbbi hetekben több felháborodott és elégedetlenkedő nyugdíjas kereste fel a szatmári biztosítóházat, és meg kellett velük értetni, hogy nem a CJAS hibázott, hanem ők voltak, akik nem úgy jártak el, ahogy azt a vonatkozó jogszabály előírja, a törvény nem ismerete pedig nem ment fel senkit annak betartása alól.

Ami a visszafizetéseket illeti, a felszólításokat követő 30 napban kell befizetni a tartozásokat, viszont amennyiben ezt megtagadják az érintettek, az Adó- és Pénzügyi Hivatal (ANAF) lesz az a hatóság, amely behajtja majd az összeget.

Georgeta Pop igazgatónő szerint a hiba abból adódik, hogy a törvény még mindig a 2009-es küszöbhöz igazodik. Akkor a 700 lejes minimálbérhez idomult ez a rendelet, viszont azóta a minimálbér 1450 lejre emelkedett, ez a kvóta pedig nem mozdult el. Ha ez megtörtént volna, sokkal kevesebben lennének, akiknek ilyen problémájuk lenne most.

 

Bajnai Botond