×
2024. 04 23.
Kedd
Béla
16 °C
enyhe eső
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

67 személy már munkába állt

2015.07.23 - 19:00
Megosztás:
67 személy már munkába állt

Egy POS-DRU projekt keretében megyénkből 292 vidéken élő személy vehetett részt ingyenes szakképzésen. A sikeres vizsgát követően már 67-en munkába is álltak, hangzott el a projektzárón.

A humán erőforrás fejlesztését célzó operatív program (POS-DRU) keretében valósult meg „A humán erőforrás fejlesztése Szatmár megyében a turizmus és a kisiparos szakágakban — DRUM” elnevezésű projekt a Szatmár Megyei Kisiparosok Kamarája, a Turci Polgármesteri Hivatal és a Project Consulting Age Kft. együttműködésének köszönhetően. Csütörtökön a projektzáró konferencián elhangzott, hogy olyan vidéken élő személyeknek szerettek volna új esélyt biztosítani, akik munkanélküliek vagy földműveléssel foglalkoztak. Az eredeti elképzeléshez képest nem 432, hanem 600 személlyel vették fel a kapcsolatot a veszélyeztetett kategóriából 59 Szatmár megyei településről. A projektvezető Project Consulting Age Kft. képviselői elmondták, hogy leginkább fiatal munkanélkülieket és nőket céloztak meg kezdeményezésükkel, hogy elsősorban e két kategória képviselői vegyenek részt a képzéseken. A legtöbben a családi farmokon dolgozók (44%) közül kerültek ki, de bevontak munkanélkülieket (30%), állást keresőket (11%) és inaktívakat (15%) is. A célszemélyek közül több mint 25 százalék Turcról, Mezőteremről, Kányaházáról, Bikszádról, Batarcsról és Vámfaluból került ki. 400, vidéken élő személyt világosítottak fel a feketemunka hátrányaival és a szakképesítés fontosságával kapcsolatosan, illetve 307 munkanélkülinek biztosítottak ingyenes szakképzést a program keretében. A kiválasztott személyek közül végül 292-en szereztek diplomát szakács, pincér, panzióvezető, adatfeldolgozó, eladó, stb. szakmákban. A 16 hónapos lefutású projekt keretében a Szatmár Megyei Munkaerő-foglalkoztatási Ügynökséggel (AJOFM) közösen 3 állásbörzét szerveztek, ezzel is igyekezve elősegíteni a célszemélyek munkaerőpiacon való elhelyezkedését. A projektzárón elhangzott, a projekt összértéke 2 063 310 lej volt, melyből a vissza nem térítendő támogatás 1 960 144 lejt tett ki, míg a projekt haszonélvezői öt százalékos önrészt kellet biztosítsanak. A projekt végén a kurzust elvégzett személyek közül 67-en már munkába is álltak.

Iuliana Klebleev, a projektvezető cég igazgatója elmondta, napjainkban egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a munkaerő képzésére, hiszen a szakképzett munkaerő hiányának a cégek termelékenysége látja kárát. Az igazgató arra is rávilágított, hogy a következő pályázati kiírás ideje alatt, 2014 és 2020 között sokkal nagyobb hangsúlyt fektetnek majd a munkaerő-képzésre, a szakképzésre, ezzel is javítva a vállalkozások produktivitását. A jövő évtől megpályázható programok keretében arra is lesz lehetőség, hogy a cégek gyakorló műhelyeket alakítsanak ki, ahol a képzéseken részt vett személyek gyakorlati tapasztalatot is szerezhetnek, mielőtt munkába állnak. Iosef Hölzli, a Szatmár Megyei Kisiparosok Kamarájának titkára elmondta, nagyon fontos a vidéki lakosok felzárkóztatása, melyet szakképzések szervezésével lehet legjobban elősegíteni. Azt követően, hogy megtalálták a célszemélyeket, akik részt kívántak venni a képzéseken, a legnehezebb a gyakorlati tapasztalatszerzés biztosítása volt, ugyanis a legtöbb cég támogatta ugyan a projektet, de a gyakorlatra érkező személyeket nem engedték a munkagépekhez, így a tanoncok csak külső megfigyelőként szemlélték a dolgokat. Az ilyen visszás helyzetek elkerülésére lenne szükség a gyakorló műhelyekre, melyek azt a célt szolgálnák, hogy a szakképzésen részt vettek szakmai tapasztalatra is szert tegyenek.

Sógor Beáta