×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
9 °C
borús égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

A 2013-as év a gyerekek felé fordulás éve volt

2014.01.10 - 13:28
Megosztás:
A 2013-as év a gyerekek felé fordulás éve volt

A szatmárnémeti Hans Lindner Alapítvány idén is töretlen lelkesedéssel folytatja az 1997 márciusában elkezdett munkát: tevékenysége kiterjed fejlesztő és karitatív programokra egyaránt, segítve azokat, akik önhibájukon kívül szorulnak segítségre.

 

A Hans Lindner Alapítvány tevékenysége kiterjed mind fejlesztő, mind karitatív programokra, egy időben támogatva mindazokat, akik önhibájukon kívül szorulnak segítségre, illetve támogatva azokat is, akik erőfeszítéseket tesznek azért, hogy tudjanak saját helyzetükön javítani, jobban éljenek, vagy közösségük fejlődésnek induljon. Mindezen célok érdekében olyan karitatív programokban vehetnek részt a rászorulók, mint a Reménysugár Program, a Lindner Bonum, a GoStart, illetve a Go-Run programok, valamint olyan fejlesztő programokba kapcsolódhatnak be a fiatalok, mint az Ötletbörze, a Fit For Life és a Hospitantem programok. A karitatív programok esetében kulcskérdés, hogy a gyerekek akarják megoldani problémáikat, akarjanak kitörni. Ezért kell a szocializáció: van alternatíva, vannak lehetőségek, és ezt vegye is észre a gyermek — mutatott rá Koczinger Tibor, az alapítvány vezetője.

 

A gyerekek éve

 

A 2013-as év a gyerekek felé fordulás éve volt, az alapítvány célja a hátrányos helyzetű gyerekek és fiatalok integrációja és önállóságra törekvésének segítése. Mivel a célcsoport életkora igencsak széles skálán mozog, kezdve a 2—3 éves korosztálytól a 18—20 éves korosztályig, több projekt megvalósításában kellett gondolkodni, melyek specifikusan egy-egy korosztály fejlődését segítik 1 tájékoztatott Oláh Norbert, az alapítvány munkatársa. Szatmárnémetiben már vannak olyan struktúrák, melyek működnek, ezért az alapítvány ezeket támogatja munkájával: ilyen a kicsiket foglalkoztató 6-os számú óvoda, illetve a nagyobb korosztály számára segítséget nyújtó Szent Rita Alapítvány, melyek mind a hátrányos helyzetű gyerekek integrációjáért dolgoznak. A Hans Lindner Alapítvány már évek óta kiváló kapcsolatot ápol a Szent Rita Alapítvánnyal, ahol többek között a nevelői-oktatói munkát támogatják. Minél fiatalabb korban kezdik el a szociális nevelést, annál kevesebb energiával annál nagyobb hatékonyságot lehet elérni. Kulcsszerep jut tehát az anyukának, aki kicsi korától jelen van a gyermek életében, továbbá az oktatási intézményeknek is, hiszen az itt szerzett tudás az, amit a társadalom kérdés nélkül elismer. A társadalmi kirekesztettség valamilyen szinten örökölhető, az iskolai, óvodai tanulás nem érték sok hátrányos helyzetű családban, a gyermek egyszerűen nem tudja, hogy neki tanulnia kell. Az Anyák Iskolája program révén az alapítvány munkatársai igyekeznek minél kisebb kortól, tehát már óvodáskortól segíteni a gyermekeket, így esélyt biztosítanak számukra, hogy kilépjenek az örökölt hátrányos helyzetből, és az iskolában jó eredményeket érjenek el. A hátrányos helyzetben lévő anyáknak lehetőséget biztosítanak, hogy megtanulják, hogyan neveljék helyesen a gyermekeiket, és tudatosítják bennük, hogy a tanulás által gyermekeiknek jó lehetőségük lesz a társadalomba való beilleszkedéshez.

 

 

A fiatalok — de még nem felnőttek — számára dolgozta ki a Hans Lindner Alapítvány a GoStart nevű programot. Vannak olyan fiatalok, akik rendkívül rossz körülmények között élnek, a tanulás nem az erősségük — mert egyszerűen nem tudják, hogy nekik tanulni kellene —, a szülők dolgozni nem tanították őket, és nem látták a pozitív példát maguk körül, így semmi nincs a környezetükben, amihez kapcsolódhatnának. Az alapítvány GoStart programja támogató foglalkozásokat foglal magába, melyek során a fiatalok folyamatos nevelési programokban vehetnek részt. Egy személyre szabott életvezetés kialakításában és a munkaerőpiacon való elhelyezkedésben kapnak segítséget, úgy, hogy közben egy közösséghez tartoznak, együtt főznek, ház körüli munkákat végeznek. A fiataloknak alkalmuk nyílik olyan tevékenységet végezni, amire otthon nincs lehetőségük, ezáltal gyakorlati tudást, tapasztalatokat szereznek, melyek segíthetik őket az életben való boldogulásban. Egy néhány hónapos szocializációs folyamat után mindenki választhat egy testhezálló feladatot, legyen az a lányoknak főzés, varrás, illetve fiúknak fémmegmunkálás, famegmunkálás, vagy autószerelő műhelyben való segítségnyújtás. Fontos, hogy a fiatal elhiggye magáról, hogy képes megtenni és befejezni bizonyos cselekvéssort, hiszen legtöbbször ezek a fiatalok egyáltalán nem hisznek magukban. Ezek az egyszerűsített programok segítenek abban, hogy a fiatalok bízzanak saját képességeikben — magyarázza Oláh Norbert. Ha valaki elég készséggel rendelkezik, megtanulhat egy szakmát, amivel később boldogulni fog. Ha azonban ehhez nincs kapacitása, attól még lehet jó családanya, családapa, és eltarthatja családját akár gazdálkodás révén is. A program jellemzője elsősorban a személyre való figyelés és a személy fejlesztése, mindenkinek igényei szerint segítenek. Fel kell azonban azt is ismerni, hogy nem elég pusztán magára a gyermekre figyelni. Azt is meg kell nézni, honnan jöttek, hová tartanak. Együtt kell működni a családdal és az oktatási intézménnyel is, ahova a fiatal jár. A szociális munka elsődleges célja ugyanis, hogy fenntartható és fennmaradó támogatást nyújtson.

 

Fiatal vállalkozók

 

Az alapítvány által működtetett karitatív programok mellett fejlesztő programokba is bekapcsolódhatnak a fiatalok. „Az oktató-fejlesztő, vállalkozási kultúrát népszerűsítő programoknak is természetesen van egy szociális vetülete, mely számunkra igen fontos kapocs, mégpedig az, hogy az egyéni és családi vállalkozók, vagy azok, akik egy kisebb csapat révén építik vállalkozásuk, mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a társadalomban jelentkező szociális problémákat (munkanélküliség, hajléktalanság, iskolaelhagyás, mélyszegénység) már orvosolni tudják, munkahelyek, fizetések, önmegvalósitási lehetőségek révén.

Az immár 9 éve futó ötletbörzék azért fontosak, hogy a fiatalok még az iskolapadban, a munkaerőpiacra való kikerülés előtt kedvet kapjanak a vállalkozásra” — tájékoztatott Kalmár Gyula, az egyesület munkatársa. 2014-ben lesz újra Ötletbörze, immár 9-ik alkalommal, rendhagyó módon viszont a program az iskolai tanév második félévével egyszerre indul. Az idei évben azonban az újdonság az lesz, hogy minél inkább áthelyezzék ezt iskolai színtérre, igyekeznek rávenni ezeket a tanintézményeket arra, hogy a gyerekeknek lehetőségük legyen az adott iskolában részt venni a programban. Ugyanúgy, ahogy a nevelésben a családnak, a fejlesztésben az iskolának is hatalmas szerepe van. Az Ötletbörze program a vállalkozás népszerűsítésére szolgál, a 20 éve működő Hospitanten program pedig a vállalkozások megvalósításában segít. Az utóbbi években a Hospitanten vállalkozásfejlesztő program volt a legsikeresebb projektje az alapítványnak, melynek révén 40 újonnan alapított cég több mint 500 munkahelyet biztosít. 2014-ben az alapítvány célja új vállalkozások indításának segítése és a régiek fenntarthatósága. Míg az Ötletbörze lényegében egy játékos, valós számokat és társadalmi helyzeteket tükröző, de még így is elméleti fejlődést eredményez, tehát szemléletváltást kíván elérni, addig a StartUp nevet viselő új program valós helyzetben kézzelfogható, gyakorlati segítséget és támaszt kíván nyújtani fiatal 18—35 éves vállalkozni akaróknak, egyben önmegvalósítási lehetőséget kínálva. Köztudott, hogy Romániában a számos, konjunkturálisan helyzetjavító intézkedések dacára, a fiatal, nulláról induló vállalkozók helyzete rendkívül nehéz: nincs hagyománya családjainkban, csak korlátozott anyagi keretekkel és koncepcionális ismeretekkel rendelkeznek, számos gyakorlati gonddal küzdenek. Ebben ajánl segítséget a StartUp program, mely a mai naptól kezdődően folyamatos, egyéni és személyre szabott tanácsadást, szemináriumokat, tapasztalatcserét, szakmai gyakorlatot és indokolt esetekben akár anyagi támogatást tud nyújtani a komolyan vállalkozni szándékozó fiatalok számára. Ha van egy jó ötlet, személyre szabott tanácsadással segítik a vállalkozni vágyó fiatalt, azonban ez már nem játék: üzleti tervet és koncepcionális segítséget kapnak, pártfogást és nyomon követést egyben. Az alapítvány kapuja mindenki számára nyitva áll.

 

És hol találkozik a karitatív segítségnyújtás a fejlesztéssel? Az ideális az lenne, ha olyan vállalkozások beindítását tudnák elősegíteni és támogatni az alapítvány munkatársai, melyek a szociálisan hátrányos helyzetű fiataljaikat alkalmaznák, akár vidéken is.