×
2024. 04 20.
Szombat
Tivadar
15 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Sport

A belgák először, vagy a franciák harmadszor?

2018.07.10 - 04:44
Megosztás:
A belgák először, vagy a franciák harmadszor?

A mostani belga válogatott beérte az Erwin Vandenbergh, Enzo Scifo, vagy Jan Ceulemans nevével fémjelzett elődjének az 1986-as eredményét. Íbelgium 32 év után nem a bronzmeccsen, hanem az elődöntőben vághatnak vissza a Franciaországnak.

Kedd éjfélkor kiderül, hogy melyik lesz az első nemzeti válogatott, amely bejut a 21. labdarúgó-világbajnokság moszkvai döntőjébe: Szentpéterváron Franciaország és Belgium mérkőzik meg az oroszországi kiírás első elődöntőjében.

A múltat tekintve, a franciák számítanak rutinosabbnak e téren, hiszen 1958, 1982, 1986, 1998 és 2006 után már hatodik alkalommal jutottak el a legjobb négy közé. Azonban csak a legutóbbi két kiírás hozott döntőben való szereplést is, sőt, a hazai, 1998-as tornát meg is nyerték. Húsz évvel ezelőtt a serleget az a Didier Deschamps emelhette a magasba csapatkapitányként, aki most a hazája válogatottjának kispadján ül szövetségi kapitányként. Amennyiben a „gall kakasoknak” sikerülne ismét megnyerni a vb-t, akkor Deschamps történelmet írhat, hiszen korábban egyik edzőnek sem sikerült, hogy ilyen rövid idő leforgása alatt játékosként, majd szövetségi kapitányként is aranyérmet nyerjen uagyanazzal a nemzeti együttessel. De ne szaladjunk annyira előre, hiszen a franciákra kedden a világ harmadik legjobb csapata vár. Legalábbis, a vb június 14-i rajtja előtt Belgium ezt a pozíciót foglalta el a nemzetközi ranglistán, de ez egész biztosan változni fog a torna végén, hiszen a világelső németek már nincsenek Oroszországban, a másodikat, Brazíliát pedig pénteken küldte haza Belgium. A „vörös ördögök” ennyivel egész biztosan nem elégednek meg, hiszen ők is történelmet írhatnak. 1986-ban ugyan eljutottak az elődöntőig, de Argentínától kikaptak, a bronzmeccset pedig éppen a franciákkal szemben vesztették el. Most tehát visszaghatnak, és először játszhatnak a Jules Rimet kupával az asztalon.

Érdekes, hogy a 32 évvel ezelőtti mexikói kisdöntő óta nem játszott egymással tétmérkőzést a két szomszédos ország válogatottja. Az 1938-as vb-nyolcaddöntőben 3–1-re, az 1982-es Európa-bajnokság csoportmeccsén pedig 5–0-ra nyertek a franciák odahaza, a kettő között pedig vb- és Eb-selejtezőket játszottak egymás ellen: három belga és két francia győzelem mellett három döntetlent jegyezhettünk. 1992–2015 között nyolc barátságos mérkőzésen két belga és három francia győzelem született, háromszor ikszeltek.

A mostani vb-n való szereplést illetően nem mondható, hogy bármelyik együttesnek könnyű dolga lett volna eljutni a legjobb négy közé. A franciák az Ausztrália és Peru elleni minimális győzelem után ikszeltek Dániával (a vb eddigi egyetlen gólnélküli mérkőzésén), majd a nyolcaddöntő után hazaküldték a 2014-es vb ezüstérmesét, Argentínát, a pénteki negyeddöntőben pedig verték az Edison Cavanit nélkülöző Uruguayt.

A belgák eddig százszázalékosak: taroltak Panamával és Tunéziával, majd tartalékosan verték Angliát. Jött a nyolcaddöntős hidegzuhany, amikor a ráadás utolsó percében szerzett találattal verték 3–2-re Japánt. A negyeddöntőben viszont megálljt parancsoltak az ötszörös vb-győztes Brazíliának.

A fentebbi bemutató egy remek receptet jelent egy ma esti remek meccshez, amelynek a vesztese Szentpéterváron maradhat, hiszen július 14-én bronzmérkőzést játszik majd a Kresztovszkij Stadionban. A győztes viszont Moszkvába utazik, ugyanis július 15-én, 17 órától a világbajnoki címért küzd a Luzsnyiki Stadionban.

Elődöntő, kedd, 21 óra, Szentpétervár

Franciaország – Belgium (TVR 1, TVR HD).

Út az elődöntőig

Franciaország

C-csoport: Franciaország – Ausztrália 2–1, Franciaország – Peru 1–0, Dánia – Franciaország 0–0; 1. hely. Nyolcaddöntő: Franciaország – Argentína 4–3. Negyeddöntő: Uruguay – Franciaország 0–2.

Belgium

G-csoport: Belgium – Panama 3–0, Belgium – Tunézia 5–2, Anglia – Belgium 0–1; 1. hely. Nyolcaddöntő: Belgium – Japán 3–2. Negyeddöntő: Brazília – Belgium 1–2.