4 °C
borús égbolt

A Chelsea az első angol duplázó az Európa Ligában

2019.05.30 - 02:45

A tizedik Európa-liga-döntőt Azerbajdzsán fővárosában, Bakuban rendezték, ahol a gól nélkül lejátszott első félidő után a másodikban a Chelsea négy gólt lőtt az Arsenalnak, így megnyerte a trófeát.

Noha a hálóőrök közül először az Arsenal kapuját őrző, s a pályafutása utolsó tétmeccsén szereplő 37 éves Petr Cechnek kellett játékba avatkozni – az első perc végén végzett el egy kirúgást –, az első fél órában mégis inkább kollégájának a Chelsea hálóját óvó Kepa kapuja előtt zajlott a játék. Az első negyedóra végén éppen a fiatal spanyol kapus volt az, aki az első félidő legvitatottabb jelenetét összehozta: Alexandre Lacazette kilépett egy indítással, amikor a vetődve menteni igyekvő kapus mintha hozzáért volna a támadó bokájához, aki erre azonnal hasra vágódott, az olasz Gianluca Rocchi játékvezető azonban nagyvonalúan kirúgást mutatott.

Fordulás után viszont felpörögtek az események: mindössze négy perccel a pihenő után Emerson beadását Giroud nagyszerű mozdulattal fejelte a jobb alsó sarokba (1–0), tíz perc múlva pedig szép akció végén Pedro növelte tovább a Chelsea előnyét (2–0). Újabb öt perc elteltével már úgy tűnt, el is dől a küzdelem: Ainsley Maitland-Niles fellökte Giroud-t teljesen fölöslegesen a tizenhatoson belül, a megítélt büntetőt pedig Eden Hazard higgadtan váltotta gólra (3–0).

Noha újabb négy perc múlva Alex Iwobi meglőtte a finálé talán legszebb gólját (3–1), az Arsenal drukkereinek ennél több vigaszuk nem lehetett ezen az estén – főleg hogy Hazard második góljával beállította a 4–1-es végeredményt.

Ezzel a Chelsea megnyerte az Európa-liga 2018–2019-es kiírását, első nem spanyol duplázó lett a EL tízéves történetében, míg az Arsenal az 1994-ben megnyert KEK-győzelme óta már a negyedik nemzetközi kupadöntőjét veszítette el.

Ugyanakkor, a Chelsea győzelme azt jelenti, hogy a Bajnokok Ligájában csoportkörében a francia élvonalbeli bajnokságot automatikusan eggyel több csapat képviseli. A londoni együttes a Premier League-ben kiharcolta a BL-indulást, így az EL-címvédőnek járó főtáblás hely a francia bronzérmest illeti meg. A Paris Saint-Germain és a Lille mellett így a Lyon is a főtáblán kezdi meg BL-szereplését a következő idényben.

Így most már ismert mind a 26 klub, amely BL-egyből főtáblás. Hat csapat a selejtezőből csatlakozik hozzájuk. FC Barcelona, Atlético Madrid, Real Madrid, Valencia (Spanyolország), Manchester City, Liverpool FC, Chelsea, Tottenham Hotspur (Anglia), Juventus, Napoli, Atalanta, Internazionale (Olaszország), Bayern München, Borussia Dortmund, RB Leipzig, Bayer Leverkusen (Németország), Paris Saint-Germain, LOSC Lille, Olympique Lyon (Franciaország), Zenit, Lokomotiv Moszkva (Oroszország), Benfica (Portugália), Sahtar Donyeck (Ukrajna), Genk (Belgium), Galatasaray (Törökország), Red Bull Salzburg (Ausztria).

Európa Liga, döntő

Chelsea – Arsenal 4–1 (Giroud 49. perc, Pedro 60., E. Hazard 65., 72. – az első 11-esből, illetve Iwobi 69.).