×
2024. 04 16.
Kedd
Csongor
12 °C
borús égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.68 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

A család fogalmáról dönthetünk

2018.10.05 - 20:15
Megosztás:
A család fogalmáról dönthetünk

Október 6–7-én alkotmánymódosító referendumot tartanak hazánkban. Mindkét napon 7 és 21 óra között tartanak nyitva a szavazókörzetek. A voksolással kapcsolatos fontosabb tudnivalókat közöljük.

Rendhagyó módon kétnapos referendumon vehet részt Románia több mint 18 millió, szavazati joggal rendelkező állampolgára. A referendum sikere esetén úgy pontosítják az alkotmányt, hogy a család egy férfi és egy nő önkéntes elhatározásával létrehozott házasságán alapul, meggátolandó az azonos neműek házasságkötésének legalizálását. A hatályos alkotmányban a nemsemleges „házastársak” fogalom szerepel. Az alkotmánymódosító törvényjavaslat az egyházi támogatást élvező Koalíció a családért nevű ernyőszervezet polgári kezdeményezéseként 2016-ban, több mint hárommillió támogató aláírással került a parlament elé. A szavazólapokon nem szerepel majd szövegszerűen a család új meghatározása, hanem arra a kérdésre kell igennel vagy nemmel voksolniuk a választóknak, hogy egyetértenek-e az alkotmánymódosító törvénnyel abban a formában, ahogy azt elfogadta a parlament. Országos viszonylatban a kétnapos népszavazásra egészen pontosan 21 099 107 szavazólapot, 95 570 pecsétet és 19,4 millió öntapadós bélyeget gyártottak le.

Szatmár megyében a területi közigazgatási egységek képviselői 346 882 szavazólapot vehettek át, derül ki a hivatalos tájékoztatóból. A szavazás legális menetének biztosításáról a belügyminisztérium alkalmazottai gondoskodnak, megyénkben összesen 1034 rendőr, tűzoltó, csendőr, határőr felel majd a szavazás zökkenőmentes lebonyolításáért. A referendum idején is be kell tartani a hatályos választási törvény előírásait, hívja fel a hatóság a szavazók figyelmét.

Gyakorlati tudnivalók a voksolásról

Szatmár megyében 315 226 szavazásra jogosult személy és összesen 334 szavazókörzet van, ezek közül 74 Szatmárnémetiben, 14 pedig Nagykárolyban. Természetesen minden településen van legalább egy kialakított szavazókörzet, ahol a lakosok leadhatják voksukat. A szavazókörzetek helyszíne nagyjából megegyezik a korábbi szavazások választókörzeteinek helyszíneivel. Mivel most rendhagyó módon két napig tart a voksolás, az első nap végén lepecsételik a szavazóházakat, s másnap reggel a pecsét felbontása után folytatódik a szavazás. Vasárnap este az urnazárást követően a Megyei Választási Irodába (BEJ) viszi el a szavazólapokat. A referendumon érvényes személyazonossági igazolvánnyal, illetve útlevéllel lehet voksolni. A referendum során mindenki az állandó lakhelye szerinti szavazókörzetben élhet szavazati jogával. Amennyiben valaki nem abban a közigazgatási egységben tartózkodik a referendum idején, ahova a lakcíme szól, akkor az országban bárhol szavazhat, ez esetben pótlistára kerül. A mozgásképtelen személyek mozgóurnát igényelhetnek. A betegek hozzátartozóinak egy kérvényt és egy orvosi igazolást — amelyből kiderül, hogy az illető személy mozgásképtelen — kell eljuttatniuk a mozgásképtelen személy tartózkodási helyéhez legközelebbi szavazókörzet elnökéhez. A mozgásképtelen személy esetében nem számít, hogy lakcíme szerint mely szavazókörzethez tartozik, hanem az a kritérium, hogy a referendum idején éppen hol tartózkodik: ha kórházban, akkor a kórházhoz legközelebbi szavazókörzethez kell benyújtani a kérvényt. Az orvosi igazolásból ki kell derüljön, hogy a mozgóurnát igénylő személy mozgásképtelen.

Mindazon személyek, akik nem rendelkeznek érvényes személyi igazolvánnyal, de szeretnének élni szavazati jogukkal, Szatmárnémetiben, a Someşul áruház negyedik emeletén működő lakosságnyilvántartó hivatalban szombaton és vasárnap reggel héttől este kilencig gyorsított eljárással kérhetik az új igazolvány kiadását.

Miről is szavazunk?

A szavazópolgárok egy szavazólapot kapnak majd, amelyen a következő kérdés lesz feltéve: Egyetért-e ön az alkotmánymódosítási törvénnyel abban a formában, ahogy azt a parlament elfogadta? (Sunteţi de acord cu Legea de revizuire a Constituţiei României în forma adoptată de Parlament?) A szóban forgó, a Hivatalos Közlönyben megjelent törvény az Alkotmány 48. paragrafusának (1) bekezdését módosítja a következőképpen: (1) A család egy férfi és egy nő szabad elhatározásából kötött házasságán, a házastársak egyenlőségén és a szülőknek azon a kötelességén alapul, hogy biztosítsák a gyermekek nevelését, oktatását és képzését. A hatályos alkotmányban „a házastársak önkéntes elhatározással létrehozott házassága” megfogalmazás szerepel.

Érvényesség

A népszavazás érvényessége szempontjából kulcskérdés a részvétel, ennek ellenére a referendumon nem használják a 2016-os választások alkalmával beüzemelt, a részvétel valós idejű követését és a többszöri voksoláson alapuló csalások kiküszöbölését megkönnyítő új informatikai rendszert, mivel ehhez külön jogszabályt kellett volna elfogadni, műszaki felszerelést és azt kezelő felkészült személyzetet kellett volna biztosítani.

Hazánkban a választói névjegyzékben szereplők több mint 30 százalékának a részvétele szükséges ahhoz, hogy egy referendum érvényes legyen, ugyanakkor egy népszavazás csak akkor tekinthető eredményesnek, ha a feltett kérdésre a választói névjegyzékben szereplő polgárok több mint 25 százaléka igennel voksol. A választási hatóság által közölt adatok szerint a család fogalmának pontosítását célzó alkotmánymódosító népszavazás érvényességéhez több mint 5 685 000 választónak kell az urnák elé járulnia, az alkotmány megváltoztatásához pedig csaknem 4 738 000 igen szavazatra van szükség.

Sógor Beáta