×
2024. 04 18.
Csütörtök
Andrea, Ilma
7 °C
enyhe eső
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.27 RON
Belföld

A CSM negatívan véleményezte a speciális nyugdíjak megadóztatását

2019.08.02 - 18:51
Megosztás:
A CSM negatívan véleményezte a speciális nyugdíjak megadóztatását

A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) negatívan véleményezte pénteken a speciális nyugdíjak megadóztatását előíró sürgősségi kormányrendeletet.

A CSM egy csütörtökön kiadott nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy nem fogja eltűrni, hogy a szolgálati nyugdíjak eltörlésével "negatívan befolyásolják a bírák és ügyészek jogállását" és "megsértsék függetlenségüket".

A CSM emlékeztet arra, hogy "többször határozottan kifejezte álláspontját' azzal a követelménnyel kapcsolatban, hogy a törvényhozó és a végrehajtó hatalomnak eleget kell tennie azon alkotmányos kötelezettségnek, amely szavatolja, hogy a bírák és az ügyészek a hivataluk megszűnésekor olyan nyugdíjban részesülnek, amelynek szintje a lehető legközelebb van az utolsó javadalmazásukhoz. Hozzátették: a bírák és ügyészek jogállása, az igazságszolgáltatás függetlenségének és a jogállamiság szavatolásának részeként, magába foglalja a szolgálati nyugdíjat, ahogyan azt alkotmány 1. szakaszának (3) bekezdése előírja.

A CSM szerint a kormány az alkotmány előírásait, valamint a CSM véleményét figyelmen kívül hagyva, kidolgozott egy rendeletet, amely, a speciális nyugdíjak megadóztatásával 'burkolt módon' megvonja a szolgálati nyugdíjat az ügyészektől és bíráktól, ezáltal 'korlátozva a bírák objektív függetlenségét ebből a szempontból ".

Az CSM szerint a nem hozzájáruláson alapuló nyugdíjak adóztatására vonatkozó rendelet sérti az alkotmánybíróság állandó joggyakorlatát, amely egyértelműen megállapította, hogy az igazságszolgáltatás függetlensége alkotmányos garanciaként magába foglalja a bírák pénzügyi biztonságát, amely a szolgálati nyugdíj által egyúttal egy szociális garanciát is jelent.

A CSM ugyanakkor emlékeztet, hogy a májusi népszavazáson egyértelmű közösségi akaratként jelent meg, hogy a kormány ne adjon ki sürgősségi rendeleteket az igazságszolgáltatás területén.

"A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács ismételten, határozottan és egyértelműen hangsúlyozza, hogy semmilyen módon nem tolerálja, hogy a szolgálati nyugdíjak eltörlésével negatívan befolyásolják a bírák és ügyészek jogállását és megsértsék függetlenségüket" - írja az idézett nyilatkozatban.

AGERPRES