×
2024. 04 25.

A Dakar után jöhet a teljes vb-idény?

2015.12.21 - 18:52

Gyenes „Mani” Emánuel, Cristian Ardelean és Szejke Vilmos bajnoki aranyérmeket, Szilveszter Marci pedig bronzérmet vehetett át a Román Motoros-szövetség által rendezett szombat esti díjkiosztó gálán. Mani ezután készülhet a Dakar-ralira.

Négy szatmári versenyző vehette át bajnoki érmeit és serlegeit az elmúlt hétvégén Bukarestben a Román Motoros-szövetség által rendezett díjkiosztó gálán. Közülük természetesen Gyenes „Mani” Emánuel vitte a pálmát, hiszen az év motorosa lett a tereprali szakágban, ugyanakkor nyolcadik alkalommal vehette át az enduro A-osztályos győzelemért járó bajnoki serleget, de különdíjat is kapott az International Six Days Enduro 2015 világversenyen szerzett ezüstérméért. Ez utóbbi csapat résztvevője volt Szilveszter Márton (Marci) is, ő is átvehette Bukarestben a különdíjat a Kassán szerzett bronzérméért. Marci egyébként az enduro-bajnokság A-osztályának a bronzérmese volt, így szombat délután ő is dobogóra állt a gálán. Az A-osztályos csapatbajnokságban a harmadik helyen zárta az idényt a Mani, Marci, Alexandru Gârbacea alkotta trió, amely a Zernyesti Vectra színeiben versenyzett 2015-ben.

Két szatmári újonc is bajnokként lett díjazva szombaton. Az enduro szakág C-osztályos bajnoka lett Cristian Ardelean, de ebben az idényben először volt szatmári érdekeltség az ATV géposztályban is: az enduro hobby kategória győztese Szejke Vilmos lett, aki a négykerekű motorosok küzdelmében idén a legtöbb pontot gyűjtötte. Ráadásul Vili az endurokrossz szakágban is bajnok lett, így az első évében duplázott, így remélhetően a jövő szezonra sikerül majd támogatókat is szereznie ahhoz, hogy újabb évet vigyen végig a bajnokságban.

DJST-díj Maninak

Manit egyébként múlt hét pénteken egy szatmári díjazásra is várták, hiszen a Szatmár Megyei Sport- és Ifjúsági Igazgatóság (DJST) oklevelet nyújtott volna át neki a kiváló teljesítménye elismeréseként. Mivel a motorosnak kötelező volt a bukaresti eseményen való megjelenése, ezért nem tudott eleget tenni Virgil Dragoș DJST-igazgató meghívásának. Most itthon van, de már csomagol, hiszen vasárnap utazik, indul a 2016-os Dakar-rali helyszínére. Vele tart a Rácz Szabolcs, Oláh László alkotta szerelőcsapata is, jövő hétfő reggel pedig repülővel utaznak Rómába, onnan pedig átszállnak a Buenos Aires-i járatra. 29-én érkeznek meg Argentína fővárosába és még aznak mennek kivenni a kikötőből a motort, az szervizautót és a felszerelést, amelyet a szervezők már november utolsó hetébe hajóra tettek a franciaországi Le Havre-ba. A gépátvétel és készülődés után január 2-án már a prologgal meg is kezdődik a világ legnehezebb terepraliversenye. Mani maraton kategóriába nevezett, amelyet egyébként 2015-ben és 2011-ben is megnyert. De bevallotta, hogy a kategóriagyőzelemnél sokkal nagyobb tervei vannak a 2016-os kiíráson: „Az a lényeg, hogy összetettbe érjek el egy jó eredmény. Szeretném túlszárnyalni az eddigi legjobb eredményemet, és feljebb zárni a 17. pozíciónál. Szeretnék az első 15-ben zárni. Tudom, hogy nagyobbak az elvárások és nehéz lesz teljesíteni a célt, látva a rajtlistát. Az első tizenkettőben gyári, rutinos versenyzők vannak, és velük nehéz felvenni a versenyt, de remélem, hogy beleférek a legjobb tizenötbe” — mondta lapunknak Mani, aki már azt is tudja, hogy a jövő évi Dakar-szereplés egy újabb „ajándékot” hozhat számára. A csapata, a Szatmárnémeti Autonet Motorcycle Team és az egyik szponzora ugyanis hajlandó arra, hogy támogassa Románia legjobb terepmotorosát abban, hogy végigvigye a 2016-os rali-világbajnokságot. „Szó esett róla, hogy jövőre mehetnék a vb mind az öt futamán. Erről még csak elvi megegyezés született, erről részleteiben csak a Dakar-rali után fogok beszélni a csapat vezetőivel és a szponzorral” — újságolta Mani, aki 2008-ban elsőként nyert romániai motorosként vb-szakaszt. Ez történt az egyiptomi Fáraó-ralina, de a következő évben, Marokkóban már győztesként ünnepelték a szatmárit az open kategóriában. A 2016-os idény áprilisban kezdődik Abu-Dzabiban, de még abban a hónapban rendezik meg a katari fordulót is, májusban Egyiptomban, a Sahara homokdűnéi között zajlik majd a harmadik világbajnoki etap, júniusban pedig Szardínia-szigetén rendezik az utolsó előtti fordulót. Az idényzáró októberben, Marokkóban lesz megrendezve.

Röviden a Dakar-program

De ezek még csak „távlati” tervek, most az a legfontosabb, hogy Mani egészségesen, jó eredménnyel térjen haza Argentínából.

Íme a 2016-os Dakar-kiírás programja

Január 2.: prolog, Buenos Aires (Argentína) (az első versenynap rajtsorrendjét állítják fel a szombati eredmények szerint)

január 3., 1. versenynap: Buenos Aires – Villa Carlos Paz (ARG);

január 4., 2. nap: Villa Carlos Paz – Termas de Río Hondo (ARG);

január 5., 3. nap: Termas de Río Hondo – Jujuy (ARG);

január 6., 4. nap: Jujuy – Jujuy;

január 7., 5. nap: Jujuy – Uyuni (Bolívia);

január 8., 6. nap: Uyuni – Uyuni;

január 9., 7. nap: Uyuni – Salta (ARG);

január 10.: pihenő, Salta;