×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
3 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

A duális képzési modell jó alternatíva

2016.10.21 - 11:40
Megosztás:
A duális képzési modell jó alternatíva

A nyugat-európai, de elsősorban a németországi duális képzési modell követése Románia számára is járható út lenne a szakiskolai oktatás megreformálása céljából. Megyénkben van is példa rá.

Az utóbbi években elég gyakran került szóba nálunk is a Németországban jól működő duális oktatási rendszer kialakításának szükségessége, ugyanis az üzleti szférában tevékenykedő cégvezetők folyamatosan a szakképzett munkaerő hiánya miatt panaszkodnak.

Adriana Dîngă tanfelügyelő elmondása szerint a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség már két éve figyelembe veszi a megyében működő cégek munkaerőre vonatkozó igényeit, ugyanis ezáltal egy optimálisabb oktatási tervvel tudnak előállni a következő tanévekre. Ami pedig magát a duális képzést illeti, Szatmár megyében egy esetben ez már működik, mégpedig a nagykárolyi Simion Bărnuţiu Technikai Líceumban, melynek partnere a mezőfényi bútorgyár.

A tanfelügyelő elmondása szerint a tanügyminisztérium jelen pillanatban egy olyan törvénykezési csomag összeállításán dolgozik, amely a cégek számára is vonzóbbá tenné a rendszerbe való bekapcsolódást. Ugyanis ahhoz, hogy valóban jól működjön ez a duális modell, nem elegendő, ha a diákok valamelyik gyárban végzik el a szakmai gyakorlataikat, hanem szükség lenne különböző ösztöndíj-lehetőségekre, valamint egy, a cégek számára elkészített adózási formulára is, amely a fiatal munkaerő alkalmazását kedvezőbb feltételek mellett teszi lehetővé. Így mindkét fél számára vonzóbbá válhat ez az alternatíva.

Ennek kialakításában természetesen számos tényező közrejátszik, így a terv megvalósítása komplikáltabb is, tehát a gyakorlatba ültetésre is biztosan várni kell még egy ideig.

Ugyanakkor a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség továbbra is támogatja a szakoktatás minél hatékonyabbá tételét, sőt, a közelmúltban szó esett a vidéki környezetben történő szakoktatásban rejlő lehetőségek kihasználásáról is. Példának okáért a tanfelügyelő megemlítette Kolcs és Aranyosmeggyes községeket, ahol elsősorban a mezőgazdaság és a fafeldolgozó ipar igényel folyamatosan munkaerőt. Éppen ezért lehet számolni annak lehetőségével, hogy a két községben beindulhat szakirányú oktatás is, amely a környék fiatalságát a településeken történő ipari tevékenységbe kapcsolná be. Ezzel számukra munkalehetőséget, a munkáltatók számára pedig munkaerőt biztosítanának.

 

Bajnai Botond