×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
4 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

A duális oktatásban rejlik a jövő

2017.08.31 - 15:00
Megosztás:
A duális oktatásban rejlik a jövő

A folyamatos szakemberhiányt a duális képzésben való aktív részvétellel oldhatják meg a vállalkozások, derült ki a társadalmi párbeszéd bizottság a prefektúrán megtartott tegnapi ülésén.

A szakiskolák ugyan újraindultak, ám sajnos aktivitásuk igencsak csekély — mondta el vitaindítójában Nicolae Şuta, a Romániai Vállalkozások Szövetsége Szatmár megyei fiókjának elnöke a társadalmi párbeszéd bizottságnak a Szatmár Megyei Prefektúrán megtartott tegnapi ülésén. „Az Unio-Traian Vuia Technikai Kollégium egy jó tanintézmény, ahol egy kampuszt is ki lehetne alakítani, hiszen van tornaterme, műhelye, és indított egy gépkezelői posztliceális szakot, ám sajnos a meghirdetett helyek nem teltek be. Én most azt javaslom, hozzunk létre egy kampuszt. Ennek elérése érdekében alakítsunk egy munkacsoportot, melynek tagjai havonta egyszer találkoznának, hogy egy minden igényt kielégítő szakiskolai kampuszt hozzanak létre. A jövő szempontjából mindenképp szükség van arra, hogy a szakoktatást fellendítsük, jól felszerelt műhelyekkel lássuk el, és nem utolsósorban megfelelően képzett szakoktatókat tudjunk alkalmazni” — fogalmazott Şuta, aki arra is rávilágított, hogy a szakoktatás, a szakma tanulásának fontosságára már a kisiskolás diákok figyelmét fel kell hívni. Markos Tibor, a Szatmárnémeti Kisiparosok Kamarájának és a Német-Román Vállalkozói Egyesület (DRW) alelnökeként szólt hozzá a témához, kihangsúlyozva, hogy komoly munkaerőhiány van a gazdaságban. „Súlyos munkaerőhiányról beszélhetünk, a gazdaság szinte minden területén találkozhatunk vele. Szatmári viszonylatban létre kellene hozni egy adatbázist az aktív vállalkozásokról, azok tevékenységével. Ezen adatbázist szem előtt tartva a tanfelügyelőséggel közösen olyan beiskolázási tervet kellene kidolgozni, mely összhangban van a munkaerőpiac igényeivel. Természetesen szükség van olyan oktatókra, akik alaposan fel tudják készíteni a tanulókat. A szakoktatás és a munkaerőpiacon való elhelyezkedés mellett arra kell törekednünk, hogy a fiatalok szeressék az életüket, szeressenek Szatmáron élni. Meg kell tőlük kérdezni, mit is szeretnének, hogy élhetőbb legyen számukra Szatmár” — fogalmazott Markos.

A Szatmár Megyei Tanfelügyelőség képviseletében Adriana Dîngă szakoktatásért felelős tanfelügyelő elmondta, hogy a szakoktatást hátrányosan érinti, hogy a képességvizsgán 5-ös átlag alatt teljesítő diákok is beiratkozhatnak líceumba. Amíg ez a rendszer nem változik meg, nem lesz hatékony a szakosztályok népszerűsítése. A szakoktatás egyébként is hátrányból indul, mert a szülők azt szeretnék, ha a gyermekük líceumban tanulna. A megyében a szakiskolai osztályok mellett egyre nagyobb az érdeklődés a duális szakoktatás iránt. A következő tanévre nyolc kereskedelmi egység jelentkezett, és 12 osztályt indítanak majd a duális szakképzés keretében. A cégek irányából a legkeresettebb a gépkezelői, textilipari, famegmunkálási és villanyszerelői szak. A hároméves szakképzés keretében a kereskedelmi egység, a tanintézmény és a területi közigazgatási egység is felelősséget vállal a szakmai képzés sikeréért, ugyanakkor minden gyakorló diákkal külön szerződést is kötnek, hogy a 200 lejes szakiskolai ösztöndíj mellett a cégtől is megkapják az ösztönző támogatást, mely legkevesebb 200 lej lehet, tájékoztatott Dîngă. A szaktanfelügyelő végezetül örömmel számolt be arról, hogy idén Aranyosmeggyesen is indul szakiskola az ottani kereskedelmi egységek kérésére. „Mi nyitottak vagyunk arra, hogy más vidéki településen is indítsunk szakmai képzést, amennyiben arra igény van” — zárta mondandóját a tanfelügyelő. Altfatter Tamás alprefektus összegzésként elmondta, hogy az egyik leghatékonyabb gyűlést vezethette, melynek keretében a munkaerőhiány valós veszélyéről és várható következményeiről tárgyaltak.