×
2024. 04 18.
Csütörtök
Andrea, Ilma
8 °C
borús égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Magazin

A Duna Televízió filmbemutatóval emlékezik meg a kommunista diktatúrák áldozatairól

2018.02.23 - 12:00
Megosztás:
A Duna Televízió filmbemutatóval emlékezik meg a kommunista diktatúrák áldozatairól

A kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapján, február 25-én tűzi műsorára a közmédia Szász Attila Örök tél című alkotását, amely a szovjet munkatáborok elhallgatott világát mutatja be.

 

„Huszonnyolc évet kellett várni arra, hogy egy ilyen film létrejöhessen, amely valóban kinyitja a Gulágról való ismeretek kapuját. A Gulág Emlékbizottság támogatásával készült alkotás hitelesen mutatja be, hogy mi történt ezekben a kényszermunkatáborokban”– emelte ki Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára a filmet bemutató keddi sajtótájékoztatón az Uránia Nemzeti Filmszínházban.

 

A Félvilág és A berni követ alkotópárosa Szász Attila rendező és Köbli Norbert forgatókönyvíró új történelmi drámája Havasi János Lánykák, az idő eljárt című novelláját feldolgozva, megtörtént eseményeken alapul.  „Nagyon büszke vagyok a filmre, az alkotótársaimra, és különösen a színészekre, mert az egy külön filmet megérne, amekkora odaadással és elkötelezettséggel játszottak” – vallja a rendező.

 

Az Örök tél története 1944 decemberében kezdődik, amikor szovjet katonák egy dél-dunántúli sváb faluból elhurcolják a munkaképes nőket három hét kukoricatörésre. Irén (Gera Marina), aki férjét várja haza a frontról, abban a tudatban válik el kislányától és szüleitől, hogy hamarosan újra találkoznak. Ám a megszállók a falubeli asszonyokat marhavagonokban egy szovjet munkatáborba szállítják, hogy ott embertelen körülmények között a helyi szénbányában dolgozzanak. Irén itt találkozik Rajmunddal (Csányi Sándor), aki segít a nőnek túlélni a tábori borzalmakat.

 

A második világháború végén a győztes Szovjetunió katonai és belügyi szerveinek foglyaként kétszázötvenezer férfit és nőt hurcoltak Magyarországról a Gulág és Gupvi kényszermunkatáborokba. De azok, akik évekkel később végül hazakerültek a rabságból, nem beszélhettek szabadon a velük történtekről. A film 423 millió forintos támogatással valósult meg a Gulág Emlékbizottság legnagyobb volumenű vállalkozásának eredményeképpen.

 

 

Adásidő: Duna, február 25, vasárnap 22.00