×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
16 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Sport

A Forma–1 bölcsőjében a mezőny

2012.07.06 - 12:27
Megosztás:
A Forma–1 bölcsőjében a mezőny

Silverstone-ban folytatódik ezen a hétvégén a Forma–1-es világbajnokság. Ezen a helyszínen rendezték meg az első F1-es futamot, azóta kisebb-nagyobb megszakításokkal minden évbe visszatér a mezőny erre a pályára, amely egy katonai repülőtér helyén épült.

 

A szakemberek szerint most érkezett ahhoz a szakaszához a Forma–1-es világbajnokság, amikor az eddig bámulatosan sűrű mezőny elkezdhet szétszakadozni. A táblázatban a Ferrari spanyol pilótája, Fernando Alonso lógott meg, hirtelen húsz pontos előnybe került, pedig a márciusi Malajziai Nagydíj óta senkinek nem vezetett 4 pontnál többel.

Mivel olyan pályák következnek, amelyeken a fékezési stabilitás, a kigyorsítási képességek és a végsebesség helyett az autók aerodinamikai hatékonysága válik kiemelten fontossá, fokozódhat a trend a mezőny hígulásában. A hétvégén Silverstone-ba, a Brit Nagydíj helyszínére látogat a mezőny, ahol egymást érik a gyors kanyarok.

Megannyi kiindulási alap van egy versenypálya létrehozására, Silverstone esetében egy II. világháborúban is használt katonai repülőtéren alakították ki az aszfaltcsíkot. 1950. május 13-án ez a helyszín adott otthont az első versenynek az F1 történetében, s valamilyen formában már akkor tartalmazta a később klasszikussá vált kanyarokat. A vonalvezetését később többször módosították, lassítókat, új íveket vittek bele, és két alkalommal komolyabb átalakítások is történtek rajta. Viszont úgy tűnt, hogy 2010-től új helyszínre költözik a Brit Nagydíj, méghozzá a nagyszabású projekttel modernizálni kívánt Donington Parkba, ám hiába kötötték meg a hivatalos megállapodást is erről, a gazdasági válság lerombolta a Simon Gillett által irányított pálya terveit. Silverstone vezetői megtették a válaszlépést, és az új szerződésért cserébe ők is felújították a pályát, amely így nyerte el jelenlegi, ám korántsem végleges arculatát. Áthelyezték a célegyenest, a vonalvezetésbe beiktatták a mostani 1-es és 5-ös kanyar közti részt, vadonatúj épületeket húztak fel a csapatok, a versenyirányítás, a sajtó munkatársai, valamint a nézők számára. A fejlesztéseknek még nincs vége, a tervek szerint hamarosan múzeumokat, szállodákat és egyéb szórakoztató létesítményeket építenek majd.

Tehát új korszak kezdődött Silverstone életében miután biztossá vállt, hogy legalább 2027-ig a naptárban marad a Brit GP, melyet eddig minden Forma–1-es szezonban megrendeztek (nem mindig Silverstone-ban). Hasonlóval csak az Olasz GP büszkélkedhet.

A kedvenc

A környezet változik, az viszont nem, hogy a versenyzőknek hatalmas élmény Silverstone-ban vezetni. „A Forma–1 a fejlődésről szól, és a jövő érdekében Silverstone is tanúbizonyságot tett az alkalmazkodóképességéről. Még mindig ez az egyik legnagyszerűbb versenypálya a világon” – jelentette ki a McLaren brit pilótája, Jenson Button. „Minden évben különleges élmény harcba szállni Silverstone-ban, az autóversenyzés otthonában” – tette hozzá a hétszeres világbajnok, a Mercedes német versenyzője, Michael Schumacher. Még a szentimentális oldaláról kevésbé ismert Kimi Räikkönenből is előhozza az érzelmeket a pálya. „Nagyon gyors, magasra teszi a lécet a versenyzőknek. A kanyarok egymásba fonódnak, mindegyik gyors és lendületes – mondta a Lotus finn pilótája. – Itt kezdődött a nemzetközi versenyzői karrierem, még 1999-ben és 2000-ben a Formula Renault szériában. Azóta imádok Silverstone-ban vezetni. Nem tudom, miért, de mindig nosztalgikus érzés fog el, ha idejövök.”

Beállítások

A tizennyolc kanyarból hétben az autók sebessége meghaladja a 250 km/óra sebességet, a kör felében, a Woodcote-tól a Club-ig terjedő szakaszon például csupán minimális időre taposnak a fékre a pilóták, több helyen pedig éppen csak elemelik a lábukat a gázról. A nagy tempó komoly kihívást jelent műszakilag is, egy precízen behangolt autó nélkül kicsi az esély a szép eredményre.

„A pályán létfontosságú az autók megfelelő aerodinamikai beállítása, hogy jó legyen az irányváltási képességük. Az egyenesek nem igazán hosszúak, ezért nagy leszorítóerőt használhatunk. Silverstone-ban megvan a régebbi pályákra jellemző báj is, hogy az aszfalt nem tökéletes, néhol buckás” – mondta Giampaolo Dall’Ara, a Sauber vezető versenymérnöke.

Másrészt a mérnökök munkáját megnehezíti az időjárás. „Elég gyakran élénken fúj a szél, ami felborítja a balanszot egyik napról a másikra, illetve egyik edzésről a másikra is” – magyarázta Timo Glock, a Marussia német versenyzője. Emellett tovább bonyolíthatja a helyzetet, hogy hétvégére esőt jósolnak. A meteorológusok szerint szombatra csupán enyhébb esőzés várható, míg vasárnap egész nap lehetnek záporok.

A gumikat alaposan megnyúzza a durva aszfaltfelület és a sodrós kanyarok tömkelege. A Pirelli a lágy és a kemény keveréket viszi el Silverstone-ba. Bár kérdés, mennyire fogják ezeket elhasználni a csapatok, ugyanis vizes pályán nem lehet slick-abroncsokkal versenyezni.

Közvetítések

Szombat: 3. szabadedzés (12 óra, Digi Sport 1), időmérőedzés (15 óra, m1, Digi Sport 1). Vasárnap: futam (15 óra, m1, Digi Sport 1).