×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
13 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

A gyermekbántalmazás ellen

2012.06.03 - 21:14
Megosztás:
A gyermekbántalmazás ellen

Június 4–én tartják az erőszak gyermekáldozatainak világnapját, az abúzus okairól, következményeiről Tóth Emese pszichológussal beszélgettünk.

— Pontos adatot nyilván nem tud közölni az erőszak áldozatává vált szatmári gyerekekről, mivel ezt a gyermekvédelem és a rendőrség szigorúan bizalmas információként kezeli, de érdekelne, hogy ön milyen gyakran találkozott hasonló esettel?

— A munkám során nagyon ritkán találkozom fizikai erőszakkal, mert azt általában igyekeznek eltitkolni, pszichikai erőszakra viszont nagyon sok példa van, hisz az emberek sokszor nincsenek is tudatában annak, hogy pszichikai abúzust végeznek a gyereken.

— Pszichikai abúzus. Azt hiszem ez egy olyan fogalom, amiről mindenképpen érdemes beszélnünk. Mit értünk pszichikai erőszak alatt?

— Én Adler terápiával foglalkozom (Alfred Adler osztrák pszichiáter), a szakember szerint a kényeztetés és az elhanyagolás a legveszélyesebb a gyermek pszichológiai fejlődése szempontjából. Az utóbbi gondolom, egyértelmű, hisz mindenki tudja, hogy milyen következményei lehetnek az elhanyagolásnak, de ugyanolyan ártalmas az elkényeztetés is. Nem jó az, ha a csemeték helyett a szülők végezik el a dolgokat, felöltöztetik őket, bepakolnak az iskolástáskába a másnapi órákra, fogják a kezüket, kísérgetik, holott lehet, hogy a gyermek a kora miatt mindezekre már képes lenne. Ezáltal csökken az ifjoncok önbizalma, mert ilyenkor arra gondolnak, hogy azért végzik el helyettük a dolgokat, mert ők nem képesek rá. Emiatt megfosztják a gyereket attól, hogy önálló legyen, önállóan tudjon élni és döntéseket hozni.

— Milyen következményei lehetnek a pszichikai és a fizikai erőszaknak felnőtt korban?

— Bármilyen abszurdan is hangzik, de mindkettőre jellemző az agresszivitás. Agresszívvá válik a fizikailag és a pszichikailag bántalmazott, elbátortalanodott gyermek is, hisz az agresszív gyerkőc egy elbátortalanodott lény. Megpróbálja felhívni magára a figyelmet és valamilyen szerepet kapni a családban, a társadalomban, attól függ, hogy hol nyilvánul meg az agresszivitása. Ugyanez érvényes a fizikai erőszakra is, hisz ha az illetőt gyerekkorában bántalmazták felnőttkorban ő is ezekhez az eszközökhöz folyamodik majd, mivel ez, mint tanult megoldás jelentkezik nála, ugyanakkor próbál erőre kapni. Ez olyan, mint egy ördögi kör, mivel ha őt annak idején verték, most megmutatja, hogy ő az erős és ezt próbálja átvetíteni a gyengébbikre.

— Az utóbbi mondatával rátért a következő kérdésemre. Azon kívül, hogy egy felnőtt kicsi korában erőszak áldozata volt, mi visz rá még valakit arra, hogy gyermeket bántalmazzon?

— A bántalmazó személyek — pszichikai és fizikai erőszaknál egyaránt — általában kisebbségi komplexusban szenvedő személyiségek, és bármilyen durván is hangzik, de ezek az emberek örömüket lelik abban, ha kínozhatnak.

— Túlteheti-e magát teljesen a gyerek az erőszak okozta traumán?

— Ez a személyektől függ, mert Adler szerint nem az a lényeg, hogy mi történik velünk, hanem az, hogyan értelmezzük a történteket. Ha jelei vannak az erőszaknak és még időben kérnek segítséget, akkor jó esély van arra, hogy feldolgozza az esetet, hogy túltegye magát a traumán.

— Mi a teendő annak érdekében, hogy csökkenjen az erőszak gyermekáldozatainak a száma?

— Ha bármi jelét észlelik az erőszaknak, mindenképp forduljanak szakemberhez, pszichiáterre vagy pszichológusra gondolok, akikkel bizalmas beszélgetéseket folytathat az illető és biztonságban érezheti magát, mert az, amit megoszt a szakértőkkel, az a szoba falain belül marad, és csak annyi információ kerül nyilvánosságra, amennyit a szóban forgó alany megenged.

— Ki nyújthatja a legnagyobb segítséget a gyereknek erőszak esetén?

— A szülő, még ha közülük is bántalmazta valaki, a másik fél nyilván ártatlan és ilyenkor az a kötelessége, hogy a megvédje a gyermekét és majd ezután rendezze a kapcsolatát. Olyan is van, aki elnézi, hogy párja bántalmazza a gyereket, még akár szexuálisan is, de nem szól semmit, hogy ne rontsa el a kettejük közti viszonyt.

Botos István