×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
4 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Sport

A hercegségben folytatja a mezőny

2014.05.24 - 05:47
Megosztás:
A hercegségben folytatja a mezőny

A hétvégén egy igazi klasszikussal, a Monacói Nagydíjjal folytatódik a 2014-es Forma–1-es világbajnokság. A hercegség kanyargós utcáin rendezett versenyt a pilóták, a nézők és a szponzorok is imádják, ráadásul az erősorrend is megjósolhatatlan.

„Minden évben elhatározom, hogy ezúttal hideg fejjel, logikusan gondolkozva vágok neki a versenyhétvégének, de mégis minden évben azon kapom magam, hogy izgatottan fel–le ugrándozom – nyilatkozta a Monacói Nagydíjról a Red Bull Racing ausztrál pilótája, Daniel Ricciardo. – Ez egyszerűen elképesztő. A város és a kikötő hangulata, a verseny története, a hatalmas tömeg... Mint egy felbolydult méhkas.”

Ricciardo mondatai valószínűleg híven tükrözik, hogyan vélekedik a legtöbb versenyző a Monte–Carló-i futamról. A nagydíj annak ellenére tartozik a világbajnokság legnépszerűbb fordulói közé, hogy itt található a versenynaptár legrövidebb, és egyben leglassabb pályája, amely alig nyújt lehetőséget az előzésre és az átlagosnál sokkal jobban megdolgoztatja a versenyzőket. A hétvége során ráadásul a csapatok alig férnek el a szűk helyen kialakított, túlzsúfolt paddockban, a versenyzőknek pedig a szokásosnál is több sajtófelkérésnek kell eleget tenniük.

Az épületek és a Liguri–tenger kikötője közé szorított pályán a biztonsági feltételek sem érik el a modern létesítmények színvonalát: csak néhány kanyarnál tudtak kisebb bukótereket kialakítani, ezektől eltekintve közvetlenül a pályát övező falak várják a hibázó pilótákat. Ennél is rosszabbul járt 1955-ben Alberto Ascari, aki egyenesen a tengerben landolt, miután nem tudta bevenni a kikötőnél lévő sikánt. Bár erre manapság kevés az esély, a szűk utcák így is több veszélyt rejtenek magukban, mint a legtöbb épített versenypálya. Monacóban ezért nem csak a fizikai, hanem a mentális felkészültség is rengeteget számít, hiszen a verseny majdnem két órán keresztül igényel folyamatos koncentrációt a pilótáktól.

Az említett nehézségek ellenére a versenyzőket bőven kárpótolja, hogy minden év májusában a világ egyik leghíresebb, legnagyobb presztízzsel bíró nagydíján vehetnek részt. Monaco az a helyszín, ahol a világ egyik leggazdagabb sportága a legnagyobb fényében tündököl: a paddockot filmsztárok, énekesek és a Forma–1-be befektetni kívánó üzletemberek lepik el, a csapatok éjszakai partikat szerveznek a gyönyörű kikötőben levő luxusjachtokon, a helyi lakosok jelentős része pedig egy hétre elmenekül a városból, hogy óriási összegekért kiadják lakásaikat a világ minden tájáról érkező rajongóknak.

Monacóban egyébként már jóval a Forma–1-es világbajnokság előtt, 1929-ben is rendeztek nagydíjat, 1955 óta pedig minden évben a vb része.

A pálya vonalvezetés egyik legjellemzőbb ismertetőjegye, hogy egyetlen hosszú egyenest sem találunk a pályán, még a célegyenesnek nevezett szakasz is ívelt. A motorerő ezen a pályán lényegesen kevésbé számít majd, a körnek mindössze 45 százalékát teljesítik padlógázzal a versenyzők. A váltókat azonban alaposan meggyötri a körönkénti mintegy 55 le- és felkapcsolás, a lassú kanyarok pedig a fékeket is megdolgoztatják, bár a 13 fékezési zóna közül mindössze kettőnél kell nagy tempóról lelassítani.

A pálya lassúságát jelzi, hogy a 3340 méter hosszú aszfaltcsíkon teljesített 78 kör mindössze 260 kilométert tesz ki (az összes többi verseny távja eléri a 300 km-t), de így is a leghosszabb ideig tartó versenyek közé szokott tartozni. A vonalvezetés az évtizedek során csak ritkán változott, hiszen nincs nagyon hely a módosításokra.

A pályán idén is csak egy DRS–zónát jelöltek ki: a mérési pont a 16-os kanyar után lesz, és a célegyenesben lehet majd nyitott hátsó szárnnyal előzést megkísérelni. Monacóban amúgy is rendkívül nehéz sikeres manővert végrehajtani, ennek ellenére többször láttunk már rá példát, hogy valaki a mezőny végéről ért fel pontszerző helyekre.

„Az előzés csak óriási kockázatvállalás árán lehetséges – magyarázta a Red Bull Racing német versenyzője, Sebastian Vettel, aki egyszer, 2011-ben tudta megnyerni a Monacói Nagydíjat. – Monacóban minden a türelemről szól. Közben abban is reménykedünk, hogy az autónk teljesen megbízható lesz, hiszen a felfüggesztést hihetetlenül leterheli ez az extrém pálya, amelynek egyenetlen aszfaltja egy hullámvasúthoz hasonlít.”

A Pirelli a két leglágyabb keverékével, a szuperlágy és a lágy abroncsokkal készül a Monacói Nagydíjra. A szuperlágy gumik idén először kerülnek majd bevetésre, ezért a az olasz gyártó sportigazgatója, Paul Hembery kíváncsian várja, hogyan fognak működni. „Az autók a gumikból nyert mechanikai tapadásra támaszkodnak – magyarázta Hembery. – Az abroncsok számára további kihívást jelent, hogy Monacóban megtalálhatóak az utcai pályák tipikus elemei, mint a festett vonalak, a csatornafedők és a bukkanók.”

A pályák közül Monacóban van a legnagyobb esély arra, hogy a verseny megszakítását jelző piros zászlókat is meglengetik, a Safety Car megjelenése pedig szinte borítékolható. A korlátokkal körbevett szűk utcákon nagyon gyakran előfordul, hogy valaki összetöri az autóját, bár a rendkívül gyorsan dolgozó daruknak köszönhetően sokszor elkerülhető a biztonsági autó pályára küldése.

A helyes stratégia kiválasztását nemcsak a gyakori Safety Car fázisok, hanem az általában kiszámíthatatlan időjárás is nehezíti. Csütörtökön például jégeső nehezítette meg a második szabadedzést. Vizes pályán természetesen még nehezebb a pályán tartani az autókat – így fordulhatott elő 1996-ban, hogy mindössze négyen értek célba a versenyen, Olivier Panis pedig élete egyetlen futamgyőzelmét aratta a gyengélkedő Ligier-vel.

Közvetítések

Forma–1-es világbajnokság, 2014-es idény, 6. forduló, Monacói Nagydíj, Monte–Carlo

Szombat: 15 óra, időmérő edzés (m1, Dolce Sport, német RTL Television).

Vasárnap: futam (m1, Dolce Sport, német RTL Television).

A vb állása

Pilóták

1.

Lewis Hamilton

brit, Mercedes GP

100

2.

Nico Rosberg

német, Mercedes GP

97

3.

Fernando Alonso

spanyol, Scuderia Ferrari

49

4.

Sebastian Vettel

német, Red Bull Racing

45

5.

Daniel Ricciardo

ausztrál, Red Bull Racing

39

6.

Nico Hülkenberg

német, Force India

37

7.

Valtteri Bottas

finn, Williams

34

8.

Jenson Button

brit, McLaren

23

9.

Kevin Magnussen

dán, McLaren

20

10.

Sergio Pérez

mexikói, Force India

20

11.

Kimi Räikkönen

finn, Scuderia Ferrari

17

12.

Felipe Massa

brazil, Williams

12

13.

Romain Grosjean

francia, Lotus

4

14.

Danyiil Kvjat

orosz, Lotus

4

15.

Jean–Eric Vergne

francia, Scuderia Toro Rosso

4

Csapatok

1.

Mercedes GP

197

2.

Red Bull Racing

84

3.

Scuderia Ferrari

66

4.

Force India

57

5.

Williams

46

6.

McLaren

43

7.

Scuderia Toro Rosso

8

8.

Lotus

4