×
2024. 04 20.
Szombat
Tivadar
2 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Belföld

A kenyér áfája, nem az ára csökken

2013.07.31 - 08:57
Megosztás:
A kenyér áfája, nem az ára csökken

A lakosság egyelőre semmit nem érez majd abból, hogy szeptembertől 9%-ra csökken a kenyér áfája, ugyanis az intézkedéstől elsősorban az adócsalás visszaszorítását reméli a kormány.

 

Előzetes becslések mintegy 100 millió lejes bevételkiesést okoz az, hogy a kenyér előállítását érintő teljes termékláncon 24 százalékról 9 százalékra csökkentik az áfát, az így keletkezett hiányt pedig az alkohol jövedéki adójának emeléséből és az egyes luxuscikkekre kivetett jövedéki adókból fedezik, ebből, optimista számítások szerint 300 millió lej többletbevételt vár a kormányzat.

A kenyér áfájának csökkentését egyébként a nemzetközi pénzintézetekkel nem volt könnyű elfogadtatni — a kormány egyébként ezekben a napokban tárgyal az IMF küldöttségével és meg is állapodtak egy újabb, 3–5 milliárd eurós készenlétihitel–szerződés feltételeiről, a részleteket a mai napon hozzák nyilvánosságra —, a kormánynak bizonyítania kell majd, hogy az adózási hajlandóság növelése fedezi az áfacsökkentés által okozott bevételkiesést. Az ágazatban 70-80 százalékosra becsülik az adócsalás mértékét, a kormányzat ezt a felére szeretné visszaszorítani.

 

Háttér, hatások

 

Kormányzati források szerint a Nemzetközi Valutaalap küldöttsége idén januárban határozottan visszautasította a lépést, arra hivatkozva, hogy nem támogatja az adórendszer felosztását, ugyanis tapasztalata szerint az intézkedés más országokban sem hozta a várt adóbevételeket. Most úgy tűnik, az IMF meggyőzése sikerült a kormánynak, de továbbra is kérdéses, hogy az intézkedés meghozza–e a várt sikert.

A kenyér áfacsökkentése az ágazat kifehérítésére irányul, és bár az adózási hajlandóság önmagában kellene hogy fedezze a bevételkiesést, a kormány biztosra szeretne menni, legalábbis abból ítélve, hogy az alkohol jövedéki adójának emelésével és a luxuscikkek megadóztatásával háromszoros pluszbevétellel kalkulál, mint amekkora tételt a kenyér 9 százalékos áfája okoz a büdzsében. Az alkohol jövedéki adójának 33 százalékos emelése (az eddigi 750-ről 1000 euróra emelik hektoliterenként) azonban szakértők szerint nemcsak az alkoholtermékek 25-40 százalékos emelését vonja maga után, hanem az adókikerülés arányát is jelentősen befolyásolja, a jelenlegi 70–80 százalék helyett akár 90 százalékra növekedhet. Míg 2001–2002-ben valahol 300–350 millió palackra becsülték az alkoholtermékek piacát, jelenleg mintegy 90–100 millió palack kerül hivatalosan forgalomba, a különbözetet pedig a feketekereskedelemben értékesítik.

 

Differenciált áfakulcs

 

A legtöbb uniós tagországban alacsonyabb áfakulccsal adóznak az alapvető élelmiszerek. Németországban ezeket a termékeket 7%-os áfa terheli, az általános 19%-os helyett. Olaszországban hasonlóan, az általános 20% helyett 4% az alapvető termékek áfája. Nagy-Britanniában és Írországban az alapvető élelmiszereket egyáltalán nem terheli forgalmi adó. Kedvezményt biztosít az áfakulcsok tekintetében a mezőgazdasági termékekre Hollandia, Luxemburg, Málta, Spanyolország, Finnország, Görögország, Svédország, Csehország és Szlovénia is.