×
2024. 04 20.
Szombat
Tivadar
2 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

A komoly tanulásnak van eredménye

2015.07.30 - 10:00
Megosztás:
A komoly tanulásnak van eredménye

Remekeltek idén a szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnázium maturandusai: a frissen végzettek sikeressége az érettségin 98,21 százalékos volt, a végzősök legnagyobb része pedig már bejutott az országban és a határokon túl lévő neves főiskolák, egyetemek karaira.

A frissen végzett fiatalok érettségi eredményei alapján a román tannyelvű iskolák között a Mihai Eminescu Főgimnázium végzett az élen 99,48 százalékos sikerességi aránnyal, de a magyar tannyelvű diákok ugyanilyen kiváló eredményekkel büszkélkedhetnek: a Kölcsey Ferenc Főgimnázium 2014/2015-ös tanévének végzősei közül 98,21 százalék szerzett érettségi oklevelet. Ha az előző tanévben végzett fiatalok idei vizsga-eredményeit is figyelembe vesszük, akkor csupán árnyalatnyi a különbség: a Nagykárolyi Elméleti Líceum maturandusainak 94,65 százaléka, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium tizenkettedikeseinek pedig a 94,50 százaléka vette sikerrel az akadályokat.

Évről évre jobbak az eredmények, ez a javulás pedig a tanárok és a diákok munkájának egyaránt köszönhető — hangsúlyozta Pataki Enikő, a főgimnázium igazgatója. „Azok a középiskolások, akik hajlandóak komolyan venni a tanulást, hallgatnak az oktatóikra és követik az utasításaikat, megállják a helyüket a megmérettetéseken. Igaz, hogy idén talán könnyebbek voltak az érettségi tételek, mint tavaly, de az egyetemi felvételik eredményei azt bizonyítják, hogy az idén végzett évfolyam komolyan vette a felkészülést, a tanulást” — magyarázta az igazgatónő. Ezen a nyáron ugyanis 166 főgimnazista szerzett érettségi oklevelet, 120-an közülük pedig már jelezték is tanáraiknak, osztályfőnökeinek, hogy sikerrel helyt álltak a főiskolai, egyetemi felvételiken és felvételt nyertek valamilyen felsőoktatási intézménybe.

Sokan jutottak be az orvosi karra, informatikára, műépítészetre, közgazdaságira, turisztikára, sőt, az előző évekkel ellentétben, ettől a hallgatói évtől több volt diák is matematika tanári egyetemre fog járni — tudtuk meg az intézményvezetőtől. A frissen végzett főgimnazisták körében pedig valóban nagy a szórás, ami a választott felsőoktatási intézményeket illeti: kilenc fiatalt vettek fel például a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemre — itt az első öt bejutó közül három a szatmári középiskola érettségizett fiatalja —, ketten a Debreceni Egyetem orvosi karán folytatják, egy fiatal pedig Kolozsváron, 14-en a BBTE biológia karán, 15-en informatikát fognak tanulni Kolozsváron, illetve a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen, a Budapesti Corvinus Egyetem mérnöki valamint közgazdaságtani karára négy főgimnazistát vettek fel, az ELTE jogi karának is lesz szatmári hallgatója, de a már említett egyetemek, illetve a szatmárnémeti, debreceni és nagyváradi felsőoktatási intézmények állatorvosi, gyógyszerészeti, autómérnöki, villamosmérnöki, építészeti, turisztikai, gyógypedagógia, bölcsészettudományi karain is sokan folytatják a főgimnáziumból, sőt, három fiatal újságírást fog tanulni, öten pedig az iskola posztliceális képzésére jelentkeztek.

„Az előző évek tapasztalata alapján kijelenthetem, hogy a fiataljaink nem csak beiratkoznak, hanem el is végzik ezeket az egyetemeket. Sokuk pályázik sikeresen külföldi ösztöndíjra, szintén többen mesteriznek, doktorálnak a határon túli egyetemeken. Örömömre szolgál, hogy nem kevesen vannak azok sem, akik a tanulmányaik befejeztével hazatérnek és itt vállalnak munkát. Gratulálok a diákjainknak, ezeket a szép eredményeket maguknak köszönhetik. Egyúttal üzenem a következő nemzedékeknek, hogy így is lehet, elballagott diáktársaik példája álljon előttük” — mondta Pataki Enikő.

Kétszáz díj és érem

Valószínűleg a fiatalabb évfolyamok sem fognak csalódást okozni, arról pedig, hogy a tenni akarás és a tanulás kezdi visszakapni a rangját, mi sem tanúskodik jobban, mint az a közel kétszáz díj és érem, amelyet a nemrég zárult, 2014/2015-ös tanévben nyertek el a főgimnázium diákjai. „Az elmúlt iskolai év során 198 díjat nyertek a tanulóink a különböző megyei, megyeközi, országos és nemzetközi megmérettetéseken. Nem csak reál vagy humán tantárgyakból bizonyítottak, hanem a sporttól a művészetekig, szinte mindenből” — magyarázta az igazgatónő. A megyei tantárgyversenyeken 51 díjazottja volt az iskolának, egyéb versenyeken 60 dobogósa, megyeközi, regionális versenyekről 40 díjjal tértek haza, országos tantárgyversenyekről 6 díjjal, egyéb országos versenyekről 32 díjjal, nemzetközi versenyekről pedig 9 díjjal — az említett eredmények közül 40 első díj volt. A Nemzetközi Magyar Matematika Versenyről díjjal tért haza Lázár János, Baranyai István, Fógel Péter, Kovács Tamás, Mali Imre, a Nemes Tihamér Informatikai Verseny nemzetközi szakaszán Kovács Patrikot és Mezei Boldizsárt jutalmazták, Czundel Angéla a Német Nyelv és Irodalom Tantárgyverseny országos döntőjének első díjasa egyéniben, csapatban pedig második, Benedek Karola az Implom József Helyesírási verseny országos döntőjének nyertese, Lieb Hanna, Fógel Péter, Kovács Péter a Nemes Tihamér verseny országos szakaszán remekelt, Kegyes Dávid a Hevesy György kémiaversenyen, Farkas Henrietta a Magyar Nyelv és Irodalom Tantárgyversenyen, Kirner Kata a vallás tantárgyverseny országos szakaszán, Átyim Laura pedig „A kémia – Barát vagy ellenség?” verseny országos döntőjében. Szintén említésre méltó eredmény Demeter Tamás első díja a román lingvisztikai verseny megyei szakaszán, valamint Vajda Hedvig első díja az angol tantárgyverseny megyei szakaszán. Tanulással bármilyen messzinek tűnő cél elérhető, legyen szó remek versenyeredményről, érettségiről vagy egyetemről. Hosszú és kemény munka áll az ilyen remek eredmények mögött, de kitartással semmi sem lehetetlen — összegezte Pataki Enikő.

Bumbuluţ Krisztina