×
2024. 04 20.
Szombat
Tivadar
13 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

A koronavírus és a stresszkezelés

2020.02.28 - 09:52
Megosztás:
A koronavírus és a stresszkezelés

Az új koronavírus (COVID-19) európai terjedése kapcsán felgyorsult a különböző forrásokból eredő hírek és olykor álhírek áramlása, ami jelentős stresszforrás most az emberek életében.

Nagy a riadalom az országban, főként azután, hogy Romániába is eljutott a koronavírus: Gorj megyében igazolt eset is van. Egyszer használatos maszkot már csak elvétve találni, az interneten aranyáron kapni ezeket, sokan pedig tartós élelmiszereket halmoznak fel az otthonaikba, például szatmáriak is elővigyázatosságból, ha itthon is járványos méretet öltene az új típusú koronavírus terjedése.

Az Egészségügyi Világszervezet szerint teljesen normális dolog, ha a válság során szomorúságot, zavartságot, félelmet vagy dühöt érzünk. Segítséget jelenthet, ha ilyenkor olyanokkal beszélünk, akikben megbízunk. Amennyiben kénytelenek vagyunk otthon maradni, kövessünk egészséges életmódot, amelybe beletartozik a megfelelő étrend, az alvás, a mozgás és a kapcsolattartás családtagjainkkal és barátainkkal személyesen, e-mailben vagy telefonon.

Ne dohányzással, alkohollal vagy más szerekkel próbáljuk megfékezni érzéseinket! Amennyiben úgy érezzük, hogy ezek az érzések legyűrnek minket, beszéljünk egészségügyi dolgozóval vagy tanácsadóval! Készítsünk tervet arra vonatkozóan, hogy szükség esetén kihez forduljunk, hogyan kérjünk segítséget fizikai és mentális egészségügyi problémáinkra! — javasolják a WHO szakemberei.

Sorakoztassuk fel a tényeket! Gyűjtsük be azokat az információkat, amelyek segítenek pontosan meghatározni a minket fenyegető kockázatot annak érdekében, hogy megtehessük az egyszerű óvintézkedéseket! Keressünk olyan hiteles forrást, amelyikben megbízhatunk: ilyen az Egészségügyi Világszervezet honlapja vagy a helyi, országos közegészségügyi intézet.

Csökkenthetjük az aggodalmat és az izgalmat, ha családunkkal együtt kevesebb időt töltünk azzal, hogy minket felkavaró híreket nézünk vagy hallgatunk. Vegyük elő azokat a készségeinket, amelyek a múltban már segítettek a korábbi nehéz élethelyzetek kezelésében, és alkalmazzuk ezeket a készségeket a kihívásokkal teli járvány során jelentkező érzéseink kezelésére!

Bumbuluţ Krisztina