×
2024. 03 28.
Csütörtök
Gedeon, Johanna
12 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.59 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

A közelükben levő természeti értékeket fedezték fel

2012.08.14 - 10:34
Megosztás:
A közelükben levő természeti értékeket fedezték fel

A Túr menti Védett Területekkel határos települések fiataljainak környezeti nevelési táborokban nyílt alkalma ismereteket szerezni a védett területekről, ismerkedni az élővilágával és megőrzésének fontosságáról tanulnia.

 

Júliusban és augusztusban környezeti nevelési táborsorozatra került sor az Erdélyi Kárpát Egyesület – Szatmárnémeti és a Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség szervezésében.

A táborokat „A Túr menti védett területek természetvédelmi kezelésének participatív tervezése” elnevezésű uniós projekt keretei közt szervezték meg, melyet az Erdélyi Kárpát Egyesület - Szatmárnémeti a Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökséggel karöltve 2011. január 1. és 2013. december 31. közt valósít meg. Márk-Nagy János az Erdélyi Kárpát Egyesület ügyvezető igazgatója kifejtette: – A projekt egyik fő célkitűzése a Túr menti Védett Területek és környékük lakosainak informálása a terület természeti értékeiről, valamint arra ösztönzése, hogy ezeket a területeket megőrizhetővé tegyük a jövő generációi számára. E cél köré fonódik a Sárközújlakon

megszervezett táborsorozat is, amely segítségével a védett területet övező települések fiataljai betekintést nyerhettek a védett terület természeti értékeibe.

Nyolc ökológiai tábor

A projekt időtartama alatt nyolc ökológiai problémákat felvető táborra került sor, négyre 2011-ben és négyre 2012-ben. A táborok mindegyikében 20-20 – öt, hat és hetedik osztályos – diák vett részt. A diákok annak a 12 településnek a fiataljai, melyek a Túr menti Védett Területekkel határosak, vagy annak részét képezik. Az idei táborok és a végéhez értek, a július-augusztus időszakában zajló 1-1 hetes táborban 80 fiatalnak nyílt alkalma ismereteket szerezni a védett területekről, ismerkedni az élővilágával és megőrzésének fontosságáról tanulnia. Jakab Tünde, a projekt kommunikációs felelőse elmondta: – A táborok segítségével igyekeztünk egy közvetlenebb kapcsolatot kialakítani az itt élő közösségek és a védett területek között. A mindennapos kirándulások során a gyerekeknek lehetősége nyílt megismerkedni az a településüket övező természettel és annak csodálatos élővilágával. Másrészről pedig az itt tanultakat átadhatják ismerőseiknek, barátaiknak ezzel hozzájárulva egy szélesebb célcsoport eléréséhez. Az ismeretanyagok átütőbb elsajátításának érdekében a táborokat tematikus napokra bontották a szervezők. Az első nap az ismerkedésről szólt. A fiatalok megismerkedhettek a csoporttársaikkal, valamint azokkal a településekkel melyek a védett területet övezik. Második nap, a madarak napja alkalmával betekintést nyerhettek a védett terület madárvilágába, melyet az Újberki Halastavaknál tett kirándulás és madár-megfigyelés tett élvezetesebbé. A harmadik nap az emlősök és kétéltűek napja volt, amikor az érdekes előadások mellett a fiatalok vidranyomokat kereshettek a Túr folyó partján, megismerkedhettek az Adorjáni halastavak kétéltűivel, este pedig a Vécsey kastély denevéreivel. A negyedik napon az erdőé volt a főszerep. A Weiss-erdőben tett kirándulás folyamán a tájspecifikus növényekkel volt alkalmuk ismerkedni a résztvevőknek. Végül a tábor utolsó napján a diákok csapatverseny keretei közt mérhették össze a hét folyamán tanultakat.

 Pándi Annamária