×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
13 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

A közíró felelőssége

2014.12.04 - 10:09
Megosztás:
A közíró felelőssége

Tegnap délután mutatták be Elek György újságíró legújabb, publicisztikai írásokat tartalmazó kötetét.

A könyvbemutatónak a Szatmár-Németi Református Egyházközség gyülekezeti terme adott otthont, amely — amint azt az egybegyűlteket köszöntő Sipos Miklós lelkipásztor fogalmazott — kultúrteremmé nőtte ki magát. Szinte mindenki találkozott már Elek György nevével — s ez a név már nem csak a Szatmári Friss Újság hasábjairól köszön vissza, hiszen egyre több könyve is megjelenik, melyek által mind jobban megismerhetjük a szerzőt, legyen szó prózáról, interjúkötetről, versekről vagy publicisztikáról.

Legújabb kötete, a Hosszúfény olyan, az utóbbi években megjelent írásokat, politikai és közéleti jegyzeteket gyűjtött egy csokorba, melyek megfigyelnek vagy éppen odafigyelnek, keresik a cselekedetek indítékait, mögöttes tartalmát, feltárják a visszásságokat, miközben megfogalmazódik a szerző véleménye a korról, míg ügyeken bosszankodik, személyessé teszi ezeket, a közélet mindenki számára elérhető részévé. „Elek György jegyzeteit keresem az újság hasábjain, kíváncsian várom őket, hiszen nincs az életnek olyan területe, amivel ne foglalkozott volna. És nagyon sokszor úgy érezzük, a mi gondolatainkat fogalmazza meg, mondja ki. S írásainak értékét az adja meg, hogy következetesek” — mondta Sipos Miklós.

A kötetet bemutató Kereskényi Sándor pedig kiemelte: Elek György publicisztikájában, jegyzeteiben értékítélet van — ezek az írások nem csak egyszerű sajtótermékek. „Elek György felelőssége a vállalás. E mellett megvan a valóságérzéke és az igazság igénye, illetve az egészséges bosszúvágy a hatalommal szemben, ami nélkül nem lehet jó publicisztikát írni” — summázta Kereskényi, aki a kötet méltatása mellett érdekes előadás keretében beszélt a közíró felelősségéről és járta körbe napjaink magyarországi és romániai, s ezen belül a szatmári újságírást.

Ezt követően Zoltán Ildikó és Maskulik Dávid olvasott fel részleteket a könyvből, majd András Gyula színművész a Madárlábak nyomai alatt című kötet verseiből mutatta be kedvenceit.