×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
9 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Egészség

A lakosság fele frontérzékeny

2015.02.26 - 14:37
Megosztás:
A lakosság fele frontérzékeny

A humánmeteorológiai jelentések szerint az elkövetkező napokban is kettős fronthatás érvényesül térségünkben, ami nagyon sok Szatmár megyei lakos hétköznapjait nehezíti meg — erről kérdeztük a szakembert.

A front hideg és meleg légtömegek határán kialakult légköri képződmény, melyet egyes meteorológiai paraméterek — hőmérséklet, légnyomás, páratartalom, szélerősség, ionizáció — egyidejű, hirtelen változásai jellemeznek.

Az időváltozást nagyon sokan már jó előre megérzik, vannak, akik rendkívül érzékenyek a frontokra, de olyanok is akadnak szép számmal, akik ezeket észre sem veszik.

A melegfrontra érzékenyek a meleg idő közeledte előtt röviddel már a testükben, az idegeikben érzik a változást, csökken a vérnyomásuk, szédülnek, míg a hidegfronttól szenvedők görcsökkel járó tüneteket tapasztalhatnak, erősödnek az asztmás rohamok, epe- és vesegörcsök jelentkezhetnek. A hidegfront ráadásul komoly hatással van a terhes nők szervezetére is, fokozza a méhösszehúzódást, akár a szülést is beindíthatja — magyarázta lapunk érdeklődésére dr. Bzduch Zsolt neurológus főorvos.

Az elkövetkező napokban kettős fronthatás fog érvényesülni térségünkben: a hideg- és melegfronti hatások egyidejűleg lesznek jelen, ami igen változatos tünetcsoportok megjelenését idézheti elő. Mindkét fronttípus befolyásolja a hangulatot, a melegfront felerősíti a depressziót.

A frontérzékenység káros hatásait sajnos nem lehet teljesen kivédeni, viszont felkészülhetünk rá. A frontérzékenység egyik oka a természetben keresendő: rengeteget változott körülöttünk minden, óriási mértékűvé vált a környezetszennyezés. A mindennapjaink pedig állandó rohanásban telnek, sok a stressz. „Éppen ezért nem csak nekünk kell tenni a természetért, hanem a gyermekeinket is már zsenge kortól környezettudatosan kell nevelni. A szervezetünkkel pedig akkor tesszük a legjobbat, ha visszatérünk ahhoz a természetközelséghez, amelyikben a nagyszüleink, dédszüleink éltek, ha a természetből merítünk erőt” — mondta a szakember. A táplálkozásunkban a térségünkre jellemző, helyben termett szezonális gyümölcsöket és zöldségeket kellene előnyben részesíteni: télen például nincs sok értelme a hipermarketek standjairól megvásárolt paradicsomot fogyasztani, hiszen annak nyáron van itthon a szezonja.

„A lakosság közel fele frontérzékeny, ezt már több tanulmányban is megállapították. A fronthatás kiváltotta érzékenységet viszont mérsékelhetjük, ha lehetőség szerint megpróbáljuk kerülni a stresszt, odafigyelünk a megfelelő folyadékbevitelre, naponta végzünk testmozgást, kimozdulunk a természetbe, és igyekszünk egészségesen étkezni: természetes vitaminokban gazdag zöldségeket és gyümölcsöket fogyasztani” — összegezte dr. Bzduch Zsolt.

 

Bumbuluţ Krisztina