×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
10 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Olvasó hangja

A májusfaállítás hagyománya és hagyományőrzése Kaplonyban

2015.05.04 - 12:52
Megosztás:
A májusfaállítás hagyománya és hagyományőrzése Kaplonyban

A tavaszi élethez hozzátartozik a májusfa, mely Európa-szerte ismert, de főleg germán alapokon nyugvó hagyomány. A májusfa a természet újjászületésének, a megújuló életnek a szimbóluma is, és egyben az ifjúság tavaszi szokása. Számunkra az ember élni akarásának, minden megújhodásnak és a szerelemnek is a jelképe. A természet újjászületésének hírét jelezte és jelzi, ugyanis minden esetben kizöldült, kivirágzott ágakat állítottak fel a legények a lányos házaknál, illetve középületek vagy keresztek mellé. A májusfa az újjászületést jelezte abban az értelemben is, hogy házépítéskor vagy ház felújításakor az épület legmagasabb pontját elérve szalaggal díszített fát tűztek ki, és ezt is májusfának nevezték. Így jelezték sikerélményüket, a biztonságot nyújtó új fészek, az új otthon felépülésének, a megújulásnak nagy örömét.

A sváb falvakban általában a lányok 15–16, a fiúk 17–18 éves korukban kezdték az ifjúkori társadalmi életet. Vasárnapokkor és ünnepnapokon a lányok csapatban sétáltak az utcákban, és betértek valakihez. Gyakran előfordult, hogy a fiú „gáskák” (a kifejezés a német Gast — vendég szóból ered) is csatlakoztak, és együtt énekeltek, táncoltak. Idősebb nénikkel beszélgetve mondták, hogy hívogató dallal jelezték a fiúknak, hogy melyik udvarban vannak. A lány és fiú bandák aszerint verődtek össze, hogy kinek melyik bandában volt a kiszemelt kedvese.

A májusfát is csoportba szerveződve állították a szerelmes legények a lányoknak, az udvarló irányításával. Nagy hévvel, énekelve, szekerekkel hozták a májusfának szánt fákat. Ezek általában magas, szép fák voltak, melyeket földbe ásott gerendához, vagy kerítésoszlophoz rögzítettek. Ezt mindig áprilisról májusra virradó éjszaka tették, melyet színes szalagokkal, zsebkendőkkel díszítettek. Gyakran előfordult, hogy az éjszaka leple alatt a májusfaállítást éjjelizene, szerenád kísérte. A fiúk különböző dalokat, nótákat énekelve adták a kiszemelt lány tudtára, hogy komoly szándékaik vannak. A lány egy meggyújtott gyufa háromszoros forgatásával jelezte, hogy hallja az éneket. Szerenádozások alkalmával gyakran elhangzott a következő énekszöveg:

 

Zörgetem a kiskapudat, nem nyílik a zárja,

Kopogtatom ablakodat, nem gyullad a lámpa.

Néma csöndes a házatok, a házatok tája,

Pedig tudom benne van a szívemnek a legszebbik virága.

 

Nem lesz mindig a te kapud én előttem zárva,

Nem lesz mindig a te szíved elhagyatott, árva.

A madár is visszasírja az ő pici párját,

Hazamegyek, ölelem a szívemnek a legszebbik virágát.

 

Kaplonyban is nagy hagyománya van a májusfaállításnak. A legények csapatát általában utcabeliek alkották, így a májusfaállítást az egyes utcákban található kereszteknél kezdték el. Leástak és gerendához rögzítették a nagy fákat, hogy álljanak ellen a természet erőinek. Ezekkel a „közösségi” májusfákkal kezdték az estét, a sötétség beállta után. Az éjszaka folyamán minden fiú kiszemeltjének állítottak májusfát. Így ez a tavaszi éjszaka közösségben, nótázással, borozgatással telt, miközben a lányoknak örömet szereztek.

 

Kaplonyban a szerenádozásnak külön hagyománya van május éjszakáján, a fúvószenekarnak köszönhetően. Lélekmelegítő zenéjüktől volt hangos mindig a falu ezen az éjszakán. Első állomásuk mindig a templom volt, ezután bejárták a települést. Megálló helyeik a mindenkori zenekar tagjainak háza, valamint a község elöljáróinak ablaka volt. Az éjszakai zenével megajándékozottak étellel, itallal köszönték meg a kedveskedő gesztust. A fúvószenekar napjainkban is tartja ezt a szokást, elsősorban a fúvószenekar lány tagjaihoz mennek, így egész éjszaka zene öleli át az alvó hölgyeket, illetve azokat, akik fogadják a szerenádozó férfiakat.

 

Bár a májusfaállítás hagyománya az elmúlt évtizedben úgy tűnik, hogy lassan kiszorul a falu életéből. Ez annak köszönhető részben, hogy a társadalmi élet is átstrukturálódott. Éppen ezért a kaplonyi Német Demokrata Fórum meg szeretné őrizni ezt a kedves népszokást, és immár hat éve felállítja az NDF székházánál „minden nő májusfáját”. A rézfúvósok minden alkalommal rövid szerenádot adnak a májusfa mellett. Az idén a helyi Fényi István Általános Iskola nyolcadikos diákjai rövid műsorral fejezték ki tiszteletüket a májusfaállítás hagyománya előtt. Az ünneplés fényét megkoronázta a hagyományőrző Kaplonyi Asszonykórus előadása, ők a tőlük megszokott igényes és autentikus repertoárjukkal vettek részt a múltidézésben. Régi dalokat szólaltattak meg magyar és német nyelven is az elmúlt hétvégén.

 

Baumli Bernadett