×
2024. 03 19.
Kedd
József, Bánk
-2 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.56 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

A mobilozás az új ittas közlekedés

2017.10.18 - 20:55
Megosztás:
A mobilozás az új ittas közlekedés

A gyalogosok több mint 60 %–ka fel sem pillant a mobil képernyőjéről (üzenetet ír, játszik), miközben átmegy a zebrán vagy utcasarkon, és minden második sofőr mobilozik vezetés közben.

Mobilozva élünk. Hiszen az új végtag (családtag és barát), az új érzékszerv használata nélkül talán már levegőt sem tudunk venni. És persze mobilozva is közlekedünk — legújabb csodakütyübe vihogva magyaráz az óráról ellógott havernak a kiskamasz, miközben majd' feldönt a járdán; kevésbé modern „nagyi”mobilba osztja meg a piaci árakat-kínálatot barátnőjével az idős hölgy a körötte lévő világra, autóra oda sem figyelve; fel sem pillant a kütyü képernyőjéről a tini miközben átmegy (andalog) a zebrán — még lemaradna valami életbevágóan fontosról a közösségi hálón abban a pár pillanatban. A sofőr sem indexel kanyarodást jelezve, sze csak két keze van: egyikben volán, a másikban mobil — és még jó, ha csak beszélget vezetés közben, s nem üzenetet és posztolás-kommentet irkál. És talán jobb fel sem tenni a kérdést: mennyire vagy éber (figyelmes) közlekedés közben? Mert sokkolóak a statisztikai adatok.

Tetszik vagy sem, a tomboló mobilkultusz korszakát éljük, hiszen akinek nincs legalább egy kütyüje, az már szinte nem is vehető emberszámba, különösen Romániában, amely dobogós helyet foglal el az egy főre jutó mobiltelefonok/i-Phone-ok tekintetében. Senki nem vitatja az eszköz hasznosságát, csak épp használatával nagyon átestünk a ló túlsó oldalára — olyannyira, hogy a kezdetekkor még életmentőnek nevezett mobil mára sajnos már életveszélyessé vált. Persze, mint oly sok más esetben, nem magával az eszközzel, hanem használatával van a baj — de az már oly mérvű, hogy a mobilozást az új ittas közlekedésnek minősítik, minden túlzás nélkül. A napokban mutatták be az az országos felmérést, amely azt firtatta : „mennyire vagy éber a közlekedésben”? A megkérdezett 8081 személy (gépkocsivezetők, gyalogosok és kerékpárosok) válaszai vészharangokat kongatnak és igencsak riasztóak: a sofőrök 60 %–ka mobilozik vezetés közben (elenyészően kevesen kihangosítóval), 8 %–uk tudatosan és folyamatosan végigcsevegi minden útját, ráadásul 40 %–uk minden különösebb fenntartás nélkül olvasgat és írogat üzeneteket, kommenteket, függetlenül attól, épp milyen sebességgel gurul a jármű — pedig ha vezetés közben SMS-ezünk vagy csetelünk, hatszor nagyobb esélyünk van a balesetre, mintha ittasan ülnénk a volán mögé. Ugyanis egy üzenet elolvasásakor átlagosan 5 másodpercig „vakon” vezetünk, s közben egy futballpályányi távolságot is haladhatunk anélkül, hogy bármit is látnánk a környezetünkből.

A gyalogosoknak sem kell szégyenkezniük, hiszen több mint 60 %–uk úgy vonul, andalog, sétál át a felfestett zebrán vagy utcasarkon, hogy közben még csak fel sem pillant a mobil képernyőjéről, mert csetel, szocializálódik vagy játszik — így ő sem érzékel szinte semmit a körötte történő dolgokból, például a jelzőlámpa pirosra váltásából vagy a közeledő gépjárműről. S míg a fiatalabb korosztály 35 %–ka közlekedik bedugott fülekkel (szintén alig érzékelve valamit környezetéből), addig az idősebbek figyelmét „csak” maga a beszélgetés vonja el a biztonságról, de nem csak a zebrán, hanem a járdán, üzletben, piacon, egyszóval mindenhol. Nem mellékes az sem, hogy a megkérdezett gyalogosok több mint 70 %–a vallotta be: tilosban megy át az úttesten, s 10 %–uk napi rendszerességgel fütyül a szabályokra. A felmérésben megkérdezettek jelentős része kerékpározik is, igaz, csak 1011–en használják mindennapi közlekedési eszközként a drótszamarat, és több mint ötszázuk mobilozik pedálozás közben — így nem csoda, ha alig 45 %–uk jelzi rendszeresen, kinyújtott kézzel a kanyarodási szándékát, 26 %–uknak azonban meg sem fordul a fejében a mozdulat.

Szabó Kinga Mária