×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
9 °C
borús égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Nagykároly

A népdal közösségi műfaj, derült ki a Hajnal akar lenni versenyen

2014.11.17 - 09:33
Megosztás:
A népdal közösségi műfaj, derült ki a Hajnal akar lenni versenyen

Szombaton a szatmárnémeti Dinu Lipatti Filharmónia koncerttermében rendezték meg a Hajnal akar lenni Kárpát–medencei népdaléneklési verseny döntőjét és díjkiosztó gáláját. A zsűri pontszámai alapján Szabó Boglárka és Török Noémi nyerte meg a versenyt.

 

A pénteki elődöntőn, amelyet a nagykárolyi Károlyi-kastély lovagtermében rendeztek meg, harmincegy versenyző vett részt, ezek közül húszan jutottak be a szombati döntőbe. Az idei versenyszabályzat annyiban változott az előző években alkalmazott szabályokhoz, hogy nem voltak ajánlott népdalok, minden versenyző saját maga, vagy felkészítője segítségével állította össze műsorát. A zsűriben olyan személyiségek ültek mint Birinyi József, a KÓTA társelnöke, a Hungarikum Alapítvány elnöke, Dobos Csilla, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium zenetanára, Lőrincz Szilveszter, a Nagykárolyi Elméleti Líceum zenetanára, Kanalas Zsófia szabadkai etnográfus, Borsos Erzsébet, a HAL korábbi győztese; Hász Sándor, a szentegyházi Gyermekfilharmónia vezetője. A zsűri pontszámai alapján a következő sorrend alakult ki: 1. díj: Szabó Boglárka (Szamosújvár) és Török Noémi (Szabadka), 2. díj: Bodó Tímea Emese (Budapest) és Brindza Beátrix (Szabadka), 3. díj: Süle Ádám Zsolt (Vérvölgy). A közönségdíjat Bodó Tímea kapta, a versenyzők díját pedig Ciubotaru Ionuţ Alexandru, aki egy olyan faluban született és élt hatéves koráig, ahol senki nem beszélt magyarul, majd a Beszterce megyei Vicébe költözött, ahol megtanult magyarul, megszerette a magyar népdalt és ma már versenyszinten énekel. A továbbiakban nagyon sok különdíjat is kiosztottak. Az idei versenyt kiértékelő Birinyi József elmondta, hogy a kultúra az emberiség folytonossága generációkon keresztül. Az emberiség értékeit minden nép a maga legjeivel gazdagítja. A látvány művészete fényben él, a zene sötétségben is utat mutat. A népdal közösségi műfaj, ami hozzájárul a közösségek megmaradásához. A Hajnal akar lenni népdaléneklési verseny a közösségépítés és közösségmegtartás egyik eszköze. Öröm látni, hogy évről évre egyre több fiatal bizonyít ezen a versenyen.

 

Gálaműsor

 

Birinyi József a díjkiosztó után egy rögtönzött gálaműsort adaptált, melyen bemutatkoztak és felléptek a verseny legjobbjai és sor került népi hangszerek bemutatására is. Énekelt Borsos Erzsébet, Tóth Dorottya (mindketten korábbi győztesek), Dániel Kinga, Takács Nagy Jázmin, Jáskó Anita, Csizmár Bernadett, Pernes Aliz, Somu Etel Imola, Süller Ádám Zsolt, Brindza Beátrix, Bodó Tímea és Szabó Boglárka. Bemutatásra került a zsebcitera, többféle duda, a nádsíp, a török síp vagy pásztorduda, a kanászkűrt, a hosszú furulya, a kereplő, a kolomp, a kétfenekű dob, a recefice, a csörgő. Birinyi József minden színpadon lévő versenyzőnek hangszert adott a kezébe és elkezdődött a malacbandázás, ami abból áll, hogy mindenki más hangszeren játssza és énekeli ugyanazt a népdalt. Mátyás Erika tanárnő irányításával érdekes műsort adtak elő a Református Gimnázium diákjai, ami népdalokra, népballadákra, néptáncokra és népi motívumokra épült. A gála közös énekléssel ért véget.

 

Elek György