×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
8 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

A nyolcadikosok teljesítménye egyre gyengébb

2012.07.18 - 08:52
Megosztás:
A nyolcadikosok teljesítménye egyre gyengébb

A VIII. osztályt végzett Szatmár megyei diákok az idei évben gyengébb eredményeket értek el az országos felmérőn, mint az előző évben végzett társaik, így egyes tanintézményekben a legkisebb bejutási átlag akár 2–3 jeggyel is gyengébb volt, mint tavaly.

 

A tanügyminisztérium hivatalos honlapján (edu.ro) is megtalálható adatok szerint az idei évben azok a diákok, akik IX. osztályba jelentkeztek és részt vettek az első számítógépes leosztáson átlagosan 2–3 jeggyel kisebb osztályzatokkal jutottak be a kiszemelt középiskolai helyekre.

Romlottak a bejutási átlagok a Kölcsey Ferenc Főgimnáziumban is, ezzel kapcsolatban megkérdeztük az iskola igazgatónőjét, Pataki Enikőt, aki elmondta, szerinte több összetevője lehet annak, hogy az idei évben végzett nyolcadikosok eredményei jóval gyengébbek, mint a tavalyi évfolyamoké. Az egyik tényező lehet például az, hogy a vizsgaközpontokban felszerelt kamerák miatt komolyabb volt a vizsga, de a felmérő tesztek nehézsége szintje is közrejátszhat ebben. A középiskolába való beiratkozás jelenlegi rendszerét sem tartja jónak Pataki, szerinte az egész oktatásnak reformra lenne szüksége, mivel a rendszeren belül komoly hibák, hiányosságok vannak, ezt tükrözik a kimeneteli vizsgák eredményei is. Pataki Enikő szerint a felvételi rendszert is alaposan át kellene gondolni. Véleménye szerint szükség lenne a szakiskolák visszaállítására, valamint felvételi vizsgákra, így reális lenne a líceumokba való válogatás és a gyermek is már idejében tudná, hogy mire készüljön.

 

Vissza a felvételihez

 

Szilágyi Éva, a Szatmárnémeti Református Gimnázium igazgatónője elmondta, nem tudja mi lehet a pontos ok annak, hogy a VIII. osztályos diákok eredményei az idei évben gyengébbek. Feltételezi, hogy diákjaik közül többen is azért teljesítettek gyengébben, mert a tanulók többsége vidéki, akik ingáznak, így nem tudtak részt venni a konzultációs órákon. Emellett vannak olyan diákok, ugyan kevesen, akiknek s szülei külföldön dolgoznak és lazább a felügyeletük, de a gyenge teljesítménynek az is lehet az oka, hogy nem tanultak eleget a diákok. Az igazgatónő elmondta, a következő tanévben megpróbálják szorosabbra húzni a gyeplőt és akár a gyakoribb szülői értekezletek segítségével jobban az ellenőrzésük alá vonni a diákokat. A középiskolai felvételivel kapcsolatban elmondta, jónak tartotta a régebbi rendszert, amikor felvételi vizsgák révén jutottak be a líceumokba a diákok. Szerinte a felvételi vizsga jobb lenne, nem lenne ennyire véletlenszerű a középiskolába való bejutás.

A témával kapcsolatban Szász Piroska főtanfelügyelő-helyettes elmondta, jelenleg elemzik a nyolcadikosok eredményeit és tanulmányozni fogják, mi okozhatja, hogy az idei évben gyengébb eredményeket értek el a nyolcadikosok. Emellett javaslatokat is küldenek majd a témával kapcsolatban a szaktárca számára. Jobb lenne olyan felvételi rendszer, amikor a középiskolák felvételi próbák révén vehetnék fel leendő növendékeiket. Így a gyermek már jó időben eldönti, hogy hol szeretne továbbtanulni és arra készülne, talán ez ösztönzőbb lenne — fogalmazott a főtanfelügyelő-helyettes.

 

 

A legkisebb bejutási átlagok:

A Szatmár megyei középiskolákban magyar tagozaton meghirdetett szakokon az utolsó bejutási átlagok:

Iskola/szak   Utolsó jegy 2011-ben Utolsó jegy 2012-ben

Kölcsey Ferenc Főgimnázium, matematika-informatika 8,33 - 6,83

Kölcsey Ferenc Főgimnázium, természettudomány 8,68 - 7,93

Kölcsey Ferenc Főgimnázium, társadalomtudományok 8,25 - 6,94

Kölcsey Ferenc Főgimnázium, filológia 8,19 - 5,76

Református Gimnázium, matematika-informatika 8,13 - 5,94

Református Gimnázium, filológia 7,76 - 4,95

Hám János Római Katolikus Iskolaközpont, természettudományok 7,94 - 7,60

Nagykárolyi Kalazanci Szent József Római Katolikus Iskolaközpont, természettudományok 7,36 - 5,43

Nagykárolyi Kalazanci Szent József Római Katolikus Iskolaközpont, turizmus 7,07 - 6,19

Nagykárolyi Elméleti Líceum, matematika-informatika 8,48 - 7,45

Nagykárolyi Elméleti Líceum, természettudományok 8,42 - 7,34

Nagykárolyi Elméleti Líceum, filológia 7,84 - 5,87

Gheorghe Dragoş Gazdasági Iskolaközpont, kereskedelem - 6,16

Nagykárolyi Iuliu Maniu Műszaki Gimnázium, turizmus 6,11 - 5,03

Tasnádi Ipari Iskolaközpont, matematika-informatika 6,17 - 5,47

Sárközújlaki George Bariţiu Iskolaközpont, környezetvédelem - 5,25