×
2024. 04 24.
Szerda
György
12 °C
enyhe eső
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

A pénz maradjon ott, ahol termelődik!

2016.11.05 - 10:19
Megosztás:
A pénz maradjon ott, ahol termelődik!

Decentralizáció és szubszidiaritás — két olyan európai elv, melyek előtt Romániának is fejet kell hajtania. A decentralizáció legelső lépése pedig a pénzügyi decentralizáció.

Pénteken, másfél nappal a kolozsvári, ünnepi és nagyszabású kampányindító rendezvény előtt látogatott Szatmárnémetibe Kelemen Hunor — egyrészt, hogy részt vegyen a 8. Interetnikai Színházi Fesztivál nyitóelőadásán, másrészt, hogy támogatásáról biztosítsa az RMDSZ Szatmár megyei honatyajelöltjeit, harmadrészt pedig, hogy nagy vonalakban vázolja a szövetség választási programját. „Programunk megpróbál hihető választ adni minden olyan kérdésre, ami jelen pillanatban a társadalmat foglalkoztatja mind szociális, mind gazdasági, mind pénzügyi, mind az egészségügy és az oktatás terén. Természetesen az etnikai kérdések is nagyon fontosak, hiszen sok esetben a már megszerzett jogaink is veszélybe kerültek, mert a törvények alkalmazása napjaink Romániájában sokszor fakultatívnak mutatkozik egyesek számára. Úgy gondolom, Románia jogi és morális alapja az 1918. december elsejei gyulafehérvári nagygyűlés — jogosan várjuk el tehát, hogy száz év múltán biztosítsák a kisebbségek számára akkor megígért jogokat, ehhez viszont új alkotmányra van szükség, nem a régi toldozására-foldozására” — fogalmazott a honatyajelöltekkel közös sajtótájékoztatón.

Rámutatva ugyanakkor arra is: jelen pillanatban Romániában komoly gondok vannak a jogállamisággal, a parlamenttel s annak szerepével is. „A politikai döntések a parlamentben kell megszülessenek — ha nem így van, az már nem demokrácia. Sajnos azonban per pillanat a parlament nem látja el feladatát, mindhárom alapvető funkcióját elveszítette: nincsenek koherens döntések, a parlament a kormányrendeletek jóváhagyó szervévé degradálódott már évek óta, a mostani szakértői kormány pedig úgy érzi, nem kell beszámolnia senkinek semmiről, legfőképp a parlamentnek nem. De nézzük csak meg, hogy néz ki a parlament most, 2016-ban! Távolról sem azok vannak ott, akiket és ahová megválasztottak négy évvel ezelőtt” — mondta. Hozzátéve azt is: a szövetség nem csak 4 évre gondol előre, hanem hosszú távra, s ilyen kontextusban nem mindegy, milyen lesz a küszöbön kopogtató közigazgatási reform, a tanügyi reform és a pénzügyi decentralizáció. „Decentralizáció és szubszidiaritás — két olyan európai elv, melyek előtt Romániának is fejet kell hajtania. A decentralizáció legelső lépése pedig a pénzügyi decentralizáció, amely mindenki számára hasznos, hiszen egy adott közösség tudja legjobban, mire is van szüksége-igénye, nem például a fejlesztési miniszter” — mondta. Az RMDSZ parlamenti képviselete mind az alsó-, mind a felsőházban 55%-ban újul meg a következő négy évre, a fiatalos lendület és szemléletmód a rutinnal és tapasztalattal ötvözve pedig eredményes munkát szülhet. Ez az „ötvözet” jellemzi a szatmári honatyajelöltek csapatát is, melynek tagjai — Erdei Dolóczki István, Magyar Lóránd Bálint és Turos Lóránd — egy-egy gondolat erejéig szintén vázolták elképzeléseiket.