×
2024. 05 09.
Csütörtök
Gergely
13 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.63 RON
100HUF = 1.28 RON
Belföld

A politikai bizonytalanság nem tesz jót a gazdaságnak

2019.10.11 - 19:00
Megosztás:
A politikai bizonytalanság nem tesz jót a gazdaságnak

Az infláció növekedéséhez, a lej leértékelődéséhez és a pénzügyi fennakadások fokozódásához kötődnek idén ősszel a befektetők aggodalmai — állapítja meg a Merre tovább Románia című, pénteken közzétett elemzésében a Frames tanácsadó cég.

Az elemzés rámutat: a politikai instabilitás nem tesz jót a gazdaságnak, főleg, ha figyelembe vesszük a Brexittel, az USA-Kína kereskedelmi háborúval és a német gazdasági visszaeséssel fémjelzett nemzetközi helyzetet.

A vállalat 240 olyan üzletembert, vezetőt és szakértőt kérdezett meg, akik a gazdaság különböző ágazataiban felelős funkciókat látnak el. A befektetők 46%-a úgy gondolja, hogy a gazdaság rossz irányba halad, 39% az utat pozitívnak tartja, a többiek pedig nem válaszoltak. A befektetők félelme az infláció növekedésével kapcsolatos, amelyet a válaszadók 67%-a említ, a többiek a lej értékvesztése (54%) és a pénzügyi fennakadások (49%) miatt aggódnak.

A tanulmány szerint a vállalatoknak csak a termékek drágításával van lehetőségük kompenzálni a növekvő kiadásokat (bérnövekedés, üzemanyag-, energia- és gáz-árnövekedés stb.)

A vállalkozók többsége úgy látja, hogy a következő időszakban elkerülhetetlen lesz a lej értékvesztése az euróhoz képest, a megkérdezettek több mint fele 4,8 lej/euró árfolyamra számít.

Adrian Negrescu, a Frames vezetője úgy véli, hogy a makrogazdasági egyensúlyhiány továbbra is nyomást helyez a devizaárfolyamra, az import várható év végi növekedése pedig tovább fogja mélyíteni a kereskedelmi mérleg hiányát.

A pénzügyi fennakadásokat a gazdaságban többségben lévő alulfinanszírozott vállalatok okozhatják, amelyek esetében a kifizetések és bevételek dinamikája teheti a különbséget a túlélés és a fizetésképtelenség között. Tíz cég közül hét úgy nyilatkozott, hogy tudatosan késik a kifizetésekkel, hogy finanszírozni tudja kurrens kiadásait.

Mindezeken túl, a válaszadók 39 százaléka nyilatkozott úgy, hogy aggódik a politikai instabilitás miatt olyan körülmények között, hogy a kutatás időszakában még szó sem volt arról, hogy megbukik a kormány.

Az elemzés szerint mindezek a jelek fokozott elővigyázatosságra késztetik a befektetőket, amelyek ezek hatására az erőforrások megőrzését és a dezintermediációt (a bankok megkerülésével történő üzletkötési gyakorlatot) helyezik előtérbe, ugyanakkor több magánbefektetéssel kivárnának.

A Frame felmérést 2019. október 1. és 7. között végezték online, telefonos és e-mail kérdőívek útján, egy 240-es reprezentatív mintán, különféle tevékenységi területeken, a kereskedelemtől a pénzügyi szolgáltatásokon, a mezőgazdaságon, a ruházati iparon át az IT szektorig.