Ervin
17 °C

A Real javára döntött a VAR, folytatódik a Dortmund negatív sorozata

2019.02.14 - 02:09

A labdarúgó Bajnokok Ligája nyolcaddöntőjének első mérkőzésén az Ajax a Johan Cruyff ArenA-ban 2–1-re kikapott a címvédő Real Madridtól. Az első félidőben az amszterdami csapat egyértelműen jobban játszott, elért egy kapufát és egy érvénytelenített gólt, de a fordulás után a 60. percben Karim Benzema a Realnak szerzett vezetést. Hakim Zijes egyenlített, a végeredmény viszont a 87. percben, Marco Asensio találatával alakult ki.

Meccs előtti kézfogás és térfélválasztás a két csapatkapitány között, a hazaiakat Matthijs de Ligt, a vendégeket Sergio Ramos képviselte. Az amszterdamiak 19 éves belső védője Cesc Fabregas 2009 óta fennálló rekordját megdöntve minden idők legfiatalabb csapatkapitánya lett a Bajnokok Ligája egyenes kieséses szakaszában, míg a spanyolok legendája 600. alkalommal lépett pályára a Real Madridban. Ramos a hetedik játékos a királyi klub történetében (Raúl, Iker Casillas, Manolo Sanchís, Carlos Santillana, Fernando Hierro és Gento után), aki elérte ezt a mérkőzésszámot.

Ennél is érdkesebb esemény történt azonban a 38. percben, amikor az amszterdamiak jobb oldali szöglete után De Ligt fejese kipattant Courtois-ról, a felpördülő labdát Nicolás Tagliafico a belga fölött öt méterről a kapuba bólintotta, ám Courtois hiába akart, nem tudott a labda felé mozdulni, mert a lesen álló Tadics akadályozta ebben. Sem a Real Madrid kapusa, sem védői nem reklamáltak, Damir Skomina játékvezető azonban kiment az oldalvonal mellé visszanézni az esetet, miután az Ajax játékosai már kiünnepelték magukat. És les miatt szabadrúgást ítélt kifelé. Véleményes, de védhető döntés, maradt a 0–0.

Az esettel kapcsolatosan az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) is hivatalos magyarázatot adott, megindokolva a VAR használata után meg nem adott gólt: „Az Ajax–Madrid mérkőzés 38. percében Nicolás Tagliafico fejes gólját érvénytelenítették, miután a VAR-egység visszanézte azt. A játékvezető megállapította, hogy Tagliafico csapattársa, Dusan Tadics leshelyzetben volt és zavarta a kapust, megakadályozva abban, hogy elérje vagy megjátssza a labdát, ahogy a fejest kapura küldték. A döntés a VAR-protokoll alapján született meg, a találatot helyesen érvénytelenítették, a szabadrúgás leshelyzet miatt járt kifelé.”

Az Ajax minden sorozatot figyelembe véve először kapott ki hazai pályán 2017 novembere óta. Ez egyben azt is jelenti, hogy átnevezett stadionjában, a Johan Cruyff ArenA-ban is először szenvedett vereséget.

A párharc visszavágójára három hét múlva, március 5-én kerül sor – Sergio Ramos nélkül, a Real Madrid csapatkapitánya ugyanis a hajrában „kisárgázta” magát.

A nap másik mérkőzésén a jobban kezdő Borussia Dortmund a második félidőben kapott találatokkal 3–0-s vereséget szenvedett Londonban a Tottenham Hotspur vendégeként. A Spursben gólig és gólpasszig jutott Jan Vertonghen, aki így kulcsember volt a sikerben.

Az angolok első gólszerzője, a dél-koreai Szon Hung Min egyébként kilencedik alkalommal talált be a Dortmund kapujába, korábban a Hamburg és a Leverkusen játékosaként is eredményes volt a Borussia elleni meccseken – ennyiszer egyetlen ellenféllel szemben sem volt még eredményes.

Zsinórban a harmadik tétmérkőzésén kapott legalább három gólt Lucien Favre együttese, ilyen pedig 2010 hasonló, január-februári időszaka óta nem történt a klubbal. Ezúttal könnyen lehet, hogy a BL-továbbjutás lesz a védelmi hibák ára.

Labdarúgó Bajnokok Ligája, nyolcaddöntő, 1. mérkőzés

Ajax – Real Madrid 1–2 (Zijes 75. perc, illetve Benzema 60., Asensio 87.).

Tottenham – Borussia Dortmund 3–0 (Szon Hung Min 47. perc, Vertonghen 83., F. Llorente 86.)