×
2024. 04 27.
Szombat
Zita
5 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Sport

A román tornasport legsötétebb napja

2016.04.22 - 11:29
Megosztás:
A román tornasport legsötétebb napja

A román szertorna kiemelkedő alakjai mind azt mondják, hogy előrevetíthető volt a sportág hazai hanyatlása, de senki nem tett semmit ellene. Orbán György, egykori ifjúsági válogatott-edző szerint a kialakult helyzet nem tekinthető meglepetésnek.

Románia legeredményesebb olimpiai sportágának a képviselői nem lesznek ott nyáron a riói ötkarikás játékokon. Egyetlen sport sem hozott több aranyérmet Romániának az olimpiai játékokon, mint a női szertorna. A honi sportolók 88 aranyérmet szereztek az összes sportágban együttvéve, amiből 25-öt a tornában, egy kivételével mind a női szertorna versenyszámokban. A nagy részt Déván felkészített tornászlányok révén olimpiai bajnoki címek fűződnek a román sportolók nevéhez, mind csapatban, egyéni összetettben és szerenkénti versenyben egyaránt. A 2016-os Rio de Janeiro-i olimpiára azonban a válogatott nem jutott ki, s ezáltal 1968 óta először fordul elő, hogy Romániának nem lesz női csapata az olimpián. Az 1976 óta minden egyes olimpián dobogós helyen végző, háromszoros aranyérmes együttes, a riói tesztversenyen sem tudta kiharcolni a nyári ötkarikás játékokon való részvételt. A sportág nagyhatalmának számító Romániát mindössze egyéniben két férfi és egy női tornász képviseli.

 Károlyi Béla

A csapat bukásának híre Károlyi Bélának is hihetetlennek tűnt. Az Egyesült Államokban élő és ott feleségével, Mártával az amerikai tornászképzést koordináló erdélyi szakember a Gazeta Sporturilor sportnapilapnak telefonos megkeresésére katasztrófának nevezte a történteket.

„Ott voltam, amikor a tavalyi skóciai világbajnokságon nem kvalifikáltak, de azt nem sejtettem, hogy a helyzet ennyire rosszá válik. Ez nem lehet. Még mindig sokkhatás alatt vagyok” – fogalmazott a román tornasport felvirágoztatója, a háromszoros olimpiai bajnok Nadia Comăneci magyar származású edzője

A Krónika beszámolója szerint a román szövetségnek, a szakminisztériumnak és az olimpiai és sportbizottságnak címzett nyílt levelében hívta vissza a női válogatottat a dévai olimpiai központba Petru Mărginean. A város polgármestere szerint hiba volt a keretet Izvorani-ba költöztetni, szerinte ez is hozzájárult a csapat történelmi kudarcához.

Orbán György

A Nyugati Jelen napilap Hunyad megyei tudósítója, Gál Zoltán egy interjúban beszélt a kialakult helyzetről Orbán Györggyel, nyugalmazott edzővel, az ifjúsági válogatott korábbi vezetőjével, számos egykori olimpiai és világbajnok felkészítőjével. „Nagyon sajnálom, hogy így történt, de nem tekinthető meglepetésnek, szakemberi körökben már jó pár éve számítottunk erre, néhány éve már felhívták a figyelmet a hanyatlásra” — mondta Orbán György, aki úgy véli körülbelül 10 éve tart a leépülés, hiszen egyre kevesebb gyerek választja ezt a sportágat, ugyanakkor a szakmai felkészítés minősége is csökkent. „Olyan lányok kerültek fel az ifjúsági kerethez, akikkel nem a további felkészítésre fektettük a hangsúlyt, hanem a már beidegződött hibák kijavítására, ami nagyon nehéz dolog” — folytatta. Orbán visszaemlékezett arra, hogy mintegy 30 évvel ezelőtt Déván 7–8 edzőpáros dolgozott, és a szakvezetők között is nagy volt verseny, hogy kinek a tanítványa kerül be a válogatottakba. „Akkora volt a kínálat, hogy az országos felnőtt válogatott simán kiselejtezhetett nagyszerű tornászokat is” — mondta az interjúban, majd kitért arra is, hogy az utóbbi években sok romániai edző külföldre szerződött. „A hazai szakemberhiány nyilván rányomja a bélyeget a klubok teljesítményére és a felhozatalra” — tette hozzá

Comăneci és Amânar

„Rettenetesen szomorú vagyok, és nagyon sajnálom, hogy ez megtörténhetett, de én is évek óta mondtam, hogy a gyengébb eredmények nem a véletlen következményei. Mindannyian éreztük és tudtuk, hogy eljöhet ez a nap. Sajnos itt van. Nincsenek edzőink, és akik még a sportágban dolgoznak, azokat nem fizetik meg. Nincsenek tornászaink. Romániában nagyjából száz tornászra számíthatunk. Az Egyesült Államokban négymillió gyerek kezdi el a tornát. Nekünk öt-hat klubunk van. Az Egyesült Államokban kétezer-ötszáz. Sajnos, Romániában a sportélet stagnál, és a katasztrófa ezért következhetett be” — vélekedett Comăneci, akivel a Q magazin készített interjút.

A háromszoros olimpiai bajnok Simona Amânar egyetértett Comăneci-vel abban, hogy az eredmény nem volt váratlan. „Sajnos nem lepett meg, ami történt. Csalódott vagyok, de nem meglepett. Az eredmény megerősítette a tényt, hogy a román tornasport valódi válságban van. Baj van a szövetség, az edzők és a klubok viszonyával. Azt hiszem, teljesen át kellene szervezni a rendszert, átgondolni az alapoktól” — mondta.

Octavian Bellu

„Ha mindenáron hibást keresünk, akkor itt vagyok én — mondta a Mediafax hírügynökségnek Octavian Bellu, a válogatott korábbi edzője. — Akárhogy is tekintjük, mégis csak Bellu és Maria Bitang (együtt voltak a válogatott edzői – szerk. megj.) a hibásak. Előrelátható volt ez az eredmény. 2000-től, Atlanta óta jeleztem, hogy gond lesz” — folytatta.

„Kételkedem azon lányok értékében, akik most a válogatottnál vannak. Nekem úgy tűnik, hogy nem akarnak eredményesek lenni és nem tetszik nekik ez a sportág. Én nem adhatok tanácsokat, hiszen nincs már közöm a csapathoz. Mariana Bitanggal akartunk segíteni, de nem volt kit segíteni. Nem lehet a végtelenségig tartani a válogatottnál olyan lányokat, akik csak azért vannak ott, mert korosztályban megfelelnek az elvárásnak. A romániai tornaiskola nem szűnt meg, de ha nem tesznek valamit érte sürgősen, rosszabbra fordul a helyzet. Remélem, hogy tanultak valamit ebből az esetből” — mondta Bellu, aki februártól nyugdíjba volt.

Az elmúlt napokban Rióban rendeztek kvalifikációs versenyt, ahol a román válogatott a nyolc résztvevő csapatból a 7. helyen zárt. A négy utolsó csapatkvótát a házigazda Brazília, illetve Németország, Belgium és Franciaország szerezte meg, az ausztrálok és a svájciak az utolsó rotációban szorultak ki az indulók közül.