×
2024. 04 18.
Csütörtök
Andrea, Ilma
8 °C
borús égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

A segélyhívószám napja

2013.02.12 - 09:32
Megosztás:
A segélyhívószám napja

A 112-es segélyhívószám napját február 11-én ünneplik Európa-szerte. Ez alkalomból hétfőn a Kölcsey Ferenc Főgimnázium két osztálya is ellátogatott a rendőrség diszpécserközpontjába.

A 112 az az egységes európai segélyhívószám, mely a nap 24 órájában elérhető és ingyenesen hívható vezetékes és mobiltelefonokról egyaránt. Romániában 2005 áprilisa óta hívható a 112-es egységes segélyhívószám, mely egyben országos fő segélyvonal is, így a lakosok ezen a számon tudnak a rendőrségtől, a tűzoltóságtól és a mentőszolgálattól is azonnali segítséget kérni. Szatmár megyében tavaly 288 678 hívás érkezett az egységes segélyhívóra, azonban ennek kevesebb mint egynegyede volt valós segélykérés. A rendőrséget tavaly 17 422 esetben, a mentőszolgálatot 35 952 esetben, a tűzoltókat és a SMURD-rohammentőket 9256 esetben, a csendőrséget pedig 1510 esetben hívták a lakosok.

A segélyhívószám napja alkalmával tegnap a rendőrség és a csendőrség munkatársai is szerveztek felvilágosító előadásokat az iskolákban, melyek keretében elmondták a diákoknak, melyek azok az esetek, amikor segítséget lehet kérni a 112-es segélyhívón, mik azok az információk, amelyeket mindenképp közölni kell a diszpécserrel, és mivel jár az, ha valaki ok nélkül hívja ezt a számot. A Szatmár Megyei Rendőrfelügyelőség munkatársai a reggeli órákban a szatmárnémeti Bălcescu-Petőfi Általános Iskola diákjait látogatták meg, a csendőrség egy csapata pedig az I .C. Brătianu Technikai Líceumban tartott tájékoztatót. A szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnázium két osztályának diákjai lehetőséget kaptak arra, hogy betekintést nyerjenek a Szatmár Megyei Rendőrfelügyelőség keretében működő diszpécserközpont működésébe, ahol a rendőrséghez beérkező segélyhívásokat fogadják és továbbítják. Ennek keretében Felicia Hrihorişan rendőrfelügyelő beszélt a segélyhívó működéséről, elmondta, hogy csakis életveszélyes helyzetekben adhatnak le segélykéréseket ezen a számon, és az információk pontosságát emelte ki fontos tényezőként. „A tavalyi évben több mint 17 000 segélyhívás érkezett csak a rendőrséghez, azonban az esetek háromnegyedében nem sürgősségi helyzetről volt szó. Tudnotok kell róla, hogy a központba beérkező hívások telefonszámát egy adatbázisban rögzítik, és be tudják azonosítani a titkosított számokról érkező hívásokat is” — magyarázta a rendőrfelügyelő.

Egy segélyhívás leadásakor elsőként egy központi operátor szólal meg, aki rögzíti a hívást, majd az információk alapján az illetékes sürgősségi szolgálathoz kapcsol. A telefonáló által közölt információk alapján kerül be az eset egy bizonyos súlyossági kategóriába, aminek függvényében az arra legalkalmasabb szolgálat megkezdi a beavatkozást.

Mészáros Petra