×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
12 °C
enyhe eső
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Egészség

A sok mobilozás következménye

2019.02.05 - 14:49
Megosztás:
A sok mobilozás következménye

Az elkövetkező évtizedek egyik vezető egészségügyi problémája a nyaki gerinc megbetegedése lesz, köszönhetően a mobiltelefonoknak, amelyeket nap mint nap előrehajtott fejjel nézünk.

A tinédzserek és fiatal felnőttek már el sem tudják képzelni az életüket mobiltelefon, internet és közösségi háló nélkül. Nem hiába nevezik őket kissé viccesen „digitális bennszülötteknek”, hiszen remekül boldogulnak a szép új világban, könnyen feltalálják magukat a modern technikai vívmányok között.

A modern kori „kütyük” azonban komoly egészségügyi károkat okozhatnak, egy darabig szinte észrevétlenül. Megdöbbentő, de van benne igazság: a különböző mobileszközök lehajtott fejjel történő nézegetésének olyan hatása van, mintha egy több mint húszkilós zsákot cipelnénk folyamatosan a nyakunkban. Különböző felmérések szerint naponta átlagosan 2–4 órát töltünk mobilozással, ami évi akár 1400 órára is rúghat, ma már majdnem mindent okostelefonokon intézünk, de nem is gondolnánk, mennyire természetellenes szögben tartjuk ilyenkor a nyakunkat.

„A mobiltelefonokat előrehajtott fejjel kell nézni, ami prognosztizálja, hogy a következő 20–30 év vezető problémái a nyaki gerinc megbetegedései lesznek, és ez a fiatalokat, tinédzsereket kifejezetten érinti” — mondta dr. Erbszt András ortopéd, a DoctorFit Gerincambulancia alapítója, vezető főorvosa az M1 aktuális csatornán.

A szakorvos szerint látni egy tendenciát: ahogy az emberek egyre kevesebbet mozognak, kevesebb fizikai aktivitást végeznek, és kevesebb a fizikai munkájuk is, annál több lesz a mozgásszervi betegség, ezen belül pedig ugrásszerűen megnő a gerincpanaszok száma. Tapasztalatai alapján a kopásos eredetű gerincproblémák, amelyek a felnőttkor derekára kellene hogy datálódjanak, időnként már tinédzserkorban megjelennek, de 18 éves kor körül „bőven” találkoznak ilyen betegekkel.

Dr. Erbszt András ismertette: a kopásos elváltozások gyakran visszafordíthatatlanok, de a panaszok, tünetek „az esetek döntő többségében” megszüntethetők, így a beteg életminősége javítható. Az ortopéd főorvos ugyanakkor szólt arról is, hogy a fájdalomcsillapítók, gyulladáscsökkentők bizonyos esetekben fontos részei a kezelésnek, de az élethosszig tartó, rendszeres aktivitás rendkívül fontos ahhoz, hogy minél kevesebb gerinc- és mozgásszervi panasszal éljenek az emberek.

Mivel lassan valóban nélkülözhetetlenné válnak a mindennapi életben a „kütyük”, ezért legalább figyeljünk oda arra, hogy tartsunk szüneteket, változtassunk testhelyzetet, időnként egyszerű nyújtógyakorlatokkal mozgassuk át a testünket, de jót tesz még a masszázs és a relaxáció is. Megelőzni sokkal könnyebb a bajt, mint kezelni azt.