×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
7 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

A Szamos az Unicarm szennygödre?

2017.05.10 - 09:00
Megosztás:
A Szamos az Unicarm szennygödre?

Rövid videofelvételen került bemutatásra, hogyan szennyezi a Szamost az Unicarm vetési üzeme. Az esettel kapcsolatban a legfőbb kérdés: miért nem jelezték eddig a vízminőséget ellenőrző szervek.

Pár napja Baranyi Krisztina, az Együtt elnevezésű magyarországi párt környezetvédelmi szakpolitikusa egy rövid videóbejegyzésben mutatta be, hogyan szennyezi az Unicarm a Szamost a Vetésen működő üzemének szennyvizével, sőt a jelenségre Orbán Viktor miniszterelnök figyelmét is felhívta múlt csütörtökön Csengerben. A Szamos 52 km-es magyarországi szakaszát terheli az összes olyan szennyvíz, ami a szőke folyó romániai szakaszán kerül a vízbe — elsősorban Szatmárnémeti kommunális szennyvize, valamint az ottani ipari üzemek által a folyóba engedett szennyezés. Ám míg a megyeközpont szennyvize többé-kevésbé megtisztítva kerül a folyóba, addig az élelmiszeripari cég vetési üzeméből a vegyszereket, állati eredetű maradványokat, mindenféle szerves anyagokat tartalmazó szennylét „szűretlenül” engedik a Szamosba — úgy tűnik, talán már évek óta. A helyzet és a törvénykezések fonáksága, hogy a — mindeddig hivatalosan nem bizonyított — szennyezés miatt a magáncéget sem Vetés polgármestere, sem a szatmári környezetvédelmi ügynökség nem vonhatja felelősségre, nem számoltathatja el és nem is büntetheti. Mindezekre egyedül a környezetvédelmi őrség hivatott — amennyiben bejelentés érkezik hozzájuk a szennyezésről, periodikus, tervezett ellenőrzéseik során ugyanis eddig semmiféle szabálytalanságot nem tapasztaltak. Az sem teljesen érthető: ha valóban olyan súlyos mértékű a Szamos szennyezése, akkor a magyarországi vízminőséget ellenőrző hatóságok miért nem tettek lépéseket.

Ki ellenőrizheti a környezetszennyezést?

Egyfajta ördögi körnek is minősíthető egy esetleges környezetszennyezési ügyben végzendő ellenőrzési folyamat, ugyanis erre csak a környezetvédelmi őrségnek van jogköre, feljelentés alapján — derült ki a Szamos esetleges unicarmos szennyezése kapcsán. A kisfilmet végignézve azonban több kérdés is megfogalmazódik, de leginkább az: az illetékesek s főképp a szakhatóságok miért nem tettek eddig semmit az ügyben? Egyáltalán, kinek is áll módjában megtenni a törvényes lépéseket? Mert például Vetés jelenlegi polgármesterének, Ilyés Gyulának nem áll: „Amit a kisfilm bemutatott, az tényleg meghökkentő. Igaz, én még nem tapasztaltam, és az is biztos, hogy nem állandó jellegű a szennyezés, mint ahogy az is valószínű, hogy az Unicarm alkalmanként tényleg szennylét enged a Szamosba. Viszont ha valóban annyira komoly a dolog, mint azt a szakpolitikus vázolta, akkor a magyarországi vízminőség-ellenőrző hatótások vagy bármilyen más hatóság miért nem lépett eddig? Nekem polgármesterként semmiféle jogom, hatásköröm nemhogy felelősségre vonni, de megkérdezni sincs egy magáncéget, bár az általam vezetett község területén folytatja tevékenységét. Ha nem enged be, be sem léphetek a területére” — mondja Ilyés, aki az üggyel kapcsolatban azt tartja kissé gyanúsnak s nem tiszta szándékúnak, hogy Baranyi Krisztina nem bármiféle hivatalos úton s konkrétan mért adatokkal alátámasztott dokumentumokkal, hanem nagyon is célirányosan, menet közben vetette oda az esetet a csengeri uszoda átadására érkezett Orbán Viktor elé. „Baranyi Krisztina részéről megkeresés érkezett, hogy segítsek megszervezni egy találkozót az Unicarmot vezető Lucuţ Vasilével a jövő héten, ebben természetesen segítek, de többre, másra nincs hatásköröm” — tette még hozzá a polgármester. Szintén nincs kompetenciája bármiféle ellenőrzésre a Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökségnek sem: „Mi csak a működéshez szükséges környezetvédelmi engedélyt adjuk ki, és ki is adtuk, hiszen az egyébként nagyon komplex engedély megszerzéséhez szükséges feltételek maradéktalanul teljesítve voltak — az Unicarmnak van saját hulladékégetője, két ülepítőtava is. De hogy ezeket mikor, mennyire használja, azt mi már nem ellenőrizhetjük. Az engedély kibocsátását követően nekünk már nincs kompetenciánk, ez a környezetvédelmi őrség feladata (lenne), akár úgy is, hogy például ezen rövidfilm alapján hivatalból indít ellenőrzést” — magyarázza az ügynökséget vezető Békéssy Erzsébet. Természetesen megkerestük a ma országos sztrájkba kezdő környezetvédelmi őrséget is, ahol elmondták: mindeddig semmiféle be- vagy feljelentés, magyarországi szervtől jelzés nem érkezett hozzájuk a Szamos esetleges unicarmos szennyezésével kapcsolatban — ezek hiányában pedig nem végezhetnek ellenőrzést, s az intézmény által periodikusan végzett, úgynevezett „tervezett” ellenőrzésekkor nem tapasztaltak semmiféle szabálytalanságot. Igaz, idén eddig még nem végeztek ilyenfajta ellenőrzést.