×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
12 °C
enyhe eső
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

A szatmáriak így szeretik

2013.10.02 - 08:32
Megosztás:
A szatmáriak így szeretik

Erősen megosztotta a szatmári közvéleményt az a hír, mely szerint egy torontói napilap a legrondább városházi épületnek nevezte a szatmárnémeti Közigazgatási Palotát. Szatmári építészek véleményét is megkérdeztük, ők elismerően beszélnek a létesítményről.

 

 

Amint arról már korábban beszámoltunk, a Nicolae Porumbescu által tervezett épületet erődítményszerű betonhorrornak nevezte a cikk szerzője, a kommunista korszak szürkeségét őrző építmény 97 méteres tornyát pedig vizuális bűncselekményként definiálta.

A témával kapcsolatban lapunkhoz érkezett olvasói vélemények ennél sokkal szubjektívebbek, a legtöbben, az épület grandiózus mérete ellenére is az otthonuk egyik jelképének tartják. De hogyan vélekednek az épületegyüttesről a szakmabeliek? Az alábbiakban építészek véleményét kértük, íme az ő válaszaik.

 

Remekmű vagy űrleszállópálya?

 

Szilágyi Kálmán elmondta, az építészek 99 százaléka nem ért egyet ezzel a véleménnyel, a szakmabeliek ugyanis elismerik, hogy a Közigazgatási Palota tervezője egy zseniális építész volt. Az építész különösen szerencsésnek tartja magát, hogy pályakezdőként dolgozhatott Nicolae Porumbescuval, a Szatmárnémeti Szakszervezetek Művelődési Házának kivitelezési tervén. Szilágyi szerint a szatmáriak abban a tévhitben élnek, hogy ez egy kommunista beütés, de ez nem igaz. Az épület három tornya az itt élő nemzetiségeket jelképezi, és igaz ugyan, hogy vannak hibái, viszont annyira egyedi a stílusa, hogy tagadhatatlanul az ország egyik meghatározó építészeti remekműve — fogalmazott az építész.

Pugner Róbert, a szakma fiatalabb képviselőjeként sem tartja építészetileg rossz megoldásnak a város- és megyeházát, bár azt is elismeri, hogy „elég futurisztikus a látvány, a tér pedig furcsamód mindig kihalt, olyan, mint egy űrleszállópálya, ahol akár a Csillagok háborúja következő részét is le lehetne forgatni”. A fiatal építész elmondta, ő úgy tudja, hogy az épület egy román parasztot ábrázol, egy harangszerű kalappal a fején, külföldi ismerősei meg azt hitték, hogy a Gyűrűk urából lett mintázva. „Az új központ rendezésében van valami negatív — az óriási tér mindig üres, az emberek nem szívesen időznek itt —, amire, meglátásom szerint, az lehetne a megoldás, ha a teret megemelnék és a megyeközpont jelenleg kihasználatlan ékességére, a folyóra megnyitnák azt, a fákat a Szamos városközpont felőli részén kivágnák, a két híd közötti partszakaszt pedig úgy alakítanák ki, hogy ott le lehessen ülni meginni egy kávét” — tette hozzá Pugner, rámutatva arra, hogy realisztikus megoldásokkal élhetőbbé lehet tenni a várost.

Günthner Tibor műépítész túlzásnak tartja a kanadaiak leminősítését, azt viszont elismerte, hogy az épület nem funkcionális, nagyon nehéz és költséges a karbantartása. Günthner szerint a tervezője, akivel neki is volt alkalma együtt dolgozni, rendkívül tehetséges ember volt, a népi építészetből hozott elemeket formázott meg betonból. „A szakmabeliek között is van, aki dicséri, és olyan is akad, aki nem, de egy biztos, és ezt szenátorként is tapasztaltam, hogy nincs olyan ember, aki nem ismerné a létesítményt. Egy korszakot jelölt, egy tehetséges ember stílusát mutatja, még ha nem is funkcionális” — érvelt Günthner.