×
2024. 03 28.
Csütörtök
Gedeon, Johanna
12 °C
enyhe eső
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.59 RON
100HUF = 1.26 RON
Belföld

A szenátus leszavazta a visszatérést a kétfordulós polgármester-választáshoz

2019.10.16 - 14:39
Megosztás:
A szenátus leszavazta a visszatérést a kétfordulós polgármester-választáshoz

Szavazattöbbséggel elvetette a bukaresti szenátus szerdán Románia visszatérését a kétfordulós polgármester-választáshoz.

 

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) törvénykezdeményezése 33 támogató voksot kapott, az utóbbi három évben kormányon lévő Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) 47 szenátora pedig ellene szavazott.

A törvénytervezetről a képviselőház hozza meg a végső döntést. A szenátusi voksnak azért tulajdonított jelentőséget a román média, mert a választási törvény módosítása kihatással lehet az új kormány beiktatására.

Romániában Klaus Iohannis jobboldali államfő kedden volt pártja, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökét, Ludovic Orbant bízta meg kormányalakítással, miután a parlament a múlt héten megvonta a bizalmat Viorica Dancila PSD-elnök kormányától.

A parlamenti voksok több mint 40 százalékával rendelkező PSD kormányának leváltása csak az összes többi parlamenti erő összefogásával valósulhatott meg. Hasonlóképpen egy új - PSD nélküli - kormány beiktatásához is mind a hat ellenzéki frakció összefogására szükség lenne, ám több kérdésben is egymásnak ellentmondó álláspontot hangoztatnak.

Az USR az új kormány parlamenti támogatásának feltételei közé foglalta azt, hogy Románia visszatérjen a kétfordulós polgármester-választáshoz. Az RMDSZ - amelynek a támogatása ugyanúgy nélkülözhetetlen az új kormány beiktatásához, mint az USR-é - határozottan ellenzi ezt. Cseke Attila frakcióvezető a szenátusi szavazás alkalmával rámutatott: egy korábbi alkotmánybírósági döntés is tiltja, hogy a választások előtt kevesebb mint 12 hónappal módosítsák a választójogot.

Romániában 2012-ben és 2016-ban is egyetlen fordulóban dőlt el a csaknem 3200 települési polgármesteri tisztség sorsa, és minden településen az a jelölt lett a polgármester - akár 20-30 százalékos támogatottsággal is - akire a legtöbben voksoltak.

A kétfordulós rendszerhez történő visszatérést azért szorgalmazzák az ellenzéki pártok, mivel szerintük az egyfordulós választás a tisztségben lévő elöljárók újraválasztását, vagyis főleg a szociáldemokratákat segíti, akiknek a legtöbb polgármesterük van. A PSD szerdán azzal érvelt a második forduló ellen, hogy az "negatív" szavazatot eredményez, vagyis már nem a jelöltek programjára voksolnak a választók, hanem többnyire valamelyik jelölt ellen szövetkeznek.

A kétfordulós polgármester-választáshoz való visszatérés a magyar érdekképviseletnek is érzékeny veszteséget jelenthet. Az RMDSZ szerint 10-20 százalékkal kevesebb magyar polgármester lesz Erdélyben, ha a törvény lehetővé teszi, hogy egy második fordulóban a román pártok összefogjanak az első fordulóban élen végző magyar polgármesterjelöltekkel szemben.