×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
18 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

A tisztelet elidegeníthetetlen jog

2019.01.13 - 09:42
Megosztás:
A tisztelet elidegeníthetetlen jog

Ahhoz, hogy a családban, a közvetlen környezetünkben vagy anyagi téren prosperáló életet élhessünk, elengedhetetlen feltétel, hogy tiszteljünk másokat és saját magunkat is.

 

 

Január 12-én a szatmárnémeti Hit Gyülekezetében, a Hit Centrumban a Nyíregyházáról érkezett Fehér Sándor teológus a tiszteletről szólt az egybegyűlteknek. Ezt az örök érvényű és nagyon fontos témát a Biblia fényében tárta hallgatósága elé. A szombati istentisztelet résztvevőit elsőként Molnár Csaba szatmárnémeti pásztor köszöntötte. Mint elmondta, az előadó hosszú évek óta kutatja Isten igéjét. S egy baráti beszélgetés alkalmával vetődött fel ez a mindig aktuális téma, majd fogalmazódott meg az igény, hogy egy istentisztelet keretében a szatmáriak is szívesen meghallgatnák a témakörben a teológust.

 

Mindenkit tisztelni kell

 

A vendégelőadó kiinduló igeként az 1 Mózes 26–27. igét olvasta fel, amelyben az ember teremtéséről ír a Biblia. Az igeszakasz arról szól, hogy Isten saját képére teremtette az embert. Pontosabban: „férfiúvá és asszonnyá teremté őket”. Nagyon fontosak az idézett szavak, ugyanis az egymás iránt megnyilvánuló tisztelet alapja az, hogy Isten mind a két nemet — úgy a férfit, mint a nőt — saját képére teremtette. S amit ugyancsak nagyon fontosnak tartott kihangsúlyozni, hogy a tisztelet elidegeníthetetlen joga minden embernek. Sőt — ahogy a budapesti Szent Pál Akadémián is tanítják —, ez egy olyan jog, amiről senkinek nincs joga lemondani. Továbbá ez a jog ugyanúgy megilleti a magzati állapotban lévő gyermeket, és nem csak azokat, akik már megszülettek; a fizikai vagy értelmi fogyatékost; a társadalom perifériáján élőket és minden rászorulót; a magatehetetlen embereket is. Ezután rátért a tízparancsolat második kőtáblája tartalmára is, amely az ember emberhez való viszonyát szabályozza, és a szülők iránti tiszteletre int (2 Mózes 20, 12). Egy másik igeszakaszban (2 Mózes 21, 22–23) a magzati állapotban lévő gyermek védelméről olvashatunk. Ha valaki meglökött egy terhes asszonyt, s a gyermek koraszülött lett, a probléma okozójának kártérítést kellett fizetnie. Az összeget a gyermek apja határozta meg, ugyanis ha a gyermek koraszülött lett, az egy nagyon kritikus időszakot jelent úgy a koraszülött, mint annak családja számára.

 

A tekintély tisztelete

A világban kialakult felsőbb tekintélyek tiszteletének fontosságát Saul és Dávid példájával magyarázta az előadó. Közismert, hogy Dávidnak lehetősége volt arra, hogy megölje Saul királyt, aki hosszú évekig (több mint tíz évig) üldözte, keserítette az életét (1 Sámuel 26, 23), de mégsem tette, hiába tönkretette az életét, kapcsolatrendszerét, egzisztenciáját, mégsem emelt kezet arra a királyra, akit maga a Mindenható tett uralkodóvá. Dáviddal kapcsolatban egy másik példa is hallható volt. A Betsabéval történt házasságtörés bűnének elkövetése után Dávid kegyetlenné vált, mert vétke miatt Isten elrettentő ereje már nem kísérte életét s uralkodását. S mivelhogy kezéhez vér tapadt, és tiszteletlenné vált mások iránt, így hát nem valósíthatta meg legfőbb vágyát, a templom felépítését. Annak ellenére sem, hogy rendelkezésére állt minden eszköz, ami szükségeltetett e nagy volumenű munkához. Tehát, mint Dávid életében is fellelhető, a bűn következményei közé lehet sorolni a mások iránti tisztelet elsorvadását is. A hatalom témájánál az is hallható volt az istentiszteleten, hogy az atyai (apai), a pásztori, a világi, az egyházi, a munkahelyi tekintélyek is mind Istentől származnak, s ezeknek ellenállni csak nagyon indokolt esetben lehet vagy szabad. Sőt, tovább folytatva a gondolatmenetet azt is kihangsúlyozta Fehér Sándor, hogy bármit cselekszünk, biztosak lehetünk benne, hogy mindennek mennyei következménye is lesz. Az emberek egymás iránti tiszteletével kapcsolatban elmagyarázta, hogy nem csak a világi hierarchiában felettünk álló személyeket kell és kötelesség tisztelni, hanem minden embertársunkat kivétel nélkül megilleti a megbecsülés. Sőt, egy ember akkor fedi fel igazi énjét, amikor és ahogyan a kiszolgáltatottakkal, a legmegvetettebbekkel bánik. A teológus Jakab levelével zárta az istentiszteletet, amely azt mondja, hogy ne legyen személyválogatás a ti hitetekben. Tehát mindenkit respektálni kell, egy keresztény nem gondolkodhat vagy cselekedhet úgy, hogy ha nem tisztelsz, én sem tisztellek, vagy nem vagy méltó a tiszteletre. Mert Isten elvárása mindenki felé az, hogy tiszteljük, becsüljük egymást — zárta előadását.

 

 

Karikás Enikő