×
2024. 04 19.
Péntek
Emma
12 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

A történelem nem írható át!

2014.05.29 - 08:59
Megosztás:
A történelem nem írható át!

A szatmári zsidók 70 éve történt gettósítására, deportálására és haláltáborba való szállítására emlékeztek tegnap Szatmárnémetiben, többek között az Élet menete felvonulással, figyelemfelkeltő céllal: soha többé ne történjen hasonló tragédia.

 

A megemlékezés 12 órakor a Decebal/Várdomb utcai zsinagóga udvarán lévő emlékműnél kezdődött, ahol Décsei Miklós, a Szatmárnémeti Zsidó Hitközség elnöke ismertette a megemlékezés jelentőségét. Az eseményre Izraelből és Magyarországról is érkeztek meghívottak, de itt voltak a brassói, a nagyváradi, a zilahi zsidó hitközségek képviselői is. A holokauszt áldozataiért mondtak imát az Izraelből érkezett rabbik. Selly Hagner Line, Izrael bukaresti nagykövetségének képviselője felszólalásában kiemelte, hogy ez alkalommal a román történelem legszomorúbb eseményére emlékezünk. Szatmár megyébe a tizenhetedik században kezdtek letelepedni a zsidók, akik a huszadik században meghatározó közösséggé váltak, jelentősen befolyásolták a megye gazdasági, társadalmi és kulturális életét. Hetven éve bekövetkezett egy törés, ezt követően elkezdődött a fogyás, jelen pillanatban 103 zsidó él Szatmárnémetiben, ezek között két deportált túlélő. A holokauszt arra tanította meg a világot, tegyenek meg mindent az emberek, hogy ilyen tragédia többet ne történhessen meg.

Selly Hagner Line köszöntötte Adrian Ştefet, a Szatmár Megyei Tanács elnökét, Eugeniu Avram prefektust és Dorel Coicát, Szatmárnémeti polgármesterét — akik nem voltak jelen —, s nem köszöntötte az ott megjelent Riedl Rudolfot, a Szatmár Megyei Tanács alelnökét és Altfatter Tamás alprefektust. Aurel Vainer, a Romániai Zsidó Hitközségek Országos Szövetségének elnöke elmondta, hogy Szatmár megyéből több mint 18 ezer zsidót deportáltak. Ezekre emlékeznek most a rendezvény résztvevői, akik nagy része nem zsidó, de él bennük a szolidaritás szelleme. Sajnos még mindig sok az antiszemita és a holokauszt-tagadó a világon, de remélhetőleg ők is rádöbbennek, hogy a huszadik század legnagyobb tragédiájáról nem lehet megfeledkezni.

 

Élet Menete

 

A résztvevők a Hám János utcába vonultak, ahol a volt zsidó imaház helyén emléktáblát avattak, itt Deuch Haim Juda, Szatmárnémetiből Izraelbe áttelepült rabbi mesélt szatmári élményeiről, a társszervező Hit gyülekezet képviseletében pedig Gábor Attila mondott beszédet. Innen a résztvevők elindultak azon az útvonalon, amelyen a deportáltak haladtak a vasútállomásig, ahol bevagonozták őket. Itt is emléktáblát avattak. A megemlékezés a zsinagógában tartott emlékkoncerttel ért véget.

 

 

Elek György