×
2024. 04 25.

A VAR és Andris Treimanis döntött: kiejtették a CFR-t

2020.02.28 - 06:01

Idegenben szerzett góllal és a videóbíró (VAR) hathatós segítségével ment tovább az Európa Liga nyolcaddöntőjébe a sorozat legeredményesebb csapata, a Sevilla, amely hazai pályán sem tudta legyőzni a román bajnok Kolozsvári CFR-t.

Ha csak ez utóbbi tényt vesszük figyelembe, akkor mondhatni, hogy Dan Petrescu edző alakulata emelt fővel búcsúzik a nemzetközi idénytől. Azonban van oka bosszankodni, hiszen a hajrában győzelmet jelentő gólt talált a CFR, amit érvénytelenített a litván Andris Treimanis játékvezető.

A találkozó a spanyolok egyértelmű mezőnyfölényével kezdődött, de Giedrius Arlauskis védéseinek, és némi szerencsének is köszönhetően nem változott az eredmény. Húsz perc után viszont felengedett a Sevilla nyomása is, a félidő végén pedig a Tomás Václik sérülése miatt a spanyolok kapujába kerülő Jasszin Bunu kellett megmutassa tudását.

A fordulás utáni percekben kiegyenlített volt a játék, de negyed óra után ismét a átvette az irányítást a Sevilla. A meddő mezőnyfölény eredménytelen játékot hozott, de a 87. percben megfagyott a levegő az Estadio Ramón Sánchez-Pizjuánban: Lacina Traorétól került a labda Adrian Păun elé, aki bő húsz méterről megeresztett egy lövést, ami a vetődő Bunu kezei alatt a kapuba csusszant. Ekkor szólt rá a VAR-szobából a Stuart Attwell, Lee Betts angol videóbíró-asszisztens páros valamelyike a játékvezető fülére, hogy vizsgálják Traoré mozdulatát. A vitatott helyzetet viszont a litván bíró nem kívánta saját maga is visszanézni, így a videóbírók tanácsára hivatkozva érvénytelenítette a gólt. Tíz perccel később kiderült, hogy Andris Treimanis ezzel alaposan belenyúlt az eredménybe és a továbbjutás kérdését döntötte el, hiszen a Sevilla nem tudott gólt szerezni a ráadás hat percben sem. A végjáték kölcsönös rugdalózásában Mihai Bordeianu két sárga lapja miatt a 91. percben tíz emberre fogyatkozott a CFR, amely hiába vitte előre Arlauskis kapust is az utolsó szabadrúgásánál, nem tudta kicsikarni a továbbjutást.

A BL-selejtezők első fordulója óta versenyben levő kolozsvári csapat így búcsúzára lett kényszerítve. Érhető volt Dan Petrescu felháborodása és csalódottsága a meccs végén is, aki a sajtótájékoztatóra a versenyszabályt is elvitte magával, és idézte, hogy nem minősül kezezésnek az a mozdulat, ha a méteres közelségben levő ellenfél testéről visszapattanó labda akaratlanul érinti a másik játékos kezét. A mérkőzés közvetítését követő adásban Ion Crăciunescu egykori FIFA-bíró azt is elmondta a Digi Sporton, hogy a litván bíró hibázott abban is, hogy nem nézte vissza ő is a kérdéses helyzetet, habár a VAR-szabályzat – szerinte – előírja, hogy kétes pillanatokban a játékvezetőnek is „videóznia” kell.

Ezzel ellentétben Sorin Stoica, az Egyesült Államokban élő VAR-szakértő – aki két és fél éve dolgozik a rendszerben az amerikai bajnokságban (MLS) – azt mondta az eurosport.ro-nak, hogy a litván szabályosan járt el. „Az új szabályok szerint a támadó játékosnak semmilyen módon, még véletlenül sem szabad kézzel a labdához érnie, és ha az azt követő azonnali helyzetben gól születik, akkor azt érvényteleníteni kell. Mivel ebben az esetben fontos szerepe van a labda és a támadó kezének az érintkezésében, és nem lehet félreértelmezni az esetet, csupán egy tiszta kép kellett az érintkezés létéről, ezért – az UEFA és a FIFA szabályai szerint – a bírónak nem kell a monitorhoz mennie, hogy újranézze az esetet. Elég a VAR-tól jövő információ, és köteles követni az ott elhangzott utasításokat.”

A Sevilla továbbjutását egyébként nem tapsolta meg a spanyol közönség, füttykoncerttel „hálálták” meg a 0–0-át, de vélhetően ez sem vigasztalja a CFR-t, amely óriási lehetőség előtt állt csütörtök este.

Európa Liga, 16-od döntő, visszavágó

Sevilla – Kolozsvári CFR 0–0 (kiállítva: Bordeianu 90+1. perc – CFR)

Továbbjutott: a Sevilla, 1–1-es összesítéssel, idegenben szerzett góllal.

Arsenal – Olympiakosz 1–2 (Aubameyang 113., illetve P. Cissé 53., el-Arabi 119.)

Továbbjutott: az Olympiakosz, 2–2-es összesítéssel, idegenben szerzett több góllal.

Benfica – Sahtar Donyeck 3–3 (Pizzi 9., R. Dias 36., Rafa Silva 47., ill. R. Dias 12. – öngól, Sztepanyenko 49., Alan Patrick 71.).

Továbbjutott: a Sahtar, 5–4-es összesítéssel.

Internazionale – Ludogorec 2–1 (Biraghi 32., Lukaku 45+4., ill. Oliveira-Souza 26.)

Továbbjutott: az Inter, 4–1-es összesítéssel.

Celtic – Köbenhavn 1–3 (Édouard 82. – 11-esből, ill. Michael Santos 51., Biel 85., N”Doye 88.)

Továbbjutott: a Köbenhavn, 4–2-es összesítéssel.

Ajax – Getafe 2–1 (Danilo 10., Mathías Olivera 63. – öngól, ill. Jaime Mata 5.)

Továbbjutott: a Getafe, 3–2-es összesítéssel.

Manchester United – Club Brugge 5–0 (Bruno Fernandes 27. – 11-esből, Ighalo 34., McTominay 41., Fred 82., 90+3.; kiállítva: Deli, 23. perc – Brugge)

Továbbjutott: a Manchester United, 6–1-es összesítéssel.

Gent – Roma 1–1 (J. David 25., ill. Kluivert 29.)

Továbbjutott: a Roma, 2–1-es összesítéssel.

Malmö – Wolfsburg 0–3 (Brekalo 42., Gerhardt 65., Joao Victor 69.)

Továbbjutott: a Wolfsburg, 5–1-es összesítéssel.

LASK Linz – AZ Alkmaar 2–0 (Raguz 44., 50. – az elsőt 11-esből; kiállítva: Wiesinger, 88. – LASK)

Továbbjutott: a LASK, 3–1-es összesítéssel.

Basel – APOEL 1–0 (Frei 38. – 11-esből)

Továbbjutott: a Basel, 4–0-s összesítéssel.

Porto – Bayer Leverkusen 1–3 (Marega 65., illetve Alario 10., Demirbay 50., Havertz 58.; kiállítva: Soares, 85. – Porto)

Továbbjutott: a Leverkusen, 5–2-es összesítéssel.

Basaksehir – Sporting CP 4–1 (Skrtel 31., Alekszics 45., Visca 90+2., 119. – utóbbit tizenegyesből, ill. Vietto 68.) – hosszabbítás után

Továbbjutott: a Basaksehir, 5–4-es összesítéssel.

Espanyol – Wolverhampton 3–2 (Calleri 16., 57., 90+1. – a másodikat 11-esből, ill. Adama Traoré 22., Doherty 79.)

Továbbjutott: a Wolverhampton, 6–3-as összesítéssel.

Braga – Rangers 0–1 (Kent 61.)

Továbbjutott: a Rangers, 4–2-es összesítéssel.