×
2024. 04 19.

A VAR is segített a kolozsváriaknak

2020.02.21 - 02:29

A labdarúgó Európa Liga nyolcaddöntőbe jutásért zajló párharcának első mérkőzésén a Kolozsvári CFR hazai pályán 1–1-es döntetlent játszott a Sevillával.

Több mint 17 ezer néző fogadta Kolozsváron a házigazda CFR labdarúgócsapatát és a Sevillát, s mivel a spanyol csapatot nem kísérték el szurkolók az Európa Liga egyenes kiesés első találkozójára, még a vendégszektorban is hazai nézők ültek.

A meccs hat perc késéssel indult, mivel Deniz Aytekin játékvezető és a videobíró-rendszert kezelő kollégái között megszakadt a kapcsolat. Pedig, mint később kiderült, a VAR a mérkőzés főszereplője volt, mindkét csapat a képernyő előtti bíróknak köszönhette a gólját.

Az első percekben a CFR megpróbálta letámadni a Sevillát, de Adrian Păun és Ciprian Deac is csak pontatlan távoli lövésekig jutott. A spanyolok negyedóra után teljesen átvették a játék irányítását, de kaput találó lövésük nekik sem volt az első félidőben: Fernando és Luuk de Jong is mellé fejelt, majd Suso átlövése után a holland csatár sarkáról a lécre pattant a labda.

A második félidő is kolozsvári rohamokkal indult, a spanyoloknak öt perc kellett ahhoz, hogy kihozzák a saját térfelükről a labdát. Ezalatt a vasutasok négy szöglethez és két szabadrúgáshoz jutottak, ami egyértelműen jelezte, hogy mire építik játékukat.

A mérkőzés az 55 percben vett óriási fordulatot, amikor Cristian Manea felívelése után Jules Koundé kezéről pattant el a labda. A CFR játékosai egy emberként emelték magasba karjukat jelezve Aytekin játékvezetőnek a szabálytalanságot, aki ezt figyelmen kívül hagyva továbbot intett. Viszont pillanatokkal később megállította a játékot, ugyanis a VAR-szobából jelezhették neki, hogy az akciót vissza fogják nézni. Idegörlő pillanatok következtek a stadionban, amíg a játékvezető és két videóbírós kollégája közös nevezőre jutott a kérdésben és a német a tizenegyes pontra mutatott. A büntető elvégzésének felelősségét Ciprian Deac vállalta és erőből, laposan bevágta Valcik kapujának a bal alsó sarkába (1–0).

A Sevilla válasza nem késett, tíz perccel később a spanyolok is reklamáltak egy kezezés utáni tizenegyest, de a VAR megint a CFR javára döntött: Damjan Djokovic szabályosan blokkolta Lucas Ocampos lövését.

A hajrában négy csatárral támadó Sevilla végül mégis kijátszotta a hazai lescsapdát: az előre mozgó vasutas fal mögött De Jong és Jusszef en-Nesziri üresen maradt a kapu előtt, és a csereként beálló marokkói kiegyenlített (1–1).

A VAR bírói visszanézették az esetet, de nem volt kérdés, hogy szabályos volt a gól, így a hazai közönség a hajrában már a döntetlen megmaradásáért szurkolt. Ezt Giedrius Arlauskisnak meg is köszönhette a CFR, a litván kapus ugyanis a 94. percben remek reflexszel tolta szögletre az en-Nesziri által rábombázott labdát – ez volt a mérkőzés egyetlen védése.

A mérkőzés 1–1-es döntetlennel ért véget, a továbbjutás kérdése egy hét múlva a sevillai Ramon Sanchez Pizjuan stadionban dől el.

Majdnem rekord Madridban

Eldőlni látszik viszont az Eintracht Frankfurt és a Salzburg csatája: a magyar válogatott Szoboszlai Dominikkal felálló, azonban a gólvágó Erling Haalandot elveszítő osztrákok 4–1-es vereséget szenvedtek Németországban.

Megszerezte első interes gólját a Tottenhamtől megszerzett Christian Eriksen: a dán középpályás a Ludogorec Razgrad kapuját vette be. A bulgáriai mérkőzésen szinte végig az olaszok futballoztak mezőnyfölényben, ám a Ludogorec sokáig jól védekezett. Árulkodó adat: a razgradiak 90 perc alatt nem találták el a kaput. A végeredményt a 94. percben Romelu Lukaku állította be büntetőből (0–2).

Az Ajax megszenvedett Madridban, pontosabban a Getafe otthonában. Olyannyira, hogy a Deyverson találatával vezetést szerző spanyol együttes lett az első a 2019–2020-as idényben – minden sorozatot figyelembe véve –, amely kapujára tartó lövés, fejes nélkül tudott lehozni 45 percet az amszterdamiakkal szemben. Majd – hiába a hollandokra nehezedő eredménykényszer – a második 45 percet is így hozta le. A Getafe a 93. percben büntette meg igazán az Ajax tehetetlenségét, Kenedy góljával kialakítva a 2–0-s végeredményt.

A találkozón összesen 42 percig és 36 másodpercig volt játékban a labda, ez az Opta statisztikái szerint az Európa-liga 2009 óta íródó történetében ez a második legrosszabb mutató.

Diogo Jota lényegében egymaga intézte el az Espanyolt, amely 4–0-ra kikapott a Wolverhampton vendégeként. Szintén formalitássá tette a visszavágót a Basel, amely az APOEL otthonában aratott 3–0-s sikert.

Óriásit hajrázott Steven Gerrard együttese, a Rangers, amely kétgólos hátrányból felállva, az utolsó 23 percben fordította meg a Braga elleni találkozót. A télen szerződtetett Ianis Hagi duplázott a portugál rivális ellen (3–2).

Az FC Porto elleni találkozót megelőzően hazai pályán. 34 olyan UEFA Kupa-/Európa Liga-meccse volt a Bayer Leverkusennek, amelynek szünetében vezetett – mind a 34-et megnyerte. Csütörtöktől 35/35 ez a mutató.

A Roma zsinórban a 10. európai kupamérkőzésén is gólt szerzett – új klubrekordot felállítva –, igaz, Carles Pérez gólján kívül több öröme nem lehetett a Gent elleni mérkőzésben az olasz drukkereknek.

Európa Liga, 16-od döntő, 1. mérkőzés

Kolozsvári CFR – Sevilla 1–1 (Deac 59. – 11-esből, ill. en-Nesziri 82.)

Sahtar Donyeck – Benfica 2–1 (Alan Patrick 56., Kovalenko 72., ill. T. Tavares 62.).

Eintracht Frankfurt – Salzburg 4–1 (Kamada 12., 43., 53., Kosztics 56., ill. Hvang Hi Csan 85. – 11-esből).

Ludogorec – Internazionale 0–2 (Eriksen 71., R. Lukaku 90+4. – 11-esből).

Club Brugge – Manchester United (angol) 1–1 (Dennis 15., ill. Martial 36.).

FC Köbenhavn – Celtic 1–1 (N’Doye 52., ill. Edouard 14.).

Getafe – Ajax 2–0 (Deyverson 38., Kenedy 90+3.).

Sporting CP – Basaksehir 3–1 (Coates 3., Sporar 44., L. Vietto 51., ill. Visca 77. – 11-esből).

Rangers – Braga 3–2 (I. Hagi 67., 82., Aribo 75., ill. Fransergio 11., A. Ruiz 59.).

Roma – Gent 1–0 (C. Pérez 13.).

Wolfsburg – Malmö 2–1 (Brekalo 49., Mehmedi 62., ill. Thelin 47.).

AZ Alkmaar – LASK Linz 1–1 (Koopmeiners 86. – 11-esből, ill. Raguz 26.).

Olympiakosz – Arsenal 0–1 (Lacazette 81.).

APOEL – Basel 0–3 (Petretta 16., Stocker 53., Arthur Cabral 66.).

Bayer Leverkusen – Porto 2–1 (Alario 29., Havertz 57. – 11-esből, ill. Luis Diaz 73.).

Wolverhampton – Espanyol 4–0 (Jota 15., 67., 81., R. Neves 52.).

Fotó: Dan Tăuțan, Nicu Cherciu, Călin Ilea