×
2024. 04 27.
Szombat
Zita
5 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Belföld

A védőoltás életet ment

2019.04.24 - 13:47
Megosztás:
A védőoltás életet ment

Elkezdődött az európai immunizációs hét, amelynek célja, hogy felhívja a figyelmet arra: mindenkinek joga és felelőssége, hogy védve legyen az oltások által megelőzhető betegségekkel szemben.

Az Egészségügyi Világszervezet 2005-ben hirdette meg első alkalommal az Európai Védőoltási Hét programját. Az évente ismétlődő kezdeményezés célja a figyelem felhívása, a kommunikáció javítása és a védőoltások támogatása a WHO Európai Régiójában. A rendszeres védőoltások olyan megbetegedések ellen, mint a járványos gyermekbénulás, a tetanusz, a diftéria és a szamárköhögés, közel 30 millió ember életét mentik meg évente a világon, és emberek millióit óvják meg a betegségtől és az életre szóló rokkantságtól.

A WHO 2002-ben járványos gyermekbénulástól mentesnek nyilvánította az Európai Régiót, és bár azóta is a kanyaró és a rubeola eliminálásán dolgozott, ez utóbbi egyelőre nem sikerült. Romániában 2016–2019 között eddig 16 552 kanyarós esetet regisztráltak, a megbetegedések közül 62 esetben olyan súlyos szövődmények léptek fel, amelyek halálhoz vezettek. A 2018/2019-es őszi-téli szezonban ugyanakkor 2269 influenzás esetet vettek nyilvántartásba idehaza, de 197 haláleset is történt az influenza szövődményei révén.

A Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság lapunkhoz eljuttatott tájékoztatója szerint ahhoz, hogy a kanyaró ellen szükséges immunitást elérje a közösség, legalább 95 százalékosnak kellene lennie az oltási lefedettségnek. Addig viszont tovább fogja szedni az áldozatait ez a rendkívül ragályos megbetegedés, amelyik ötből egy esetben olyan súlyos szövődményekkel járhat, mint a középfülgyulladás, tüdőgyulladás, süketség, agyvelőgyulladás vagy akár halál.

Védőoltással azonban mindez kivédhető: 2000 óta az immunizáció révén legalább 20 millió halálesetet előztek meg. A védőoltások az egyedüli hatékony megelőzési módszert jelentik sok súlyos fertőző betegséggel szemben, amelyek halált is okozhatnak — hangsúlyozzák a szakemberek. Minden embernek joga és felelőssége, hogy védve legyen az oltások által megelőzhető betegségekkel szemben. A védőoltások beadatása révén egyrészt mindenki a saját egészségét védi, másrészt a közösségének a védelméhez, a tömeges védettséghez, valamint a rettegett betegségek felszámolásához is hozzájárul.

 

 

Bumbuluţ Krisztina