×
2024. 05 02.
Csütörtök
Zsigmond
16 °C
borús égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

A vers és a vidámság ünnepe volt Szatmáron

2018.04.22 - 19:55
Megosztás:
A vers és a vidámság ünnepe volt Szatmáron

Két napig ismét a vidám versek és versmondók fővárosa volt Szatmárnémeti, hiszen 14 megye majd' 150 kis- és nagyobb diákja csillantotta meg édes anyanyelvünk határtalan játékosságát és humorosságát a magas színvonalú országos döntőben, amelyen mindenki nyertes volt.

Lassan két évtizede, hogy Czier Andrea magyartanárnő ötlete alapján és kezdeményezésére megszervezték „házi versenyként” az első Vidám Versek Versmondó Versenyét, amelynek híre gyorsan terjedt a megyében, majd az országban, 2009-től pedig a tanügyi tárca által támogatott országos versenyek soraiba lépett.

„Az egyetemet frissen végzett pedagógusként nagy lelkesedéssel kezdtem a tanítást, és gyorsan szembesültem is azzal, hogy a gyermekek, diákok számára a vers és a szavalás 'komor-komoly nyakkendős műfaj' — ami persze messze nem igaz! —, s megfogalmazódott bennem egy másfajta szavalóverseny ötlete, hogy lássák, mennyi vidámság, mennyi játékosság és humor van a versekben” — magyarázza a tanárnő. S hogy az ötlet mennyire sikeresnek bizonyult és milyen pozitív fogadtatásra talált, azt mi sem igazolta jobban, mint hogy pénteken délután az ország 14 megyéjéből, a legtávolabbi településekről — Gyulakuttól Sáromberken, Baróton át Gyimesközéplokig és Magyardécséig — 148 diák érkezett az immár vitathatatlanul vidám versek és verselők fővárosává lett Szatmárnémetibe, a 18. Vidám Versek Versmondó Versenyének országos döntőjére, melynek ez alkalommal is a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum adott otthont. A megnyitóünnepségen elsőként Ádámkó István iskolaigazgató köszöntötte az izgatott gyermeksereget, majd Pataki Csaba megyei tanácselnök, Kallós Zoltán Szatmár megyei főtanfelügyelő-helyettes, Szejke Ottilia, az óvodai és elemi oktatásért felelős tanfelügyelő, valamint Vartic Mayla Júlia minisztériumi szakfelügyelő üdvözölte őket — más-más megfogalmazásban ugyan, de valamennyien azt summázva: az ország tényleg legkülönbözőbb településeiről érkezett versmondók nagy száma és felkészítő tanáraik odaadása azt jelzi, hogy sokan szeretik az irodalmat, a költészetet; vannak és lesznek, akik megőrizzék s majd továbbadják azt.

Szombaton kora délelőtt aztán kezdődött a munka, az elemisek a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum dísztermében, a nagyobbak pedig a Szatmári Római Katolikus Püspökség dísztermében állították nem könnyű feladat elé a szakmai zsűriket, hiszen sokszor éppen csak árnyalatnyi különbségek döntöttek az előadók között. A megmérettetéseket követően, mintegy gőzkieresztésként a kisebbek a Nagyvárad Táncegyüttes VANmeSE előadásán, a nagyobbak pedig a diákszínjátszók produkcióin szórakoztak, majd egyre inkább torkukban dobogó szívvel siettek a Dinu Lipatti Filharmóniába, az ünnepélyes eredményhirdetésre és díjkiosztásra. „Öröm számomra, hogy szatmári pedagógusok hozták létre 18 évvel ezelőtt ezt a versenyt, amely azóta is töretlen sikernek örvend, s úgy gondolom, nem véletlenül választották ezt a műfajt, hiszen a sok munka mellett a vidámság a jellemzője a szatmári pedagógustársadalomnak. Az, hogy magas színvonalú országos döntő volt, nem újdonság, mondhatni már természetes, mint ahogy az is, hogy nehéz volt rangsort állítani” — fogalmazott Kallós Zoltán főtanfelügyelő-helyettes. Izgalomenyhítőként a házigazda líceum Hadházi Éva vezette Harmónia kórusa virágénekcsokorral, francia reneszánsz tánccal és a Mátyás király meséinek főcímdalával kedveskedett az egybegyűlteknek, majd Méhes Katalin színművésznő zsűritag értékelte az elemi osztályosok korcsoportjában elhangzott előadásokat. „Közel 90 gyermek szavalatát hallgattuk végig, nem semmi feladat volt nekik sem és nekünk sem. Köszönöm, hogy ennyien vették a fáradságot és tanultak, s vették a bátorságot, hogy színpadra lépjenek a tanultakkal. A gyermekek 99%-a gyönyörűen beszél, s ezért külön gratulálok a szülőknek, felkészítőknek és természetesen a szavalóknak” — mondta, pár hasznos technikai tanáccsal látva el a verselőket, hangsúlyozva azt is: akik nem értek el helyezést, azok sem kudarcként, hanem tapasztalatként éljék meg a versenyt, a szereplést.

Nem volt könnyebb helyzetben a nagyok, azaz az V–VIII. osztályos korcsoport szavalatait elbíráló zsűri sem, hiszen mint Szabó-Thalmeiner Noémi egyetemi adjunktus, a versenybizottság elnöke rámutatott: nagyon erős volt a mezőny, a tavalyihoz képest is szorosabb volt a verseny. „A tavaly észrevett hibák mind kijavításra kerültek, elmaradtak a sokszor ismételt versek — nagyon sokszínű volt a versválasztás, klasszikus és kortárs művek egyaránt elhangzottak” — mondta, kiemelten dicsérve a folyékony szavalást, a szép artikulációt és az előadásmódot, amelyhez hozzátartozik a mimika és a testbeszéd is, főleg vidám hangulatú versek esetében (ezeket egyébként külön díjazták-pontozták is). „Sajnos nem tudtunk mindenkinek díjat adni, nagyon kicsik voltak a különbségek, és nyomatékosan hangsúlyozom: azok is nyertesek, akik nem az élmezőnyben végeztek” — tette hozzá.

A szakmai értékelést követően kezdődött a díjkiosztás, valóságos különdíjesővel, hiszen az RMDSZ Szatmárnémeti Nőszervezete, Kallós Zoltán főtanfelügyelő-helyettes, Magyar Lóránd és Erdei D. István képviselők, Turos Lóránd szenátor, a római katolikus püspökség, a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum, a LiterArt Magyartanári Egyesület és a Napsugár gyermeklap felajánlásának köszönhetően 37 vidám versmondó kapott értékes különdíjat; a dicséretben részesült, valamint első, második és harmadik helyezést elért (s még vidámabb) versmondók az Oktatásügyi Minisztérium oklevelét és pénzjutalmát, valamint a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum oklevelét és tartalmas könyvajándékát vehették át az invitálással együtt, hiszen Szatmárnémeti jövőre is várni fog mindenkit.

Helyezések

Előkészítő, I–II. osztály: I. díj: Sáska Barbara Kitti (szilágybagosi 1-es Számú Általános Iskola); II. díj: Apa Szilárd (kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium); III. díj: Máthé Abigél Márta (Szatmárnémeti Református Gimnázium); dicséretek: Juhász Ábel (temesvári Bartók Béla Elméleti Líceum), Lévay Mira (nagybányai Nicolae Iorga Általános Iskola), Csáki Károly (csíkdánfalvi Petőfi Sándor Iskolaközpont), Sata Balázs (székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium), Sándor Nagy Ábel (székelyudvarhelyi Móra Ferenc Általános Iskola).

III–IV. osztály: I. díj: Tamás Zsófia (kolozsvári Báthory István Elméleti Líceum); II. díj: Fazekas Irisz Barbara (zilahi Simion Bărnuţiu Általános Iskola); III. díj: Tamás Nimród (csíkszeredai Petőfi Sándor Általános Iskola); dicséretek: Tölcsér Dávid (margittai Horváth János Elméleti Líceum), Lukács Mátyás (kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium), Rancz-Gyárfás Gergő (kézdivásárhelyi Petőfi Sándor Gimnázium), Szilágyi Csaba Csongor (erdőszentgyörgyi Szent György Technológiai Líceum), Szilágyi Domokos (szilágycsehi Gyulaffy László Általános Iskola), Németi Nóra Eszter (szatmárnémeti Bălcescu–Petőfi Általános Iskola).

V–VI. osztály: I. díj: Bordás Adrienn (sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium); II. díj: Coroianu Dávid (nagyváradi Szacsvay Imre Általános iskola); III. díj: Barabás Örs Tibor (dicsőszentmártoni Traian Általános Iskola); dicséretek: Balogh Áron (nagybányai Nicolae Iorga Általános Iskola), Elekes Ingrid Briana (temesvári Bartók Béla Elméleti Líceum), Márton Balázs Jenő (alsórákosi Bethlen Sámuel Általános Iskola), Csapó Ilyés Panna (szatmárnémeti Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum).

VII–VIII. osztály: I. díj: Hubbes Gellért Mátyás (sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium); II. díj: Puskás Panna (szatmárnémeti 10-es Számú Általános Iskola); III. díj: Szilágyi Anna (szatmárnémeti Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum); dicséretek: Molnár Anita Rita (zsibói Octavian Goga Technológiai Líceum), Kása Petra (szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnázium), Szőcs Noémi (nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégium), Darai-Tóth Adrienn (borsi Tamási Áron Általános Iskola).

Szabó Kinga Mária