×
2024. 05 08.
Szerda
Mihály
16 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.63 RON
100HUF = 1.28 RON
Sport

A világbajnok otthonában kezdődik a női kézi-Eb

2018.11.28 - 17:24
Megosztás:
A világbajnok otthonában kezdődik a női kézi-Eb

A román és a magyar nemzeti együttes is szombaton debütál a női kézilabda Európa-bajnokságon. Cristina Neagu európai csúcsot dönthet Franciaországban, míg a magyar lányok folytatják a hagyományt: eddig egyetlen Eb-t sem hagytak ki.

A Franciaország – Oroszország mérkőzéssel csütörtökön megkezdődik a női kézilabda Európa-bajnokság, amely december 16-án, a párizsi döntővel fog zárulni.

1994 óta rendezik a nők kontinentális tornáját, de először jutottak el Franciaországba. Nem titkolt szándékuk, hogy – a 2016-os olimpiai ezüstérem és a 2017-es világbajnoki siker után – hazai közönség előtt szerezzék meg első Eb-aranyérmüket is: 2002-ben, 2006-ban és 2016-ban bronzérmesek lettek.

Az oroszokról egyébként érdemes megemlíteni, hogy Jevgenyi Trefilov szövetségi kapitány úgy döntött, hogy csak a honi bajnokságban szereplő játékosokat vitte Franciaországba. Igaz, a magyar válogatott keretében is egyetlen játékos szerepel, aki nem a magyar bajnokságban játszik.

 

Negyedik a felkészülésen

Nem hiányozhat a tornáról Magyarország és Románia sem. Előbbiek azon elittársaság részesei, akik eddig az összes kiíráson szerepeltek: a hétszeres győztes Norvégia, a háromszoros győztes Dánia, Németország és Oroszország dicsekedhet azzal, hogy az eddigi tizenkét Eb mindegyikén részt vett. Ráadásul a magyar lányok 2000-ben, Romániában meg is nyerték a bajnokságot, viszont azután csak két bronzérem (2004, Magyarország; 2012, Szerbia) jött össze.

Kim Rasmussen szövetségi kapitány most nagyon nehéz csoportba került: a 2016-os kiírás döntőse, a 2017-es vb bronzérmese Hollandia, a 2014-es Eb-ezüstérmes Spanyolország és 2012-es olimpiai bronzérmes Horvátország lesz az ellenfél Montbéliard-ban.

„Annak nem örültem már a kiemeléskor sem, hogy a hollandokkal egy csoportba kerültünk, hiszen remek meccseket játszottunk velük a selejtezők során, le is győztük őket, Eb-ezüstérmesként és vb-bronzérmesként azonban ők az esélyesebbek – mondta Kim Rasmussen. – A spanyol válogatott sok klasszis játékossal rendelkezik és rendkívül gyors, ami ellen meg kell találnunk a megfelelő játékmódot. A horvátokat tiszteljük, ugyanakkor úgy gondolom, hogy esélyesebbek vagyunk náluk. Az Európa-bajnokság a legerősebb torna, ugyanakkor a középdöntős rendszer lehetővé teszi, hogy egyszer akár hibázzon egy csapat, mégis megmarad az esélye a legjobbak közé jutásra. Úgy érzem, ma már eljutottunk odáig, hogy a magyar csapatot nehéz legyőzni, így senki nem becsül le minket.”

A dán szakvezető még azelőtt nyilatkozta ezt, hogy csapata pályára lépett a Möbelringen Kupán, amely vasárnapi zárult Norvégiában. Az Eb-címvédő Norvégia az első, Franciaország a második, Dánia a harmadik helyen zárt, a nyeretlen Magyarország pedig az utolsó lett az Oslo melletti Fornebuban rendezett nemzetközi felkészülési tornán.

„Jó érzéseim vannak a csapattal kapcsolatban egy ilyen hihetetlenül erős torna után. Elégedett vagyok azzal, amit játszottunk. A védekezésünk és a kapusaink teljesítménye ezen a három mérkőzésen nagyon jó volt” — nyilatkozta Rasmussen, aki a júliusban, Debrecenben U21-es világbajnokságot nyert magyar válogatottból a balátlövő Háfra Noémit, és a beálló Tóvizi Petrát hívta meg a felnőtt keretbe.

 

Egy csoportban a címvédővel

Romániának jutott a halálcsoport: a címvédő Norvégia mellett az olimpiai bronzérmes Németország, illetve az a Csehország lesz az ellenfél, amely a tavalyi vb nyolcaddöntőjében verte a „trikolórokat”, a legutóbbi Eb-n pedig szoros meccsen sikerült legyőzni őket.

„Nagyon nehéz néhány nap alatt felkészíteni a válogatottat egy kontinenstornára, de ez valamennyi résztvevő együttesre igaz. Ilyenkor a játékosok, a csapat mentális felkészülése helyezzük a hangsúlyt. Nálunk a keretben fantasztikus a hangulat, éreztem a csapatszellemet. Nagyon fontos az Európa-bajnokság, hiszen mindenki szeretne nagyot alkotni Franciaországba” — mondta Ambros Martín, akit a világ legjobb edzői között tartanak számon, ugyanis a Győri Audi ETO edzőjeként 2013 és 2018 között négyszer nyerte meg a női Bajnokok Ligáját.

A román válogatottban Cristina Neagu a sztár. A CSM Bukarest játékosa eddig 33 Eb-mérkőzésen játszott, és könnyen megtörténhet, hogy a 30 éves átlövő túlszárnyalja Aurelia Brădeanu eddigi csúcsát, aki 38 Eb-meccsel vezet a honi rangsorban.

Az már biztos, hogy Neagu már szombaton kiegyenlítheti Brădeanu egy másik rekordját is: ha pályára lép, akkor a 6. kontinentális tornáján fog szerepleni, akárcsak irányító elődje. A jelenlegi keretből egyébként Geiger Melinda és Valentina Ardean-Elisei is az 5. Eb-n vesz részt.

Neaguról végül azt is el kell mondani, hogy az Eb-k legjobb góldobója lehet. Jelenleg 193 találatnál tart, nála jobb a 194 gólos német Grit Jurack, a rangsort pedig az egykori magyar válogatott Farkas Ágnes vezeti 205 találattal.

Ami a végső sikerre esélyes csapatokat illeti, el kell mondani, hogy az optimizmus ellenére sem a magyar sem a román válogatott nincs a favoritok között: Norvégia, Franciaország, Hollandia és Oroszországot vélik a legesélyesebbeknek az Eb-győzelemre.

Román keret

Kapusok: Julija Dumanska (SCM Rm. Vâlcea), Denisa Dedu (Siófok).

Balszélső: Valentina Ardean-Elisei (Besztercei Gloria), Cristina Florică (SCM Rm. Vâlcea)

Balátlövő: Cristina Neagu (CSM Bukarest), Gabriela Perianu (Siófok), Anca Polocoşer (Nagybányai Minaur).

Irányító: Eliza Buceschi (Brassói Corona), Cristina Laslo (Buducnost), Mădălina Zamfirescu (DVSC Schaeffler).

Jobbátlövő: Ana Maria Drăguț (Kisvárda Master Good SE), Geiger Melinda (Siófok).

Jobbszélső: Aneta Udriştioiu (CSM Bukarest), Laura Chiper (Brassói Corona).

Beálló: Crina Pintea (Issy Paris), Raluca Băcăoanu (SCM Rm. Vâlcea), Daniela Raţiu (Besztercei Gloria).

Magyar keret

Kapus: Bíró Blanka (FTC-Rail Cargo Hungaria), Janurik Kinga (Érd), Kiss Éva (Győri Audi ETO)

Jobbszélső: Lukács Viktória (FTC-Rail Cargo Hungaria), Orbán Adrienn (Kisvárda Master Good SE)

Jobbátlövő: Kiss Nikolett (Érd), Kovács Anna (DVSC Schaeffler), Planéta Szimonetta (Chambray Touraine)

Irányító: Kovacsics Anikó (FTC-Rail Cargo Hungaria), Pálos-Bognár Barbara (Moyra Budaörs), Tóth Gabriella (Érd)

Beálló: Mészáros Rea (FTC-Rail Cargo Hungaria), Szabó Laura (Érd), Tóvizi Petra (DVSC Schaeffler)

Balátlövő: Háfra Noémi (FTC-Rail Cargo Hungaria), Klivinyi Kinga (FTC-Rail Cargo Hungaria)

Balszélső: Kazai Anita (Dunaújvárosi KKA), Schatzl Nadine (FTC-Rail Cargo Hungaria).

A hétvégi program

A-csoport (Nantes)

Péntek

Szerbia – Lengyelország (19 óra, TVR HD, Sport 2)

Dánia – Svédország (22 óra, TVR HD).

Vasárnap

Lengyelország – Dánia (16 óra)

Svédország – Szerbia (20.30 óra, TVR HD).

B-csoport (Nancy)

Csütörtök

Franciaország – Oroszország (22 óra, TVR HD, Sport 2)

Péntek

Montenegró – Szlovénia (21 óra, Sport 2)

Vasárnap

Szlovénia – Franciaország (16 óra, TVR HD, Sport 1)

Oroszország – Montenegró (19 óra, TVR HD)

C-csoport (Montbéliard)

Szombat

Magyarország – Hollandia (16 óra, M4 Sport)

Spanyolország – Horvátország (19 óra, Sport 2)

D-csoport (Brest)

Szombat

Norvégia – Németország (16 óra, Sport 2)

Románia – Csehország (19 óra, TVR 1, TVR HD)

További program

Középdöntő

I. csoport (Nantes): az A- és B-csoport első három helyezettje kvalifikál

II. csoport (Nancy): a C- és D-csoport első három helyezettje kvalifikál

A középdöntő mérkőzésnapjai a CD-ágon: december 7., 9., 11., 12.

Elődöntők, az 5. helyért: december 14.

Döntő, a 3. helyért: december 16.

A helyosztókra a párizsi AccorHotels Arénában kerül sor.

Pesek Attila