×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
17 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Ablakot sem lehet nyitni a szag miatt

2013.05.03 - 17:33
Megosztás:
Ablakot sem lehet nyitni a szag miatt

A szatmárnémeti Burgya-sarkon található toronyblokkban 170 lakás található. Itt élő olvasóink panaszkodtak arra, hogy nyolc lakásban rettenetes kosz van, az ott lakók hanyagok, rendetlenek, vagy nincs vizük, amivel tisztálkodhatnak, takaríthatnak.

 

Mint olvasóink ottjártunkkor elmondták, az egyik szatmárnémeti Burgya-sarki tömbházban élők mindennapjait teszi kellemetlenné néhány rendetlenebb lakó. Vagy mert esetükben levágták a vízszolgáltatást, s nincs mivel takarítani, vagy van víz, de az ott lakók nem törődnek a takarítással. Az egyik szomszédjuk a benzinkútról hordta a vizet, de már nem adnak onnan neki. (Ami érthető is, mert a cégnek is kell fizetni azt, amit elhasznál, és kiszámláznak neki.) Jobb bele sem gondolni, hogy azokban a lakásokban, ahol nem folyik a csapból a víz, hogyan mosnak, mivel főznek, vagy mivel öntik le a vécét — sorolták panaszaikat a lakók.

 

Nem a szegénység

 

Ott jártunkkor megtudtuk, hogy azok a toronyblokkban érték meg a rendszerváltást, megvásárolhatták az akkor még állami tulajdonú szoba-konyha-fürdőszobás lakásokat. Ekkor sokan éltek is a lehetőséggel, s ki egy összegben, ki részletre megvásárolta a nagynak semmiképpen sem nevezhető lakást. Ebben a tömbházban körülbelül kilenc éve kezdtek el a lakók különválni a vízszolgáltatást illetően, beszereltetve a fogyasztásmérőket is. Ennek a lehetőségnek nagyon sokan örültek, mert legalább mindenki a saját maga fogyasztását fizeti majd. Ám az alkalmat nem használta ki mindenki, ugyanis több olyan lakás van ott, ahol lakók nem tették meg ezt a lépést, s nem szereztek be vízórákat sem. Erre mindenki azt mondhatja, hogy az mindenkinek a magánügye, hogyan oldja meg a saját vízellátását, s az is, hogy van-e pénze rá vagy sem. De mint megtudtuk, itt nem szegénységről van szó, hanem nemtörődömségről, ugyanis minden érintettnek jó nyugdíja van. Márpedig a rendetlen emberek megkeserítik a mások életét azzal, hogy bűzlik a lakásuk, s nem lehet ablakot nyitni miattuk. Ott, ahol nincs rend, elszaporodnak a csótányok, s e rovarok számára nincs olyan, hogy küszöb, mert az épület külső vagy belső falán másznak összevissza, s bejutnak a tisztább lakásokba is. Azok, akikkel gond van, nem engednek be senkit, s a lakóközösség adminisztrátorának is hiába sorolják a fajdalmaikat panaszosaink, csak azt a választ kapják, hogy mit tehet ő ebben az esetben.

 

Kell legyen megoldás

 

Pedig biztos kell legyen valami megoldás, sőt aki akar, az talál ilyent. Visszatérve a vízkérdésre, arra is volt példa, hogy egyik lakó a másiknak kölcsönzött pénzt azért, hogy megoldódjon a gondja. Másik esetben a tényleg rászorulónak számító lakónak a szomszédok dobták össze a pénzt, s így a csapból folyik a víz a lakásában. De más lehetőségek is vannak, például lehetne részletfizetéssel megoldani a helyzetet (amikor a teljes összeget kifizeti, rácsatlakozhat a fővezetékre). Hitelt is lehet kérni a Szatmár Megyei Nyugdíjasok Önsegélyző Pénztárától, s hónapról hónapra elsétálni az újközponti hivatalba befizetni a havi törlesztést s a minimálisnak mondható kamatot. A lakók azt sem értik, hogy ha már nem takarít a lakás tulajdonosa/lakója, akkor miért nincs olyan törvény ami őket arra, hogy engedjék be a hivatalos szervek képviselőit, akik tesznek majd arról, hogy rend váltsa fel a rendetlenséget.

 

Ne etessék az állatokat!

 

Ugyanabban a tömbházban él egy nő, aki a környék összes kóbor kutyáját és macskáját eteti. Körberakja ételmaradékkal a Burgya-sarkon található két toronyblokkot, amire odaszoktak az állatok. Most ezek párzási időszakban vannak, s a panaszosok felháborítónak tartják azt, hogy az állatok ürülékszagát kell szagolják. Hiába mondták a szomszédasszonyuknak, hogy hagyjon fel az állatok etetésével, rá sem hederít senkire.

 

Írásos panasz

 

Mint érdeklődésünkre megtudtuk, a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal földszinten található 11–es számú irodájában kell írásos panaszt letenni az üggyel kapcsolatban. Bárki megfogalmazhatja a panaszt, s elviheti a beadványát, amire iktatószámot s határidőn belül választ kap. Az írásban röviden fel kell vázolni a helyzetet, ezt követően a lakóközösség adminisztrátorával is felveszi a kapcsolatot a hivatal, s minden érintettet megkérdeznek az ügyben.