×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
4 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Belföld

Adj esélyt az életre!

2018.09.21 - 11:06
Megosztás:
Adj esélyt az életre!

Már több mint 7 ezren regisztráltak a minisztérium „Adj esélyt az életre!” programjába, amelynek keretében vérképző őssejteket adományoznak a rosszindulatú vérképzőszervi betegségekben szenvedőknek.

Beindította a napokban az Egészségügyi Minisztérium a vérképző őssejteket adományozók online regiszterét, amelybe a szatmári lakosok is jelentkezhetnek. Eddig 7 ezer lakos jelezte adományozó szándékát, a vérképző őssejtekkel pedig olyan rosszindulatú vérképzőszervi betegségben szenvedőknek adhatnak új esélyt az életre, mint a például a leukémia, limfóma, plazmasejtes daganat.

Az „Adj esélyt az életre!” kampány keretében bárki lehet donor, aki egészséges, 18–45 év közötti lakos, regisztrálni pedig a www.registru-celule-stem.ro oldalon lehet — közölte Sorina Pintea szaktárcavezető.

Donorokra pedig nagy szükség van, hiszen 2013 óta 187 páciens kapott olyan adományozótól vérképző őssejteket, aki nem egyenes ági rokona, de közülük mindössze heten találtak romániai donort — a többi beteg külföldi lakostól kapott esélyt a gyógyulásra.

Világszerte hárompercenként regisztrálnak újabb vérrákos eseteket, a nagy többségüknek új esélyt adhatna az életre, ha sikerülne donort találniuk. A páciensek 30 százaléka talál ugyanis kompatibilis donort a családjában, 70 százalékuk számára viszont az egyedüli esélyt az életre ismeretlen adományozók jelenthetik. A romániai országos regiszter kapcsolatban áll 55 másik ország regiszterével, így minél több a donor, annál több betegnek van esélye a gyógyulásra — közölte a miniszter.

A vérképzőszervi betegségeket hagyományos módon besugárzással vagy kemoterápiával kezelik, de a hagyományos kezelés nem minden esetben alkalmazható: ilyenkor jön szóba a csontvelő-átültetés, illetve a vérképző (hemopoetikus) őssejtek átültetése. A hemopoetikus őssejteket nem közvetlenül a csontvelőből, hanem a vérből nyerik ki úgynevezett plazmaferézissel, amihez egy — a dialízisnél használthoz hasonló — különleges készüléket alkalmaznak. Ez a készülék néhány óra alatt kiszűri a vérből az ott keringő vérképző őssejteket. Bár a szatmári vérközpont is rendelkezik már néhány éve aferéziskészülékkel, a kampányhoz csatlakozó szatmáriak, máramarosiak és szilágyságiak egyelőre csak a hozzánk legközelebb lévő központokban, Kolozsváron vagy Nagyváradon, a helyi vérképző őssejteket gyűjtő központokban lehetnek donorok.

A vérképző őssejt levétele egyébként nem különösebben fájdalmas folyamat, nem jár nagyobb kellemetlenséggel, mint a hagyományos véradás, a donáció pedig minden esetben névtelen. A donorok azért sem tudhatják meg, hogy kinek segítenek, mert a rászoruló családok minden pénzt megadnának annak, aki esélyt adhat szerettüknek, ezzel pedig akár vissza is élhetnének az adományozók.

Bumbuluţ Krisztina