×
2024. 04 27.
Szombat
Zita
6 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Nagykároly

Ady Endre és Nagykároly

2012.11.16 - 19:59
Megosztás:
Ady Endre és Nagykároly

A XXIII. Érmindszenti zarándoklat keretében péntek délután Nagykároly került az irodalom- és Ady-kedvelők érdeklődésének előterébe.

A Károlyi-kastély volt a helyszíne annak az irodalmi tanácskozásnak, melynek tematikája értelemszerűen Ady Endre alakja köré csoportosult. A pénteki program délután 4 órától kezdődött, amikor is az érdeklődők és a vendégek megtekinthették a Károlyi-kastélyt, Hágó Nándor Attila, a nagykárolyi múzeum igazgatójának vezetésével.

A múzeumi sétát követően kezdődött az irodalmi tanácskozás. Először Muzsnay Árpád, a rendezvénysorozat főszervezője köszöntötte az egybegyűlteket, majd átadta a szót Nagykároly polgármesterének, Kovács Jenőnek, aki üdvözlő beszédében arra is kitért, hogy ő szívvel-lélekkel igyekszik majd a jövőben is támogatni a különböző kulturális eseményeket, melyek révén a város ismét bekerül a kulturális körforgásba. Annál is inkább fontos ez, mert hamarosan befejeződnek a városi színház és a Szarvas-fogadó felújítási munkálatai is.

Sróth Ödön, a nagykárolyi Kaffka Margit Művelődési Társaság (KMMT) elnöke szintén köszöntötte a jelenlévőket. Ady kapcsolata Nagykárollyal, a diákként itt töltött négy év — ezek voltak beszédének főbb pillérei. Beszédének végén kijelentette, hogy jövőre a KMMT szobrot állít a költőnek Nagykárolyban.

Az üdvözleteket követően Pomogáts Béla irodalomtörténész, az irodalomtudományok doktora irányításával kezdetét vette az előadássorozat. Elsőnek Duray Miklós közíró A nemzetnek elkötelezett magyar jakobinus című értekezését hallhatták az egybegyűltek, majd Takács Péter nyíregyházi irodalomtörténész beszélt Ady áldott és átkozott Érmindszentjéről. Egyed Emese kolozsvári irodalomtörténész Ady Párizsa, Párizs anno című eszmefuttatását is meghallgathatták a a jelenlévők, az előadások sorát Németi János muzeológus zárta Az érmindszenti Ady Endre Emlékmúzeum megalakulásáról szóló előadásával.

Ezután irodalmi műsort tekinthettek meg az érdeklődők „Szeretném, ha szeretnének” címmel. Az Ady Endre-emlékest keretében Zorkóczy Zenóbia színművész lépett, műsorában szavalatok és dalok váltogatták egymást, zongorán kísérte Kovács Réka.