×
2024. 04 23.
Kedd
Béla
13 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Akcióban az új takarítócégek

2018.08.08 - 08:03
Megosztás:
Akcióban az új takarítócégek

Négy új cég felel Szatmárnémeti tíz körzetre osztott zöldövezeteinek a tisztaságáért, de amíg a lakosok ott dobják el a szemetet, ahol épp jólesik, addig nem lesz látszatja a munkájuknak.

Az elmúlt hetekben igencsak elhanyagolt és szemetes volt Szatmárnémeti, főleg a Szamos bal partja, a lakónegyedek s maga a töltés is — most azonban változott a kép. Mint megtudtuk, lejárt a zöldövezetek karbantartásáról szóló négyéves szerződés, új takarítócégek léptek színre s kezdtek neki a munkának. „Eddig a város két körzetre, azaz a Szamos jobb és bal partjára volt felosztva, és két cég tartotta rendben a zöldövezeteket — most tíz körzetre osztottuk a várost, és négy (egy bukaresti, valamint három szatmárnémeti, köztük a köztisztaságért felelős vállalat) cég felel a tisztaságért. Biztos vannak, akik meglepődnek, hogy épp egy bukaresti cég, de az elmúlt napok tapasztalatai alapján nyugodtan kijelentem: nem szórakozni jöttek Szatmárnémetibe, vadonatúj gépekkel, platós mikrobuszokkal, és nem traktorokkal vannak felszerelkezve. Ők öt körzetben, a szatmári cégek pedig szintén ötben dolgoznak — és valóban dolgoznak, ugyanis az előző karbantartó cég, tudván, hogy úgyis lejár a szerződése, sajnos az elmúlt hetekben nem csinált semmit, s leginkább a lakónegyedek voltak elhanyagolva” — mondja Maskulik Csaba városmenedzser. Nyomatékosítja azt is: a játszóterek rendben és karbantartása nem ezen cégek hatáskörébe tartozik, s a megyeközpont tíz körzetre való felosztásának hasznossága szemmel látható lesz minden lakos számára, az elkezdett munkáknak egyszerre lesz látszatjuk. Mint ahogy máris látható a Kubik környékén, a Ravensburg sétányon, a 17-es lakónegyedben. A most már gyűjtőzsákokkal ellátott szemetesekből és a konténerekből természetesen továbbra is a Florisal feladata lesz elszállítani a hulladékot — múlt héten pedig hivatalosan arra is felszólította a céget az önkormányzat, hogy záros határidőn belül cserélje ki a gyújtogatások, rongálások miatt tönkrement lakónegyedi konténereket.

Persze mindez csak az érem egyik oldala — hiszen amíg a szatmárnémetiek ott ejtik ki kezükből a papír zsebkendőt, üdítős dobozt, csokis papírt és sok mást, ahol épp jólesik menet közben, és amíg a konténerek mellé hajítják a szemetet, addig soha nem lesz rend, tisztaság, még ha egy hadseregnyi takarító cirkálna is az utcákon. És amíg a környező településekről Szatmárnémetibe hozzák s a város határában hajítják el a szemetet — például a 17-es lakónegyedbeli Jubileului utcában két ilyen „lerakópont” is van, amelyeket minden „megfigyelés”, ellenőrzés és büntetés ellenére sem tudnak felszámolni (pedig van olyan szeméthordó, akit többször is megbírságoltak már 200–400 lejre). De hasonló áldatlan állapotok uralkodnak a város szatmárhegyi, vetési, lázári határában is.

Jelenteni az illegális szemetelőket

A Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal és a helyi rendőrség munkatársai folyamatosan ellenőrzik azokat a területeket, ahol rendszeresen kialakulnak illegális hulladéklerakatok — sajnos azonban ezek teljes felszámolása nem kecsegtet túl sok sikerrel. Mint ahogy a lakónegyedbeli konténerek mellett hullámzó szeméthegyek felszámolása sem, pedig azok a kánikulában terjengő, orrfacsaró bűz mellett közegészségügyi fertőző gócok is — hiszen a konténerek a tömbházak közvetlen közelében állnak, oda nyílnak a lakások ablakai, beleértve a konyhaablakokat is, a légyrajok pedig vígan szálldosnak egyik helyről a másikra…

Tény, hogy a konténerek melletti szennyhalmokért részben (de nem olyan nagyban, mint azt sokan gondolják!) a kukázók a felelősek, részben azonban azok a lakosok, akik egyrészt kényelemből nem a konténerbe, hanem mellé teszik le a szemetes zacskót, másrészt olyan nagy méretű hulladéktól akarnak megszabadulni (elrothadt matrac, ablakkeret stb.), ami nem fér bele a konténerbe. Nem mellékesen míg a konténerbe helyezett szemétért a lakosság fizet, a konténer melletti, úgynevezett „gazda nélküli szemét” elszállításáért a Florisal az önkormányzatnak nyújtja be a számlát, s ez azért is nem kerül bele a konténerek ürítésekor a kukásautóba, hanem külön munkáscsapat szedi/lapátolja össze és szállítja el. Na és akkor hová tegye az ember a nagyobb méretű szemetét? Felveszi a kapcsolatot a köztisztasági vállalattal, amely (természetesen bizonyos tarifa ellenében) elszállítja a konténerbe nem szuszakolható, nagyobb volumenű hulladékot.

Az illegális szemetelés jelenségét pedig a lakosság segítsége nélkül nem tudja megszüntetni az önkormányzat — summázza Kereskényi Gábor polgármester. „Annak ellenére, hogy 362 ellenőrzés során 1600 bírságot róttunk ki, a helyzet sajnos változatlan — s csak akkor javíthatunk rajta, ha a lakosság partnerként kezeli a polgármesteri hivatalt. Elfogadhatatlan, hogy bizonyos helyszíneken folyamatosan megjelennek ezek a szemétkupacok, legyen szó építkezési vagy egyéb hulladékról. A legtöbb esetben sajnos nem tudjuk azonosítani az elkövetőket, más esetekben viszont a kiszabott bírság összege sem elég riasztó. Megkértem a helyi rendőrség munkatársait, hogy folyamatosan figyeljenek arra is: a házak elé kirakott hulladékok is legyenek összegyűjtve és elszállítva. Első esetben természetesen mindenkit figyelmeztetniük kell a kihágásra, és nem azonnal büntetéssel kell berontaniuk az ajtón. Hiszem azt, hogy bizonyos esetekben így is kezelhetőek a problémák. Arra kérem a lakosokat is, hogy ha ilyet tapasztalnak, jelentsék a helyi rendőrségnél vagy a környezetvédelmi őrségnél, mert csak együtt tudjuk tisztábbá és szebbé tenni városunkat” — mondta Kereskényi polgármester.

Szabó Kinga Mária