×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
5 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Aki vért ad, életet ad — országos kampány

2019.02.15 - 11:11
Megosztás:
Aki vért ad, életet ad — országos kampány

Folyamatos vérhiánnyal küszködnek a kórházak, páciensek ezreinek lenne szüksége vérre, miközben jócskán megcsappant az önkéntesek száma. Csütörtökön alig húszan keresték fel a szatmári vérközpontot, míg a korábbi években napi 50–60 lakos adott vért.

Esély az életre! Adj vért! elnevezéssel idén már a szatmári vérközpont is országos kampányban vesz részt, amellyel az önkéntes véradás népszerűsítése a célja. Erre pedig nagy szükség van, hiszen míg az előző években véradási kedv tekintetében a Szatmár megyei lakosok az élen álltak, addig az önkéntes véradók száma mostanra igencsak megcsappant. Az előző években bőven akadtak olyan hétköznapok, amikor 50–60 lakos is felkereste a központot, csütörtökön reggel azonban alig húszan tértek be a központba vért adni. „Sajnos most igen kevés a véradó, márpedig vérre folyamatosan nagy szükség van. Ráadásul a véradásnak nagyon sok pozitívuma is van: az önkéntesek több mint 600 lej értékű ingyenes laborvizsgálatban részesülnek, egy szabadnapban a véradás napján, ráadásul hét darab 9,57 lejes ebédjegyet is kapnak” — magyarázta dr. Doina Crişan, az intézmény vezetője.

A véradás kapcsán többek között hepatitisz A, B, C, HIV- és szifilisztesztet végeznek, így a véradók a rendszeres orvosi vizsgálatnak köszönhetően túl azon, hogy eleve tudhatják, hogy egészségesek, hamarabb „kerülnek orvoskézre”, ha bármilyen betegség miatt mégis rendellenes vérképet találnak náluk. Ennél a biztonságérzetnél nagyobb haszon tán nem is kell — tette hozzá a vérközpont igazgatója.

A laborvizsgálatok eredményeit kérni kell, másnap ki is adják azokat a vérközpontban. Annak sem kell megijednie, aki vért adott, és nem kérte ezt kézbe, hiszen csak akkor szólnak a központ szakemberei, ha valami baj van.

 

Ki adhat vért és ki nem?

 

Vért adhat minden egészséges, 18 és 65 év közötti ember, akinek érvényes személyazonossági iratai vannak, a következő feltételek teljesítése mellett: 55 kg feletti testsúly, az utóbbi 6 hónapban nem volt műtéti beavatkozása, illetve terhes és gyermekágyas nők nem adhatnak vért. Azok sem adhatnak vért, akik a következő betegségekben szenvednek: B vagy C típusú hepatitisz, szifilisz, epilepszia, cukorbetegség, gyomorfekély, szívbetegség, asztma, allergia. Ezeken a kötelező feltételeken kívül a vérközpont szakemberei ellenőrzik a véradásra való alkalmasságot egy űrlap kitöltése, egy általános vizsgálat és laboratóriumi vizsgálatok segítségével. A vizsgálatok nagyon fontosak mind a véradó egészsége, mind a leadott vér minőségének szempontjából.

Ha az önkéntes alkalmas a véradásra, akkor maga a beavatkozás 5–10 percet vesz igénybe. A véradást követő második napon megvizsgálják a vért, és többféle készítményt állítanak elő belőle a betegek szükségleteinek függvényében. Minden tasak vérből 3–4 vérkészítmény készül, ami sok beteghez eljut. Az analízisek elvégzése után a vérkészítményeket konzerválják, majd szétosztják a kórházakban a rászoruló pácienseknek.

 

Felkészülés a véradásra

 

A véradásra egy kicsit fel kell készülni, célszerű a bő, feltűrhető ujjú, kényelmes ruha viselete. Éhgyomorra nem ajánlott a véradás, ezért érdemes indulás előtt kényelmesen, bőségesen enni és inni. Kerülni kell a zsíros ételeket, alkoholt nem szabad fogyasztani.

Az éhezés és a folyadékhiány rossz általános közérzetet okoz, ráadásul a vérrel is legalább 2 dl folyadék távozik. A szervezetben lévő megfelelő folyadékmennyiség az erek teltsége miatt könnyebbé teszi a véna megtalálását, és a vérvétel is gyorsabb.

A véradást követően nem árt étkezni és sok folyadékot inni, ami a vér újratermeléséhez szükséges kalória minél előbbi bevitele miatt szükséges.

 

Hol adhatunk vért?

 

Jó volna, ha egy évben legalább egyszer mindenki elmenne vért adni saját egészsége és a rászoruló betegek segítése érdekében. A véradás ráadásul nem jelent semmilyen veszélyt a véradó egészségére: a használt anyagok sterilek és egyszer használatosak, valamint a vérvételt magasan képzett személyzet végzi. Véradás után a vér mennyisége 24–48 óra után visszatermelődik, és a vörösvérsejtek 2–3 hét után újraképződnek, épp ezért a véradás semmilyen hátrányt nem jelent az egészségre.

A véradókat Szatmárnémetiben minden munkanapon 7.45 és 9 óra között a Károlyi út 26. szám alatt várják.

 

Bumbuluţ Krisztina