×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
11 °C
borús égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Aktuális lett a téligumi-csere

2014.10.29 - 15:21
Megosztás:
Aktuális lett a téligumi-csere

Mivel a KRESZ nem naptári dátumtól, hanem útviszonyoktól teszi függővé, a beköszöntött télies időjárás megsürgette a gumiabroncsok cseréjét is, a szervizekben megnőtt a forgalom és a várakozási idő.

A korábbi törvény előírásai szerint az autósok számára november elsejétől március végéig volt kötelező téli gumikat szerelni a járművükre, a jelenleg hatályban lévő jogszabály viszont már úgy írja elő: a téli gumik használata akkortól válik kötelezővé, amikor az utakat jég, dér, hó vagy latyak borítja. Ha ilyen körülmények között a jármű nincs felszerelve téli gumival, a közlekedési rendőrök 720 és 1600 lej közötti bírságot róhatnak ki a tulajdonosra. Bár a közlekedési rendőrnek nincs joga bírságot kiszabni — akár októbert, akár januárt vagy februárt mutat a naptár —, ha az utat nem borítja hó, jég, latyak, egyszóval, ha nem csúszós, a szakemberek határozott véleménye az: ha a hőmérséklet 7 fok alá csökken, igenis fel kell szerelni a téli gumit! Saját biztonságunk érdekében is. Ugyanis a stabilan lehűlt aszfalton a nyári gumik könnyebben csúsznak, a féktávolság pedig 2–2,5 méterrel is megnő.

A kilenc vagy annál több férőhelyes személyszállító járművek esetében csak azokat a gumiabroncsokat kell télire cserélni, amelyekre húzóerő hat, vagy csúszásgátló lánccal kell ellátni őket, és ugyanez vonatkozik a 3,5 tonnásnál nagyobb önsúlyú teherjárművekre is, ám ezeknek rendelkezniük kell hóláncokkal vagy más csúszásgátló eszközökkel, felszerelésekkel.

Gyalog is alig lehet belépni a Ger-Bog szerviz udvarára, egymást érik a kiskocsik, de vannak szép számban mikrobuszok és kamionok is. „Akik hosszabb útra indulnak, azok most mind gumit cserélnek — mondja az értékesítési igazgató Butka Gergő. — Tudják, hogy sok helyen fagypont alá csökkent az éjszakai hőmérséklet, az ország déli részében és a hegyekben már az első hó is lehullt, senki nem akar kockáztatni.” Várakozási idő természetesen van, mint mindenhol, minden szervizben és műhelyben, hiszen 10 perc alatt „nem lehet szájba vágni a gumicserét”, és átlagosan 50–100 lej közötti árakkal dolgoznak. A téli abroncsokkal pedig nem érdemes könnyelműsködni, ha nincs mind a négy felnin az évszaknak megfelelő gumi, akkor is megtörténhet a baj. Ha az első, meghajtott kerekeken nincs téli gumi, az elakadás biztosra vehető, ha pedig a hátsó kerék nem téli gumin gurul, kanyarodáskor találhatja magát a szegélykőhöz csapódva, neadj’ Isten az árokban a meggondolatlan sofőr. Igenis van értelme a téli guminak, mert harminc-negyven százalékkal is jobb az autó kezelhetősége és tapadása, ha hideg aszfalton, vagy havon halad.

 

Nem lehet 5 évesnél „öregebb” a gumiabroncs

 

A szakember arra is felhívta a gépkocsi-tulajdonosok figyelmét, hogy a rendőrség munkatársai nem csak a gumiabroncsok bordázatát ellenőrzik, hanem a korát is, az oldalán feltüntetett számsor alapján. „Óvakodjanak az internetes kereskedőktől — intett Butka —, keressenek olyan szervizeket és műhelyeket, ahol 2013–2014-es évjáratú gumiabroncsokat árusítanak, teljes szolgáltatást biztosítanak és garanciát is vállalnak mind a munkára, mind a termékre. Hiába az alig kopott bordázat, az abroncs alapanyagának elévülése öt év, e fölött már elveszti a rugalmasságát. Arra is figyelni kell, hogy a jogszabály a hópehellyel (csillaggal) megjelölt gumiabroncsokat fogadja el téli gumiként, nem elégséges csak az„all seasons” feliratozás.”

 

Szabó Kinga Mária