×
2024. 04 20.
Szombat
Tivadar
5 °C
borús égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Alázat, tisztesség, szakértelem

2016.09.23 - 09:58
Megosztás:
Alázat, tisztesség, szakértelem

Egy közösséget képviselő vagy képviselni akaró embernek három dolgot kell mindig szem előtt tartania: alázat, tisztesség és szakértelem — ezek hiányában hiteltelenné válik.

Rangsorolóra ült össze csütörtökön a Megyei Képviselők Tanácsa (MKT), melyen eldöntetett, kik is azok a jelöltek, akik honatyaként szeretnék képviselni Szatmár megyét és lakóit az ország parlamentjében a következő mandátumban. Az ülés Pataki Csaba megyei elnök „nagyon furcsa és nem megszokott” politikai tájékoztatójával kezdődött, melyben rámutatott: bár egy csatát idén már megnyert az RMDSZ (a helyhatósági választásokat), de nagyon nehéz négy év elé néznek, ha a másik csatát, a parlamenti választásokat nem nyeri meg — hiszen parlamenti képviselet nélkül az önkormányzat sem boldogul vagy sokkal nehezebben. Mint elhangzott, nagyon tömör hetek és bő két hónap elé néznek, az elvárások nagyok, a törvény pedig igencsak szűkös határidőt ír elő: október 5-ig össze kell gyűjteni 25 000 támogatói aláírást a megyében, az országos szervezet ugyanis október 10-én kell hogy leadja a 200 000 támogatói aláírást tartalmazó listákat. Pedig talán az egyik legnehezebb aláírás-gyűjtési akció lesz, mivel „technikailag” sok minden változott az eddigiekhez képest, s a legnagyobb változás, hogy most az RMDSZ honatyajelöltjeit aláírásával támogató illető személyi számát is fel kell majd tüntesse az íven. Köszöntőjében Hegedűs Csilla országos ügyvezető alelnök úgy fogalmazott: a parlamentbe olyan küldöttek kellenek, akik hallatni is tudják és fogják a hangjukat, hiszen a következő kormány olyan nagyléptékű és mindenkit érintő témakörben fog majd változtatásokat eszközölni, mint az alkotmánymódosítás és regionalizáció.

Csapatmunka kell legyen most is

A Megyei Képviselők Tanácsának (MKT) nem volt különösebben nehéz dolga, hiszen a megadott határidőig összesen négy honatyaaspiráns nyújtotta be jelentkezési iratcsomóját. A csütörtöki gyűlésen Pataki Csaba megyei RMDSZ-elnök politikai tájékoztatóját és Hegedüs Csilla országos ügyvezető alelnök köszöntőjét követően előbb Pataki Csaba vázolta nagy vonalakban közel négyéves szenátori, majd Erdei Dolóczki István képviselői mandátumának főbb momentumait. Ezután a Megyei Választási Bizottság „nagyközönség előtt” is megállapította, hogy a honatyajelöltek iratcsomói megfelelnek az SZKT előírásainak és követelményeinek, következésképpen mind a négy jelölt — Turos Lóránd, Günthner Tibor, Erdei D. István és Magyar Lóránd — jelentkezését elfogadták. A jelöltek — Günthner Tibor kivételével, aki nem volt jelen az ülésen — három percet kaptak a rövid bemutatkozásra, illetve annak megindoklására, hogy miért is szeretnék majd betölteni a parlamenteri tisztséget. Bemutatkozásukat követően megkezdődött a szavazás; a 137 küldöttből 99 volt jelen, és a számlálóbizottság összesítése értelmében a szenátorjelöltek közül Turos Lóránd 89, a hiányzó Günthner Tibor 10 szavazatot kapott, míg a képviselőjelölt Erdei D. István 44-et, Magyar Lóránd pedig 52-t (a képviselők esetében három szavazat érvénytelennek bizonyult). „Csapatmunka kell hogy legyen most is: ez a három jelölt egyedül, a segítségünk nélkül nem tud 25 000 támogatói aláírást összegyűjteni, 45 000 szavazópolgárt megmozdítani és minden Szatmár megyei magyar háztartásba eljutni ebben a rövid időintervallumban. Mi pedig nélkülük nem fogunk tudni boldogulni a december 11-i parlamenti szavazások után. Turos Lóránd, Erdei D. István, Magyar Lóránd, számíthattok ránk, de mi is számítunk rátok!” — mondta Pataki Csaba, gratulálva a jelölteknek. Az ülés végén Kereskényi Sándor muzeológus fogalmazta meg negatív élményeit a rangsorolóval, a jelöltek kis számával és több mozzanattal kapcsolatosan, rámutatva, hogy vannak olyan anomáliák, amelyeken feltétlenül változtatni kell. Mint hangsúlyozta, személyeskedés nélkül boncolgatta az Erdei D. István által említett hármas fogalomcsokrot (alázat, tisztesség, szakértelem), kifejtve, hogy az embernek nem alázatosnak, hanem elkötelezettnek kell lennie. „A romániai politikai életet ismerjük. Lehet ebben az életben tisztességesen élni?” — tette fel a kérdést, amelyre Hegedüs Csilla válaszolt az ülés zárszavában. Az alelnök asszony sajnálatát fejezte ki, amiért nem volt több honatyajelölt Szatmár megyében, de mint fogalmazott: „Nyílt és tisztességes verseny volt. Az alázat pedig nem azonos az elkötelezettséggel. Az erdélyi magyar politikusokban benne van az elkötelezettség — különben nem lennének politikusok. A három jelöltet ismerem, kettőt pedig nagyon is jól, és nyugodt szívvel mondhatom: morál, tisztesség és alázat jellemzi őket!”