×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
8 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Alkossunk együtt! Szatmári Zöld Kalendárium

2020.04.03 - 17:06
Megosztás:
Alkossunk együtt! Szatmári Zöld Kalendárium

„Élmény, hogy ennek a világnak én is része vagyok.” Furcsának tűnhet, hogy kijárási tilalom ellenére arra buzdítunk, hogy Zöld Kalendáriumot alkossunk, tudván azt, hogy ez elsősorban természetközelséget feltételez. Biztonságban, az otthonotokban tájékozódjatok, kutassatok, szerezzetek ismereteket a szüleitektől, nagyszüleitektől, az online világból a természet törvényeiről, titkairól, varázslatosságáról, arról a tudásról, amit az emberiség, a magyarság felhalmozott, megfigyelve a természet rendjét. A népi bölcsesség ezeket szokásokban, népi hagyományokban, a folklór különböző műfajaiban a mai napig tárolta számunkra. Ez a tevékenység jó családi alkalom az együtt gondolkodásra, a közös kutatásra, alkotásra. S mindez a foglalatosság visszatérít bennünket a természethez, a környezetünkhöz, felfedezhetjük, tudatosíthatjuk azokat az értékeket, amelyek körülvesznek, és amelyekre vigyáznunk kell.

Miben is próbálhatjátok ki magatokat?

1. Szövegalkotás Alkossatok mesét, leírást vagy verset, mely kapcsolódik valamilyen természeti jelenséghez, a természetnek az életünkben betöltött szerepéhez, valamilyen környezetvédelmi tényezőhöz, eseményhez! A szöveg terjedelme ne haladja meg 2–2,5 oldalt Times New Roman 12-es betűtípussal írva!  

2. Népi szokásrend Ha foglalkoztatnak benneteket a népi szokások, hagyományok, melyek mögött az ősi kultúránk képei, a népi megfigyelések, bölcsesség halmozódott fel, őrződött meg, készíthettek szokásrendi naptárat. Ez esetben minden naptári hónaphoz összegyűjthetitek azokat a régi szokásokat, hagyományokat, mondákat, amelyek jellemzőek az illető hónapra, mint például: a hét szűk esztendő, Jégtörő Mátyás, a mohácsi busók, a nyári napforduló, Szent Iván-éj stb. Segítséget kérhettek szüleitektől, nagyszüleitektől.  

3. Rajzkészítés Aki könnyeben megtalálja az önkifejezés formáját a rajzolásban, az készíthet olyan rajzokat a természet elemeiről (fák, madarak, virágok), amelyeket a kistestvérek kiszínezhetnek, olyan rajzokat, amelyek pontfestéssel készülnek (számok által kijelölt azonos színű mezők). Lehet különböző technikával elkészíteni az alkotásokat.  

4. Rejtvénykészítés Rejtvényt szerkeszteni bonyolultnak tűnhet, pedig csak elő kell venni egy négyzetes lapot, egy ceruzát, megrajzolni egy nagyobb négyzetet, és kitölteni a rácsokat szavakkal és fekete négyzetekkel, olyan szavakkal, melyek kötődnek a természethez és annak élő világához. A kiindulópont legyen a környezetvédelmi naptárból valamilyen környezetvédelmi esemény, például a víz napja, a Föld napja, a parkok napja, a környezetvédelmi nap, a takarítás napja, az autómentes nap, a biodiverzitás napja, az állatok napja, a madarak napja stb. A keresztrejtvény mérete 14x19 négyzet. A megfejtés egy természeti jelenség neve legyen!  

Az elkészült munkákat a következő e-mail-címekre várjuk: Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség: office@apmsm.anpm.ro vagy Szatmári Friss Újság: elekgyorgy2019@gmail.com. Beküldési határidő: 2020. április 22., a Föld világnapja. A beérkezett munkákat zsűri értékeli, a Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség, a LiterArt Egyesület, valamint a Szatmári Friss Újság és a Szamos folyóirat díjazza. Ráadásul a zsűri tagjai által kiválasztott legérdekesebb 12 alkotás bekerül a 2021-es Szatmári Zöld Kalendáriumba és megjelenik a LiterArt Egyesület (www.literart.org.ro) honlapján. További információkért a következő telefonszámokon lehet érdeklődni: 0744.517.167 (Békéssy Erzsébet, a Környezetvédelmi Ügynökség igazgatója), 0744.433.896 (Gál Gyöngyi, a LiterArt Egyesület elnöke), 0720.400.466 (Elek György, a Szatmári Zöld Kalendárium szerkesztője).